Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 6116
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: Przewodniczący odwołany

Wtorek, 23 lutego 2021, 9:35
Aktualizacja: 10:18
Autor: opr. PAW
REGION, Szczawno-Zdrój: Przewodniczący odwołany
Fot. red
Wczoraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczawnie–Zdroju Michał Broda zorganizował konferencję prasową w trybie online w związku z sytuacją zaistniałą podczas obrad Rady Miasta. Na wniosek 8 radnych został on odwołany bowiem z funkcji Przewodniczącego Rady Miasta.

W piątek odbyła się sesja Rady Miejskiej w trybie zdalnym. Do podjęcia były dwie uchwały, które radni podjęli, a następnie na wniosek radnego Adama Jenningsa obrady zostały przerwane i przeniesione na poniedziałek.
- W poniedziałek radni kontynuowali sesję, ale decyzją burmistrza nie wszyscy zostali do tych obrad podłączeni. Nie mieliśmy możliwości uczestniczenia w sesji. To chyba pierwsza taka sytuacja w Polsce, żeby Przewodniczący Rady Miasta nie mógł w niej uczestniczyć. Podczas sesji zostałem odwołany z funkcji przewodniczącego. Uważam, że to nie odbyło się zgodnie z prawem i traktuję to osobiście jako pucz samorządu. Uniemożliwiono mi przeprowadzenie sesji i kontynuowania jej po przerwie. Uważam, że będzie to miało konsekwencje dla Rady Miejskiej. Czemu miało to służyć? Pokazuje to, jak wielkie jest parcie na władzę Marka Fedoruka. Prawo nie pozwala tak postępować.

W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in. że Michał Broda utracił zaufanie radnych, gdyż nie wprowadził pod obrady w grudniu 2020 roku rocznych planów pracy komisji, które rada powinna przyjąć, nie wprowadził do porządku obrad w lutym 2021 roku rocznego sprawozdania z pracy komisji rewizyjnej za rok 2020, nie wprowadził do porządku obrad w lutym 2021 roku rocznego sprawozdania komisji wniosków i petycji, ponadto wybiórczo i stronniczo udzielał i odbierał głos radnym, działał arbitralnie i nie uwzględniał wniosków grupy radnych. Obecni na poniedziałkowej sesji radni ubolewali, że część radnych nie zjawiła się na sesji stacjonarnej i nie rozumieli uporu przewodniczącego Brody, by obradować zdalnie. Zarzucali mu wychodzenie przed szereg i zapożyczanie pomysłów od innych radnych.

Za odwołaniem przewodniczącego głosowali również niektórzy radni, którzy jeszcze do niedawna startowali ramię w ramię z Michałem Brodą w wyborach samorządowych, którzy startowali z Klubu Radnych Szczawno-Zdrój Możliwości.
- Stała sie rzecz niebywała i zostały pogwałcone wszelkie normy prawne - uważa radny Tomasz Krupa. - Te działania są sprzeczne z konstytucją. Nowo wybrany przewodniczący nie będzie nim długo, bo nie można wybierać przewodniczącego w takim trybie. Jeśli te uchwały będą nieważne to kto poniesie za to odpowiedzialność? Powinien za to odpowiadać burmistrz.

Radny uważa, że Wojewoda powinien się tym uchwałom podjętym przez część rady przyjrzeć. Radna Dorota Wołoszyn podkreślała, że była gotowa do uczestnictwa w sesji.
- Nie zostaliśmy podłączeni do sesji, w której chcieliśmy uczestniczyć, ale nas zbagatelizowano - twierdzi radna. - Uważam, że to bojkot tej części rady, która jest pracowita i inaczej niż władza pojmuje rozwój Szczawna-Zdroju - dodaje radna Małgorzata Zbirek. - Odwołanie przewodniczącego odbyło się nieprawnie.

Radna Edyta Pantol uważa, że takie postępowanie i taki tryb prowadzenia sesji to dziecinada i takiego zachowania nie da się wytłumaczyć i są to gierki polityczne. Nowym przewodniczącym wybrano Adama Motykę.

Kolejna sesja jest zaplanowana na 26 lutego.
- Będziemy dociekliwi i aktywni i będziemy nadal zadawali trudne pytania i czekamy na rozstrzygnięcie Wojewody - mówi Michał Broda.

Twoja reakcja na artykuł?

8
50%
Cieszy
3
19%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
4
25%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group