• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 13:44
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 3523
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Radni przyjęli budżet

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 30 grudnia 2015, 7:21
Aktualizacja: 16:52
Autor: PAW
Fot. Robert Bajek
Podczas dzisiejszej sesji najwięcej dyskusji wzbudziła uchwała dotycząca budżetu Wałbrzycha na 2016 rok.

I nikogo to raczej nie powinno dziwić, bowiem zazwyczaj uchwały budżetowe wzbudzają wiele emocji i dyskusji.

Zgodnie z planem, dochody budżetowe Wałbrzycha na rok 2016 mają wynieść ponad 585 milionów złotych, a wydatki planowane są na poziomie ponad 565 milionów złotych. Niespełna 20 milionowa nadwyżka ma zostać przeznaczona na spłatę zobowiązań.
- Oznacza to, że z pewnych inwestycji miasto będzie musiało po prostu zrezygnować – uważa radna Alicja Rosiak.

Prezydent Roman Szełemej potwierdza, że nie wszystkie wcześniej planowane inwestycje uda się zrealizować.
- Próbujemy elastycznie dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji – tłumaczy Szełemej. – Pewne czynniki są od nas niezależne i nie mamy na to wpływu. Mam na myśli choćby remont ulicy Piasta czy też ulicy Legnickiej. Pewne kwestie są nieuregulowane i dlatego konieczność zmian i część inwestycji musi poczekać.

Prezydent podkreślał, że w tym budżecie znajdą się inwestycje, które gmina chce realizować ze środków w ramach ZIT-ów.
- Myślę tutaj o dworcu Szczawienko, który przejmujemy od kolei i chcemy zrobić w tym miejscu parking „Parkuj i Jedź" (Park & Ride). Myślę też o modernizacji placu na Rozdrożu. Zaczniemy w 2016 roku przebudowę ulicy Kamienieckiej i Noworudzkiej, powstanie tam m.in. rondo.

Roman Szełemej zapewnia również, że spora część pieniędzy w przyszłorocznym budżecie zostanie przeznaczona na remonty budynków należących do wspólnot mieszkaniowych. Prezydent ocenia, że kilkaset budynków w kolejnych dwóch latach doczeka się termomodernizacji.
- Nasze środki będziemy angażować w mniejszym stopniu niż dotychczas, a zamierzamy wykorzystywać środki unijne. Oczywiście wkład własny będzie nam potrzebny, ale na to jesteśmy przygotowani – mówi prezydent.

Prezydent zapowiedział również, że mieszkańcy Wałbrzycha mogą być pewni, że nie wzrosną ceny wody, biletów komunikacji miejskiej i czynszu.

Przy 17 głosach „za” i 4 „wstrzymujących się” budżet został przyjęty.

