Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 2392
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Remont kaplicy w Szczawnie–Zdroju

Wiadomości: REGION, Szczawno-Zdrój
Środa, 23 sierpnia 2017, 14:06
Aktualizacja: Sobota, 26 sierpnia 2017, 11:44
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Rozpoczął się remont wnętrza szczawieńskiej kaplicy cmentarnej, o czym poinformował dzisiaj podczas konferencji prasowej Marek Fedoruk – Burmistrz Szczawna–Zdroju.

- W tym roku mija 200 lat od czasu, gdy została tu wybudowana kaplica czy kościółek, bo tak chyba funkcjonował kiedyś dla dzielnicy Konradów. Ta dzielnica nazywała się kiedyś "Dolina Konrada". W sąsiedztwie tego kościółka znajdował się również cmentarz. Kościółek stracił swoją funkcję i od czasów powojennych był wykorzystywany jako kaplica cmentarna i został zmieniony wystrój. A ponieważ wystrój już miał ponad 40 lat, postanowiliśmy że trzeba dokonać remontu tej kaplicy a wystrój powinien być zmieniony. Po uzyskaniu pozytywnej opinii konserwatora zabytków uzyskaliśmy pozwolenie na budowę i rozpoczęliśmy remont. Wnętrze będzie w miarę nowoczesne. To jest kaplica cmentarna, więc muszą być zachowane wszelkie zasady, które są w kaplicach cmentarnych stosowane. Jako wystrój głównie będzie stosowany kamień strzegomski. Będzie to godne miejsce, żeby przeprowadzać ceremonie pogrzebowe - powiedział Marek Fedoruk.

Zakres prac obejmuje posadzki, ściany, okna, podwieszony strop i wystrój związany z ceremoniami pogrzebowymi. Koszt remontu kaplicy szacowany jest na około 200 000 złotych. Środki na remont pochodzą z budżetu Gminy Szczawno-Zdrój. Termin zakończenia prac przypada na październik br.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

57jurand 23-08-2017 14:27
Mam nadzieję panie Marku ,że przy wystroju oltarza będzie wzięte pod uwagę to ,iż nie każdy zmarły jest katolikiem i z tego powodu nie utos żsamia się z ,,ozdobą'' ołtarza jaka jest krzyż.Proponuję rozwiązanie a mianowicie konstrukcja ołtarza powinna byc obrotowa . Z jednej strony krzyż a z drugiej np. godło państwa. Coś takiego funkcjonuje na Cmentarzu Komunalnym w W-chu można sprawdzić.
~ 23-08-2017 14:44
Żyjemy w kraju gdzie 95% obywateli jest Chrześcijanami. Niech się wreszcie mniejszość dostosuje do większości. Bo będzie tak jak w zachodniej Europie. Tam pozwolono na świeckość państwa, na poprawność polityczną i niema dnia w którym nie dochodziło by do barbarzyńskich zamachów na niewinną rdzenną ludność. My Chrześcijanie mówimy tak Krzyżowi w miejscach publicznych!
57jurand 23-08-2017 19:22
W mieście wielkosci W-cha bezwyznaniowcy i ateiści to 5 proc. , wiernych ktorzy mocno utożsamiają się z Kościołem jest tylko 16 proc. Skąd twoje 95proc? To żeś ochrzczony nie znaczy ,że będziesz praktykującym KATOLIKIEM któremu poniekąd daleko do chrześcijaństwa. Zresztą nie o to chodzi - idzie o możliwość chowania zmarlego np. ateistę pod czym co nie przypomina katolicyzmu tylko tyle ,,tolerancyjny'' Polaku.
~;l,;l 23-08-2017 22:08
a kogo obchodzi jakiś remont
~ 24-08-2017 1:13
Chrześcijanin nie znaczy katolik. Protestant też chce mieć krzyż a nie godło baranie 57Jurandzie
~czestmir 24-08-2017 8:12
200.000 zł piechotą nie chodzi. czy to sympatyczne miasto naprawdę nie ma ważniejszych potrzeb? niedawno powstała sygnalizacja świetlna za 70.000 zł, teraz remont kaplicy cmentarnej. jestem bardzo ciekawy jak nowa pani od szczawieńskiego PR przejrzyście uzasadni i opisze wydanie kolejnych pieniędzy z budżetu miasta? lekką ręką wydaje się na lewo i prawo nie swoją kasę, prawda? aż ciśnie się na usta powiedzenie "Hulaj Dusza Piekła Nie Ma"!!! GRATULACJE i szacunek dla władz samorządowych za pomysłowość i inicjatywę! oby tak dalej!!!
~Riese 24-08-2017 13:38
Ten cały burmistrz Szczawna to jakieś nieporozumienie... dlaczego wszystkie uzdrowiska tętnią życiem a w Szczawnie pustki, był ktoś np. w Polanicy, tłumy ludzi na deptaku a w Szczawnie garstka.... dlaczego w Szczawnie nie ma ogólnodostepnego ujęcia wody mineralnej tylko trzeba płacić i jeszcze Pani jak Gestapo pilnuje żeby nie nabrać wody do dużej butelki... jakoś we wszystkich okolicznych uzdrowiskach woda leci i można się swobodnie napić... Bo co Wałbrzych wypije ta wodę i tak leci nadmiar do scieków... a nie najlepiej żeby tylko Niemcy przyjechali i korzystali z tutejszych dobrodziejstw bo oni płacą... a tutejsi mieszkancy niech zdychają.... żałosne... mam nadzieję że to ostatnia kadencja tego burmistrza!!!!
57jurand 24-08-2017 15:27
Poczytaj sobie baranie z 01:13; Mnie koło fiuta wisi czy pod krzyżem będzie chowany jakiś protestant,prawosławny ,czy inny starowierca. Ja chcę mieć możliwość bycia grzebanym bez tego znaku bo jestem ATEISTĄ ! Paniał.A jak nie to sp...laj na drzewo ,tam twoje miejsce małpiatko.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group