• Wtorek, 22 stycznia 2019
  • Godz. 18:46
  • Imieniny: Anastazego, Doriana, Wincentego
  • Czytających: 3545
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Prolog Festiwalu Tajemnic już się rozpoczął

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 6 sierpnia 2018, 13:45
Autor: red
Fot. organizatorzy
Po raz pierwszy w historii Festiwalu Tajemnic zachęcamy do uczestnictwa w PROLOGU wydarzenia, czyli do odkrywania sekretów Wałbrzycha.

Miasto światową sławę zawdzięcza poszukiwaniom słynnego złotego pociągu i innym zagadkom II wojny światowej. Jednak to miejsce nie potrzebuje sensacyjnej otoczki, by uchodzić za jedno z najciekawszych miast w Polsce.

Fantastycznie rozrzucony na zboczach i w dolinach Gór Wałbrzyskich liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców. Popularność zawdzięcza obfitości wspaniałych zabytków, w tym obiektów klasy światowej, do których zalicza się Książ, trzeci co do wielkości zamek w Polsce i Starą Kopalnię, wybitne dzieło kultury technicznej.

Wałbrzych znany był z górnictwa już w czasach piastowskich. Od średniowiecza wydrążono tu liczący ponad 200 kilometrów górniczy labirynt. Potężnym ośrodkiem przemysłu ciężkiego stał się w XIX wieku, kiedy zbudowano dziesiątki kopalń węgla, koksownie, fabryki porcelany i hutę szkła.

Wałbrzych to góry i czyste powietrze. 50 kilometrów malowniczych szlaków turystycznych. 170 kilometrów tras rowerowych dla miłośników rekreacji i kolarzy górskich ścigających się na zawodach rangi światowej.

MUZEUM PORCELANY:

6- 10 SIERPNIA, GODZ. 12:00 – rodzinne zajęcia „Tajemnice Pałacu Albertich" w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu; Uczestnicy zajęć wezmą udział w wykładzie na temat historii Pałacu i rodziny Albertich, a następnie zostaną zaproszeni na zajęcia malarskie lub warsztaty kreatywne z wykorzystaniem ceramiki. Wykonane przedmioty zabiorą ze sobą do domu.

Koszt: 15 zł/os, czas 120 minut.

Zapisy: tel. 74 664 60 30

http://www.muzeum.walbrzych.pl

BIBLIOTEKA POD ATLANTAMI:

8 SIERPNIA, GODZ. 16:00 – Galeria pod Atlantami; prelekcja "Tajemnice Mauzoleum. Historia i dziedzictwo".

Prowadzenie: Sława Janiszewska - kierownik Działu Informacji Naukowej i Czytelń
Mauzoleum – zabytek, z którym za bardzo nie wiadomo co zrobić. Jaka była historia jego powstania? Kogo tak naprawdę upamiętnia? Czy wszystko o nim wiemy?

WSTĘP WOLNY

https://atlanty.pl/

WAŁBRZYSKI OŚRODEK KULTURY:

10 SIERPNIA,GODZ. 21:30 – pokaz kina plenerowego Miasto 44;

Wydarzenie odbywa się na placu eventowym na terenie Starej Kopalni, ul. P. Wysockiego, Wałbrzych

WSTĘP WOLNY

http://www.wok.walbrzych.pl/web/

CENTRUM NAUKI I SZTUKI STARA KOPALNIA:

09 SIERPNIA (czwartek)

1. Legendy podziemi i niezwykłe warsztaty - start GODZ. 12:00 - czas: 120 minut.

W podziemiach Starej Kopalni dowiecie się jakie stworzenia żyły w dawnych wyrobiskach, jak wyglądały, czy mogły pomóc czy skrzywdzić? Tunel odstawy kamienia i sztolnię ćwiczebną wypełnią historie o przeszłości i legendy górnicze. Na ich podstawie w części warsztatowej, już na powierzchni - w Centrum Ceramiki Unikatowej za sprawą kalkomanii, czyli nanoszenia wyciętego wzoru na powierzchnię jeszcze niewypalonej porcelany - powstaną wyjątkowe, pamiątkowe talerze z bohaterami legend podziemi. (Uwaga: gotowe talerze po wypale będzie można odebrać 2 - 3 dni po warsztatach).

Bezpłatne zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy zarówno grupy zorganizowane, jak też uczestników indywidualnych. Obowiązują uprzednie zapisy (edukacja@starakopalnia.pl; 74 667 09 12), liczba miejsc ograniczona.

2. Znajdź skarb górników - start GODZ. 20:00 – maks. 90 minut.

Wieczorna gra terenowa dla całych rodzin, w której małe grupy (od 2 do 5 osób) poszukiwać będą w przestrzeniach otwartych Starej Kopalni drogi do skarbu, odpowiadając na szereg pytań, rozwikłując tajemnice górniczego Wałbrzycha. Świetna zabawa i wciągająca historia w jednym.

Bezpłatne zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy zarówno grupy zorganizowane, jak też uczestników indywidualnych. Obowiązują uprzednie zapisy (edukacja@starakopalnia.pl; 74 667 09 12), liczba miejsc ograniczona.

10 SIERPNIA (piątek)

1."O górnictwie inaczej - największe tajemnice, mało znane historie i największe katastrofy" - GODZ. 18:00 bezpłatna prelekcja (1,5 h, Sztygarówka) - spotkanie z historią w popularnej odsłonie, pełnej ciekawostek, archiwalnych fotografii i ciekawych zwrotów akcji dla każdego Wałbrzyszanina i turysty

2. Nocne zwiedzanie - tajemniczy Wałbrzych - GODZ. 20:00 - (Koszt: 45 zł/os, czas. 120 minut).

Edycja specjalna tradycyjnego Nocnego Zwiedzania, z górniczym labiryntem, maszynownią Sobótki i górniczymi pracami dla każdego uczestnika. Górnicy - przewodnicy opowiadać będą o najbardziej niebezpiecznych dniach swojej pracy.

www.starakopalnia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group