Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1803
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Protestują przeciwko uchwale antysmogowej

Wiadomości: REGION
Środa, 29 listopada 2017, 11:29
Autor: red
Fot. archiwum
30 listopada na sesji sejmiku województwa dolnośląskiego zapadną uchwały tzw. antysmogowe. Jeśli tak się stanie, to od lipca przyszłego roku osoby korzystające z pieców spełniających wymagania emisyjne i nie szkodzące otoczeniu będą musieli je po prostu wymienić.

- Jeżeli są to piece przystosowane do spalania węgla brunatnego to od 1 lipca będzie obowiązywał zakaz spalania węgla w każdej postaci. Nie będzie można spalać go ani w postaci brykietu czy pelletu. Czy niektórych mieszkańców będzie stać na zmianę paliwa np. na gaz? To pytanie, na które nie potrafią odpowiedzieć politycy. Z ust marszałka województwa pada kwota 50 mln zł na wymianę pieców. Tylko, że tą kwotą można zaspokoić zaledwie około 5 000 użytkowników. Dlatego nasze stowarzyszenie wydało stanowisko w tej sprawie - mówi Rzecznik Stowarzyszenia Robert Gromadzki.

STANOWISKO STOWARZYSZENIA NA RZECZ ROZWOJU CZYSTYCH TECHNOLOGII CIEPLNYCH DOTYCZĄCE PROJEKTÓW UCHWAŁ TZW. ANTYSMOGOWYCH PRZEDSTAWIONYCH PRZEZ ZARZĄD WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO NA SESJĘ SEJMIKU 30 LISTOPADA 2017 R.

Ze smutkiem zawiadamiany opinię publiczną, że 1 lipca 2018 roku zostanie pogłębione ubóstwo energetyczne naszego społeczeństwa. Projekty uchwał zaproponowane przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego na najbliższą sesję Sejmiku zawierają zapisy wykluczające używanie selekcjonowanego węgla brunatnego, jako paliwa dla odbiorców indywidualnych.

W trakcie procesu konsultacji społecznych nad projektami uchwał zaproponowaliśmy wprowadzenie zakazu używania paliw emisyjnych o niskim uziarnieniu, dopuszczając jednocześnie możliwość korzystania z selekcjonowanego węgla brunatnego w piecach 4 lub 5 klasy spełniających surowe normy środowiskowe. Tymczasem wygrywa ideologia dekarbonizacji a nie zdrowy rozsądek. Poszkodowanymi w wyniku wprowadzenia uchwał będą tysiące mieszkańców Dolnego Śląska, którzy mają kotły odpowiadające surowym normom.

Dzięki propozycji zarządu ucierpi także jeden z największych pracodawców województwa dolnośląskiego czyli Kopalnia Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni. Węgiel brunatny jest bogactwem tej ziemi. Odpowiednio wykorzystany przynosi korzyści.
Nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy - wiedzą o tym i nie wprowadzają aż tak rygorystycznych zakazów dla swoich mieszkańców pomimo, że byłoby ich na to stać. Swoistym paradoksem będzie wprowadzenie zakazu używania w odpowiednich kotłach węgla brunatnego a preferowaniu rosyjskiego gazu czy ewentualnie węgla kamiennego spoza granic naszego kraju.

Liczymy jednak, że zdrowy rozsądek zwycięży, a przy rozwiązywaniu tego palącego problemu nie wyleje się dziecka z kąpieli.

Robert Gromadzki
Rzecznik Stowarzyszenia

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~roś 29-11-2017 13:42
Jestem za wprowadzeniem uchwały antysmogowej. Od 21 lat bulę za ogrzewanie swego mieszkania gazem. Wokół mnie ludzie oszczędzają spalając badziewie. Czy ja jestem durniem, a durnie mądrzejsi. Chyba, że to taka wersja 500 plus.
~wyzwalacz 29-11-2017 14:31
Roś, ty jesteś idiotą. Uchwały antysmogowe można wprowadzać ale jedynie wtedy gdy będziemy mieli tak tani gaz jak w Niemczech i zarobki takie same. Inaczej wykończymy się finansowo. To jest zamach na nasze zdrowie i finanse. Palę węglem, paliłem węglem i będę palił węglem.A ta uchwała to zwyczajne świństwo: proponuję pozew zbiorowy użytkownikom kotłów 4 i 5 klasy.
~mania 29-11-2017 15:40
Zmila checia zrobilabym centralne na gaz dle niestety mieszkan na andersa i tam nie ma gazu 30 lat gaz mamy tylko z butli choc jest moznosc rzeprowadzenia ale od 6 lat sa skladane podania i nic z tego co wiem kupe ludzi na ej ulicy zrobili by centrane na gaz al niestey urzad miasta lache kladzi wydaja pienadze na bele gowno i nic nie robia w tym kierunku i nikt niebedzie mi kazal zmieniac pica weglowego na inny
~Gazmajster 29-11-2017 16:14
Rozwiazanie jest proste: ogrzewasz gazem dostajesz premię ekologiczną w wysokości różnicy kosztów. Używasz kopciucha placisz wysoką opłatę ekologiczną z której finansowane są premie i doplaty do ekologicznych źródeł ciepła.
~do rośia 29-11-2017 18:01
Jesteś niesprawiedliwy ja mam stary dom po rodzicach poniemiecki z wilgocią itp wydałem 200 tysięcy na usunięcie azbestu, docieplenie itp i palę eko groszkiem bo na gazie na takiej starej budzie to bym pensji nie nastarczył na te gówniane 200 metrów przez zime spalam 6 ton węgla i mam bardzo ciepło w domu wtedy. Tona eko-groszku to prawie 1000 zł a gazu bym zużył za 15 tysięcy albo i więcej to wybacz ale mnie nie stać a zarabiam powyżej minimum. W Polsce mamy już niemal 9 miesięcy chłodne wieczory w roku. A problem smogu to nie węgiel tylko śmieci i plastiki spalane przez dwie grupy ludzi: 1) tych co NIE STAĆ ICH nawet na węgiel 2) Patole które dostają węgiel lub zapomogę na zakup węgla i to przepijają a potem palą syfem. Kto mądry paliłby miałem albo brunatnym mając na dobry węgiel??
~radcom 29-11-2017 18:35
Dobrze byłoby przy okazji uchwalić uchwałę zakazującą puszczania bąków w komunikacji miejskiej...
~smoog 29-11-2017 21:27
jaki debile smogg w w-chu nie występuje

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group