Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 5803
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rezydencje dramaturgiczne

Środa, 4 maja 2022, 8:30
Aktualizacja: 11:32
Autor: red
Wałbrzych: Rezydencje dramaturgiczne
Fot. organizatorzy
Teatr Szaniawskiego zaprasza na warsztaty w ramach projektu Zapracowani. Rezydencje Dramaturgiczne w Wałbrzychu.

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu w marcu 2022 roku rozpoczął unikatowy program rezydencyjny dla pisarzy. Autorski projekt kierownika literackiego teatru Tomasza Jękota, to przestrzeń powołana dla stworzenia odpowiednich warunków dla powstania nowych tekstów dramatycznych, bez presji czasu, z dostępem do zaplecza merytorycznego i artystycznego.
Głównym tematem poszukiwań artystycznych jest PRACA: jako fakt i jako metafora. Projekt ZAPRACOWNANI jest przestrzenią otwartą na dialog i pracę badawczą. Ma także olbrzymi potencjał aktywizacyjny lokalnej społeczności – teksty powstają na podstawie rozmów i spotkań.

Pierwszą artystką zaproszoną do udziału w rezydencji jest Małgorzata Maciejewska - reżyserka, dramatopisarka, autorka głośnej adaptacji „Jak być kochaną” w Teatrze Narodowym i przedstawienia „Iwanow. Człowiek, który śpi” w wałbrzyskim teatrze. Maciejewska w swoich poszukiwaniach artystycznych skupia się na sytuacji Ukrainek i Ukraińców, którzy na przestrzeni ostatniego czasu przybyli do Polski - zarówno osób uciekających przed wojną, jak i tych, którzy są w naszym kraju już od pewnego czasu. Oddać tym osobom podmiotowość i zaprosić do rozmowy, wysłuchać ich i spróbować zrozumieć ich potrzeby i marzenia.

„Co to znaczy pracować w sytuacji wojny? Czy praca może nam pomóc to przetrwać?” – pyta autorka. Różne są strategie Przybyszów. Niektórzy oddają się poszukiwaniu pracy, niczym namiastki normalności. Jednak szybko orientują się, że o to jest trudno. Język blokuje porozumienie. Doświadczenie i kariera zostały w obcym kraju. Tu jesteśmy nikim. Jak zaczynać od zera? Może lepiej nie zaczynać? Może lepiej ukryć się i przeczekać? Może to wystarczy? Przetrwać? Zatrzymać czas, jak na wyobrażonych wakacjach. Zaczyna się lato. Zatrzymać czas. Ale to nie są wakacje. Czyjś mąż jest na wojnie. Czyjś syn walczy w Donbasie. Czyjaś babcia uciekła do Zamościa z Truskawca. Z jedną torebką. To nie są wakacje. Nie da się po prostu zatrzymać czasu. Nie da się zamknąć oczu i powiedzieć po dziecinnemu: mnie nie ma. Obudzę się, gdy to się skończy. Trzeba pracować nad codziennym przetrwaniem. A to nadspodziewanie ciężka praca.

Czy praca to tylko zarabianie na życie? Na jego wygody i codzienność? Teraz, w tym dziwnym, obcym, dramatycznym czasie PRACA to coś mniej i coś więcej niż to jednocześnie. Coś mniej, bo nie zawsze jest zarobkowa, coś więcej – bo reguluje rytm oddechu, snu i czuwania, jest potrzebna jak powietrze.

Mamy więc do wykonania wspólną pracę. Musimy się naprawdę poznać. Musimy sobie pomóc. Jak to zrobić? Teatr jest laboratorium eksperymentu WSPÓLNEJ PRACY.

Nie wymaga wyprodukowania działającej części do pralki, ale daje przestrzeń i czas by się porozumieć, by wyobrazić sobie ramy naszej nowej sytuacji. W której znaleźliśmy się niespodziewanie.

- Będziemy w tym projekcie przechodzić wspólnie przez wszystkie fazy współpracy – mówi Maciejewska. – Poznanie się. Podzielenie się historią. Konstruowanie opowieści. Wypracowywanie wspólnego głosu. Praca nad tekstem. Praca nad kondycją performerską (warsztaty). W końcu praca nad pokazem. Chcemy pokazać, że umiemy razem. Że umiemy razem PRACOWAĆ. Jest to sytuacja laboratoryjna. Eksperyment na żywej tkance konstruującej się wspólnoty tymczasowej. – dodaje.

Praca badawcza tej rezydencji bazuje w dużej mierze na żywych ludziach i ich historiach. Jednocześnie autorka zamierza oddać głos tym, którzy są w obecną sytuację zaangażowani: Ukraińcom, którzy przeżyli i przeżywają największą tragedię w swoim życiu, ale też Polakom, którzy postawieni w sytuacji dla nich nowej zdają egzamin z humanitaryzmu. Aby znaleźć wspólne przestrzenie porozumienia Teatr zaprasza na otwarte warsztaty, które pozwolą na spotkanie ponad językami, ponad traumami dla wszystkich zainteresowanych. Warsztaty poprowadzi Miłosz Pietruski, aktor i pedagog wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego, odbędą się 22 maja 2022 r. na Scenie Kameralnej Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Udział – symboliczne 8 zł. Zapraszamy wszystkich chętnych, warsztaty mają charakter inkluzywny. Warsztaty poprzez dramę to interaktywna metoda terapii, wykorzystująca nasze naturalne zdolności do wcielania się w rolę. Dzięki ćwiczeniom dramowym zawiązujemy pozytywne relacje społeczne, wzmacniamy swoje poczucie integralności, czujemy się bezpiecznie, uczymy się jak w sposób odważny i kreatywny podchodzić do codziennych zadań. Zapisy przyjmujemy telefonicznie u pedagożki teatru Nikoli Olszak: 74 648 83 15, lub w Biurze Współpracy z Publicznością: 74 648 83 03 i 535 778 816, a także mailowo: pedagogteatru@teatr.walbrzych.pl. liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
1
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group