Czwartek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 3470
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Remont mieszkania – czy wiesz, co zrobić z gruzem?

Wtorek, 12 września 2023, 6:31
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Remont mieszkania – czy wiesz, co zrobić z gruzem?
Fot. użyczone
Prace rozbiórkowe oraz remontowe są ściśle związane z generowaniem sporej ilości odpadów. Część z nich obejmuje gruz budowlany. Prawo zakazuje umieszczania go w pojemniku na odpady komunalne, a wywóz w miejsca nieprzeznaczone do składowania obejmuje wysokie kary. Tymczasem w Polsce każdego roku powstają łącznie 3 miliony ton tych odpadów. Tak duża ilość stanowi spore zagrożenie dla środowiska naturalnego – na szczęście w zdecydowanej większości polski gruz jest ponownie przetwarzany, a odsetek ten wynosi około 80%. Należy przy tym wszystkim pamiętać, że statystyki obejmują wyłącznie odpady wytwarzane typowo przez firmy budowlane. Chociaż sytuacja w tej kwestii jest coraz lepsza, poważny problem wciąż stanowi nieprawidłowe składowanie gruzu lub jego wyrzucanie na terenach zielonych. To zaś ma iście katastrofalny wpływ na środowisko, ponieważ z nieoczyszczonego gryzu wydobywają się szkodliwe substancje, zanieczyszczające grunty i wody.

Co wolno, a czego nie, czyli krótki poradnik bezpiecznego wywozu gruzu

Wszelkie odpady budowlane wymagają składowania ich w specjalnie przeznaczonych ku temu workach, które dodatkowo zawierają usługę utylizacji jego zawartości – tak jest w przypadku posiadania niewielkich ilości gruzu, jakie ze spokojem możesz zapakować do zaledwie paru worków. Jeżeli jednak posiadasz znacznie większą ilość tego specyficznego odpadu, koniecznością może okazać się zamówienie profesjonalnej usługi podstawienia i wywozu kontenera. Z takiej opcji możesz skorzystać między innymi na stronie https://www.kontenerywilk.pl/. Oferta obejmuje kontenery na gruz o różnej wielkości, dostosowywane do indywidualnych potrzeb klientów. Firma Kontenery Wilk zapewnia, że przeprowadzany przez nich odbiór odpadów to proces ekologiczny, dostosowany do wymogów ochrony środowiska oraz zgodny z obowiązującymi przepisami segregacji i utylizacji. Wynajem specjalistów do przewozu gruzu jest zdecydowanie bardziej opłacalny niż uiszczenie mandatu za zanieczyszczanie środowiska, który może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Problem zalegania gruzu na dzikich wysypiskach jest bardzo powszechny; decyzje pojedynczych osób mają wpływ na pogorszenie lub poprawę danej sytuacji. Stań po stronie środowiska – wywieź gruz w bezpieczne miejsce razem z pomocą ekspertów w tej dziedzinie.

Recykling gruzu – na co przerabiane są tony tego odpadu?

Gruz można wykorzystać na naprawdę wiele sposobów. Za jeden z najpopularniejszych uchodzi użycie gruzu na drogi. Nawet niewielkie, dojazdowe trakty, wymagają odpowiedniego utwardzenia. W przypadku gdy inwestor nie jest w stanie zadbać o ten aspekt, po pewnym czasie może dojść do osuwania się gruzu, czego konsekwencją będzie uszkodzenie drogi. Tymczasem gruz, w przeciwieństwo do odpadów pochodzących z prac rozbiórkowych, umożliwia bardzo łatwe wykonanie utwardzenia. Zanim jednak gruz zostanie wykorzystany, podlega on dwuetapowemu recyklingowi – część pierwsza polega na oczyszczeniu gruzu z zanieczyszczeń i domieszek w postaci metalowych, drewnianych bądź plastikowych elementów, stosując przesiewacze. Następnie, używając kruszarek i wyburzeniowych chwytaków, dokonuje się rozdrobnienia gruzu w taki sposób, aby mogło powstać z niego kruszywo o ziarnistości do zaledwie kilku milimetrów. W efekcie otrzymuje się materiał w pełni ekologiczny i tani. Nawet odpady może czekać nowa przyszłość; to, co stanie się z odpadami zależy od osoby, która je produkuje. Mogą one zyskać zupełnie nowe, przydatne zastosowanie lub zalegać na dzikim wysypisku, zanieczyszczając glebę i wodę. Wybór należy do ciebie.

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
2
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group