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~ 29-12-2015 16:50
Spłata samych odsetek z zaciągniętych kredytów to 17 milionów. Żeby pozyskać środki z UE, trzeba mieć wkład własny. Czyli trzeba będzie wyłożyć kasę, żeby dostać więcej kasy na inwestycje. Poza tym budżet na 2016 to założenia, szacunki. Można to porównać do długoterminowej prognozy pogody:).
~podatnik 29-12-2015 17:47
Budżet optymistyczny. Pani Rosiak krytykuje ,jak zwykle z resztą,,bo taka jest jej wada genetyczna, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić.Cieszy,że ominęły nas podwyżki wody,od nieruchomości itp.
~parking 29-12-2015 17:58
Parkuj i jedź? Chybiony pomysł, kto będzie się przesiadał do pociągu jadąc np. do Wrocka? I później korzystał z ich komunikacji miejskiej, aby dojechać na dany adres np? Toż to Nonsens.
~do parking 29-12-2015 21:47
Tak funkcjonują wszystkie większe i mniejsze miasta w wielu państwach. Na takich parkingach stoi mnóstwo aut i setki rowerów.Czy u nas zastaniesz swój rower po pracy nikt Ci nie zagwarantuje.Ale to już nasza wada narodowa.
~wasz_guru 29-12-2015 21:53
mi sie podoba pomysł z dworcem i tek nie jezdze do wrocka swoim paliwozernym autem, a najczesciej musze cos załatwic w centrum blisko dworca, a co do tego; "z pewnych inwestycji bedziemy musieli zrezygnowac". WHY? becouse! zróbmy wszystko i najlepiej odrazu poprostu gupie gadanie
~lalalala 29-12-2015 22:39
Ile funduszy zarezerwowano na remont pływalni przy szkole podstawowej nr 21 ?????
~wal-bo 29-12-2015 22:59
Właśnie obserwuję obrady Sejmu na TVP Info i widzę jak niedoceniana Zalewska rozjeżdża i niszczy totalnie Kluzik-Rostowską. Ta Kluzikówna chyba za chwilę rozpłacze się...
~Placek Pilhowski 29-12-2015 23:15
Oh ten roman znowu my biedni wlabrzyszanie bedziemy musieli kupowac taniea supe u zyda szulca, ale coz zrobic w koncu to doktor
~v7 30-12-2015 10:21
Jednym słowem stagnacja. Miasto z długami, bez perspektyw z POwiększającymi się urzędnikami we wszystkich spółkach. Radni którzy są tylko po to radnymi aby brać diety i stanowiska np: WZWiK obsadzone radnymi wraz z rodzinami. Ile będzie trwać jeszcze ta paranoja za pieniądze podatników. Upadłe miasto z pracą dla ludzi przy korycie, reszta na strefę lub na zachód. Niech któryś z radnych zatrudni się na strefie, co wszyscy wyuczeni hehe. Kasę biorą za darmo poustawiali rodzinki i za kupowane głosy, sami się wybierają. Dzięki biednym ludziom, którzy raz na 4lata cieszą się z paru złotych za głos. To miasto tak wygląda dzięki wam. Wstyd na cały kraj. Skąd jesteś z W-ch, a to tam gdzie biedaszyby aaa hehe. Debatujcie dalej i budujcie kolejne ronda.
~ 30-12-2015 10:23
Kilkaset budynków zostanie objętych termomodernizacją. Poproszę o listę tych budynków.Może zaczniemy od Sobiecina przy ul.1 Maja w rejonie kościoła, bo obecna szkoła wyremontowana jej elewacja wygląda tak jakby ktoś postawił nowy dom przy starej psiej budzie.
~ 30-12-2015 10:25
A czemuż to ulica Piasta nie zostanie wyremontowana? Czyżby nikt z władz miasta tam nie miał matki, siostry lub ciotki?
~onn 30-12-2015 11:50
Ludzie czy Wy juz naprawdę zapomnieliscie jak miasto wygladało przed rządami Szełemeja?? Ciagłe hejty!!! Nie potraficie nic doceniac człowiek poświęca pare ładnych lat swojego zycia aby miasto staneło na nogi i udaje sie to!!!!Jestescie ślepi a mysle ze to jest zwykła zawiść i chyba komentarze od paru osob z opozycji... nie tedy droga wspierajmy działania.!!!!
~troskliwy 30-12-2015 12:14
Czy nie za ciężko pani ze zdjęcia nr 4 od takiej ilości biżuterii?
~Testo1 30-12-2015 12:21
radni PiS...ze strachu przed romanem wstrzymali się od głosu? czyli nie mają własnego zdania (no ale jak się tumana wyśle do rady, to szybciej coś zepsuje niż przyniesie chwałę).
~august mocny 31-12-2015 10:32
Walbrzyszanie poniosa kare za tzw.sraczke inwestycyjna bylych wladz. Wpierw buduje sie i remontuje obiekty strategiczne jak drogi i media podziemne a potem mniej wazne jak parki czy Stare Kopalnie ktore zostaly potraktowane jako autoreklama PO, jak widac bez skutku. Nie moze byc bezkarnego i beztroskiego zadluzania.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group