Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 4978
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: Pyłomierz na balkonie

Czwartek, 20 lutego 2020, 6:41
Aktualizacja: Piątek, 21 lutego 2020, 8:45
Autor: red
REGION, Szczawno-Zdrój: Pyłomierz na balkonie
Fot. użyczone
W imieniu Klubu Radnych Szczawno– Zdrój Możliwości radna Agnieszka Pisarska zaprosiła do Szczawna –Zdroju Dolnośląski Alarm Smogowy, który 19 lutego rozpoczął pomiary jakości powietrza w Szczawnie–Zdroju.

Profesjonalny mobilny pyłomierz został zainstalowany za zgodą burmistrza na jednym z balkonów Urzędu Miasta. Walka ze smogiem jest jednym z absolutnych priorytetów dla Klubu Radnych Szczawno Zdrój Możliwości. Radni w listopadzie 2019 roku podjęli Uchwałę w sprawie konieczności podjęcia radykalnych działań poprawy jakości powietrza na obszarze Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój.

CZY W SZCZAWNIE-ZDROJU JEST SMOG?

W Szczawnie-Zdroju od 19 lutego 2020 r. startuje pomiar jakości powietrza. Pomiar potrwa równo tydzień. Akcja realizowana we współpracy z samorządem lokalnym. Profesjonalny pyłomierz mierzy zawartość w powietrzu pyłu zawieszonego PM10, który stanowi zagrożenie dla zdrowia. Wyniki będzie można na bieżąco obserwować na stronie http://dolnoslaskialarmsmogowy.pl przez najbliższy tydzień. W dniu rozpoczęcia pomiaru dziennikarze i przedstawiciele Dolnośląskiego Alarmu Smogowego spotkają się z przedstawicielami urzędu miasta by porozmawiać o sytuacji oraz możliwych rozwiązaniach.

Skąd ten smog?

Źródłem zapylenia w sezonie grzewczym jest przede wszystkim dym uchodzący z domowych kominów, pochodzący ze spalania paliw stałych, głównie węgla i drewna. Niestety, do tego koktajlu zanieczyszczeń dokładają się także śmiertelnie trujące substancje uwalniane w wyniku spalania śmieci. Przy braku warunków dla rozwiewania i rozmywania zanieczyszczeń (wiatry i deszcze), notuje się ich koncentrację zwłaszcza na terenach gęsto zabudowanych, czy w kotlinach i dolinach górskich.

Uchwała antysmogowa dla Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to jedno z 3 najbardziej zanieczyszczonych województw w Polsce. Jak pokazują coroczne raporty Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, praktycznie wszystkie gminy w regionie mają problem z zanieczyszczeniami powietrza. Każdy sezon grzewczy to czas morowy dla Dolnoślązaków. Ostrożne szacunki wskazują, że rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera ok. 3000 mieszkańców i mieszkanek Dolnego Śląska.

Zgodnie z przyjętą jednogłośnie 30.11.2017 r. uchwałą antysmogową dla Dolnego Śląska, w Szczawnie-Zdroju od 1 lipca 2018 roku nie można spalać mułów i flotów węglowych, węgla sypkiego o uziarnieniu poniżej 3 mm, węgla brunatnego oraz mokrego drewna (o wilgotności pow. 20%). Dalej można używać węgla i drewna, ale tylko wysokiej jakości. Od 1.7.2018 nie można też montować nowych „kopciuchów”, tylko piece i kotły spełniające wymogi emisji pyłu określone dla ekoprojektu. Do 2024 roku mają zniknąć obecnie używane „kopciuchy”, zaś kotły klasy 3 lub 4 będą mogły pracować jeszcze do 2028 roku. Po 2028 roku w granicach strefy A, B i C ochrony uzdrowiskowej nie będzie już legalne spalanie paliw stałych.

Twoja reakcja na artykuł?

3
27%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
36%
Złości
3
27%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group