Czwartek, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 6630
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Przyjadą chirurdzy z całej Polski

Wtorek, 6 czerwca 2023, 12:37
Autor: red
Wałbrzych: Przyjadą chirurdzy z całej Polski
Fot. Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego
Kolejny krok w rozwoju chirurgii piersi – wałbrzyskie warsztaty onkoplastyczne.

Rak piersi to najczęstszy typ nowotworu u kobiet, a zachorowalność stale wzrasta. Na szczęście medycyna cały czas idzie do przodu i rośnie także wyleczalność. Dziś lekarze nie tylko skutecznie walczą o życie pacjentek, ale też przeprowadzają operacje profilaktyczne i dbają o minimalizację skutków radykalnego leczenia. Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu regularnie organizuje wyjątkowe warsztaty dla chirurgów z całej Polski, które pozwalają im poznawać najnowsze techniki i udoskonalać swoje umiejętności.

Warsztaty onkoplastyczne w Wałbrzychu mają długą historię i cieszą się dużym uznaniem wśród specjalistów. Co roku przyjeżdżają na nie chirurdzy z całej Polski.

- Specyfika naszych warsztatów polega na tym, że nie organizujemy konferencji na kilkaset osób, ale spotykamy się w małym gronie na sali operacyjnej – wyjaśnia organizator warsztatów, dr n. med. Paweł Pyka, ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. – To praktyczne szkolenie typu masterclass, gdzie wszyscy uczestnicy w trakcie zabiegów mogą z bliska zobaczyć prezentowane techniki, przyjrzeć się detalom, na bieżąco zadawać pytania i wymieniać się doświadczeniami.

Inwestycja w młodość i wymiana doświadczeń

W tym roku na XIV warsztaty onkoplastyczne do Wałbrzycha szkolić się przyjechało 8 młodych chirurgów.

- Edukacja młodych lekarzy to nasza przyszłość i szansa na dalszy rozwój chirurgii – podkreśla gość specjalny warsztatów Przemysław Jasnowski z Częstochowy, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej. – Sami uczyliśmy się w różnych częściach świata od wspaniałych ekspertów i teraz chcemy się tą wiedzą i zdobytym doświadczeniem podzielić się z młodszym pokoleniem, pokazać im ten chirurgiczny warsztat od kuchni.
- Bardzo nas cieszy fakt, że przyjechali do nas młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzą w chirurgię piersi – podkreśla dr n. med. Paweł Pyka. – Mają otwarte głowy, zadają mądre pytania, my również możemy się od nich uczyć. Pokazaliśmy im kilka praktycznych rozwiązań, które będą mogli sami bez trudu stosować po powrocie do swoich szpitali. Półtora miesiąca wcześniej zaprosiliśmy natomiast do Wałbrzycha dziesięciu bardziej doświadczonych chirurgów, których szkolił jeden z najlepszych chirurgów plastycznych w Polsce, w technice przywiezionej ze Stanów Zjednoczonych.

Tegoroczne kwietniowe warsztaty poświęcone były operacjom profilaktycznym zastosowanym u pacjentek z obciążeniem genetycznym. Przeprowadzono dwa zabiegi usunięcia obu piersi z ich jednoczasową rekonstrukcją.

- W trakcie tych operacji pokazaliśmy dwie techniki przez nas opracowane – opowiada chirurg Przemysław Jasnowski. – Zaprezentowaliśmy autorską technikę dra Pyki pozwalającą na redukcję nadmiaru skóry, a także moją technikę usunięcia brodawki z jej jednoczesnym odtworzeniem. Nasze wieloletnie doświadczenie przenieśliśmy na pewien prosty schemat, który się sprawdza. Nie są to skomplikowane metody, uczestnicy warsztatów będą mogli bez trudu je powtórzyć, a pozwalają poprawić efekt estetyczny.

Lekarze coraz skuteczniejsi w walce z chorobą

Specjaliści podkreślają, jak dużo zmieniło się w ostatnim czasie, zarówno w kwestii skuteczności leczenia, jak i minimalizowania jego skutków ubocznych.

- Kiedy studiowałem, wyleczalność raka piersi w Polsce była na poziomie 40 procent, w Europie był to poziom średnio 60 procent – mówi dr n. med. Paweł Pyka. – Dziś Polska osiągnęła europejski standard, który obecnie wynosi około 80 procent. Przez te lata poprawiliśmy więc naszą skuteczność dwukrotnie. Ten olbrzymi postęp jest możliwy zarówno dzięki rozwojowi chirurgii, jak i chemioterapii oraz radioterapii, a także profilaktyki.
- Doskonalimy także onkoplastykę, a więc połączenie chirurgii onkologicznej i plastycznej – dodaje Przemysław Jasnowski, specjalizujący się w tej dziedzinie. – Obecnie chirurgia onkologiczna piersi nie polega już jedynie na usunięciu piersi, ale daje możliwość jednoczesnej ich rekonstrukcji. Nie tylko ratujemy życie pacjentek, ale też dbamy o jego jakość po operacji.
Co więcej od niedawna w Polsce refundowane są operacje profilaktyczne, a więc u kobiet zdrowych, ale genetycznie obciążonych wysokim ryzkiem zachorowania. Profilaktyczne usunięcie tkanki gruczołowej pozwala na zmniejszenie tego ryzyka z 90 procent zaledwie do 10 procent. A dzięki jednoczasnowej rekonstrukcji kobiety wracają do domu z piersiami, które wyglądają tak samo dobrze, a czasem nawet lepiej.

W Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu rocznie wykonuje się prawie 500 operacji piersi, z tego ok. połowa u pacjentek z nowo rozpoznanym rakiem.

Twoja reakcja na artykuł?

20
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
4%
Smuci
1
4%
Złości
3
12%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group