Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 3147
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rada Ministrów chce grodzkości dla Wałbrzycha, ale powiatowi radni protestują

Czwartek, 21 czerwca 2012, 9:53
Aktualizacja: Piątek, 22 czerwca 2012, 13:39
Autor: PAW
Wałbrzych: Rada Ministrów chce grodzkości dla Wałbrzycha, ale powiatowi radni protestują
Fot. PAW
Rada Powiatu Wałbrzyskiego kieruje do Prokuratury wniosek o zbadanie zgodności z prawem wszelkich działań związanych z przeprowadzeniem konsultacji dotyczących przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu.

Projekt Rozporządzenia Rady Ministrów w najważniejszym punkcie mówi o przywróceniu Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu z dniem 1 stycznia 2013 roku. (Całość projektu rozporządzenia wraz z uzasadnieniem do projektu dołączamy w formie zdjęć, dla tych, którzy chcieliby się zapoznać ze szczegółami tego projektu).

Dziś w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu spotkali się radni powiatowi, by zapoznać się z bieżącym stanem spraw dotyczących grodzkości Wałbrzycha. Szymon Heretyk, przewodniczący Rady Powiatu Wałbrzyskiego, odczytał projekt rozporządzenia wraz z uzasadnieniem. Uważnie obradom przysłuchiwali się przedstawiciele Urzędu Miasta w Wałbrzychu – Anna Żabska (asystentka prezydenta Romana Szełemeja) oraz Wojciech Karczewski (biuro promocji).

Emilia Dorsz, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Wałbrzychu, wyjaśniła, że jeśli Premier podpisze to rozporządzenie, kadencja obecnej Rady Powiatu Wałbrzyskiego wygaśnie z dniem 1 stycznia 2013 roku. Dopiero po tym terminie do Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu zostanie wprowadzona osoba, która będzie pełnić funkcje wszystkich organów starostwa aż do czasu wyboru nowej Rady Powiatu.

Radni Andrzej Lipiński i Zdzisław Tomczak, po wysłuchaniu uzasadnienia do rozporządzenia, nie pozostawili na nim suchej nitki. Według nich, jest ono niekompletne i zostało sporządzone niedbale. Podobnego zdania jest radny Andrzej Gniatkowski.
- Jest tu wiele rzeczy namieszanych – mówi Gniatkowski. - Wcześniej mieliśmy informacje, że nie ma żadnych uregulowań prawnych, które zezwalają miastu przejąć zadłużenie powiatu. Teraz w uzasadnieniu jest mowa o przejęciu blisko 35 milionów złotych długu powiatu przez miasto.

Zresztą kwestia przejęcia zadłużenia wywołuje wśród radnych największe poruszenie. Radny Bartłomiej Grzegorczyk chciał dowiedzieć się, jaka jest ścieżka prawna w takim przypadku przejmowania długu, ale przewodniczący Szymon Heretyk ustosunkował się do opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, która w swoim czasie, wyraźnie akcentowała brak przepisów umożliwiających taki zabieg przeniesienia długu z jednego samorządu na drugi.

Wobec takiego stanu rzeczy, radni przegłosowali (24 za, 2 przeciw, 1 wstrzymujący się) wniosek o następującej treści: "Rada Powiatu Wałbrzyskiego po analizie projektu Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przywrócenia miastu Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu oraz ustalenia granic powiatu wałbrzyskiego, jak również w wyniku dyskusji dotyczącej konsultacji/spotkań z mieszkańcami powiatu wałbrzyskiego, które według radnych zostały przeprowadzone niezgodnie z przepisami prawa, zobowiązuje Przewodniczącego Rady Powiatu – Szymona Heretyka – do przygotowania wniosku i wystąpienia do Prokuratury o zbadanie zgodności z prawem wszelkich działań związanych z przeprowadzeniem przez Komisję Dialogu Społecznego przy Wojewodzie Dolnośląskim konsultacji/spotkań w sprawie odzyskania przez Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu".

Czytaj również

Komentarze (35)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group