Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 5011
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Remont fontanny

Sobota, 26 czerwca 2021, 6:41
Aktualizacja: 8:32
Autor: red
Wałbrzych: Remont fontanny
Fot. użyczone
Ratunek dla fontanny z Książa dzięki polsko–czeskiej współpracy.

Do połowy lipca potrwają prace przy renowacji zabytkowej fontanny kaskadowej na Tarasie Różanym w Zamku Książ w Wałbrzych. Wodotrysk z początku XX wieku remontowany jest w ramach projektu realizowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Zamek Książ realizuje go wspólnie z barokowym szpitalem w czeskim Kuksie.

Wysoka na 700 cm fontanna kaskadowa usytuowana jest w skalistym zboczu Tarasu Różanego pod południową ścianą zamku. Składa się z półokrągłego basenu dolnego (z betonowych kształtek o szerokości 490 cm) oraz sześciu coraz niższych, umieszczonych nad nim zbiorników kaskad, tak jak on zaokrąglonych i stopniowo zmniejszających się ku górze. Wszystkie zbiorniki mają proste ścianki murowane z cegły i otynkowane o zaokrąglonym brzegu.

Woda wypływając spod górnego kamiennego nawisu równomiernym wachlarzowatym strumieniem przelewała się coraz szerszymi kurtynami na kolejne stopnie by wypełnić po brzegi zbiornik u dołu, który odprowadzał ją pod ciśnieniem do kolejnych fontann.
Kaskadowe baseny fontanny wymagały szybkiego podjęcia działań konserwatorskich. Kamień miał osłabioną strukturę, osypywał się i łuszczył. Jego powierzchnia na skutek wypłukiwania składników i zapraw spoinujących poszczególne elementy oraz reakcji ze składnikami zanieczyszczonego powietrza pokryta została nawarstwieniami. Poddane wpływowi czynników niszczących: fizycznych, mechanicznych, biologicznych i chemicznych, po dokładnym rozpoznaniu materiału rzeźbiarskiego i jego właściwości, a także powodów zniszczeń oraz stworzeniu programu konserwatorskiego poddawane są obecnie fachowej konserwacji.

„Na baroku się nie kończy“ to projekt realizowany ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Współfinansowany jest ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

Głównym celem projektu jest podniesienie atrakcyjności przygranicznych barokowych zabytków czyli Zamku Książ w Wałbrzychu i zachwycającego szpitalu w Kuksie. Całkowita wartość projektu, które zakończenie planowane jest na 31 października to 38 889,22 Euro, a wartość dofinansowania z EFRR: 30 000,00 Euro . Projekt łączy turystów zwiedzających Kuks i Książa motywując ich do wzajemnego odwiedzania zabytków. Poprzez wzajemny marketing (kampanię online i offline) promowane są odnowione w ramach projektu zabytki kultury i pomniki przyrody. W Kuksie remontowana jest część ścieżki pielgrzymkowej łączącej barokowy szpital i Szopkę Brauna, natomiast w zamku Książ restaurowana jest Fontanna Kaskadowa na obsadzonym tysiącami kwiatów Tarasie Różanym.

Twoja reakcja na artykuł?

8
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
20%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group