Niedziela, 7 marca
Imieniny: Pawła, Tomasza
Czytających: 1777
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Region wałbrzyski w opisach

Poniedziałek, 22 listopada 2010, 18:38
Aktualizacja: 18:39
Autor: Sven
Wałbrzych: Region wałbrzyski w opisach
Fot. Sławomir Pawlik
Wykład doktora Romualda M. Łuczyńskiego pt. „Opisy regionu wałbrzyskiego w dawnych listach, pamiętnikach etc.” był ostatnim z tegorocznej serii. Tradycyjnie spotkanie odbyło się w Galerii pod Atlantami.

Gerhart Hauptmann, John Quincy Adams, Stanisław Poniatowski, Wacław Mrozowski – to kilka postaci, które w różnym czasie odwiedziły nasz region i wspomniały o nim w swoich listach, wspomnieniach lub innych pismach.

Pochodzący ze Szczawna – Zdroju, Gerhard Hauptmann, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury wspominał, między innymi wałbrzyski Rynek, szczególnie zaś gospodę „Pod Czarnym Rumakiem”. Znał ją od najmłodszych lat, a jako dorosły człowiek lubił tam przesiadywać, sącząc wino i oglądając przez okno tętniący życiem Rynek.

Stanisław Poniatowski, bratanek króla Stanisława Augusta, skrytykował praktycznie wszystko. Wyrastający pod koniec XVIII wieku na popularny kurort Stary Zdrój, nazwał mizerną wsią z niewygodnymi dla kuracjuszy domami. Zamek Książ wg. Poniatowskiego nie był wart oglądania, a jego otoczenie było ponure i porośnięte nieciekawymi gatunkami drzew.

John Quincy Adams, przyszły prezydent USA, w 1800 roku opisał Lisią Sztolnię, która już wtedy była atrakcją turystyczną i zrobiła na nim duże wrażenie.

Trochę już dzisiaj zapomniany pisarz Wacław Mrozowski mieszkał przez kilka lat po II wojnie światowej w Szczawnie - Zdroju. Redagował tygodnik „Wałbrzych”. Gdy we wspomnieniach opisuje miasto, skupia się zwykle na lokalach gastronomicznych. Ciekawostką z tamtych czasów są restauracje przy niemal każdym przystanku tramwajowym. Najlepszą kuchnią w mieście mogła się pochwalić „Zielona Gęś”, która jako jedna z niewielu restauracji w mieście, przetrwała do dzisiaj.

Jak widać, bez względu na czasy, Wałbrzych zawsze budził kontrowersje.

Wspomnienia tych i innych autorów można znaleźć w Pracowni Regionalnej Biblioteki pod Atlantami.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group