Poniedziałek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1969
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rosyjska piłka na plakacie

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 8 października 2012, 6:19
Aktualizacja: Wtorek, 9 października 2012, 7:34
Autor: Wiktoria Blicharz
Fot. Wiktoria Blicharz
Niepowtarzalne zbiory. Jedyna w swoim rodzaju. Tylko w Wałbrzychu. Taka jest wystawa „Rosyjska piłka nożna w plakatach i dokumentach” prezentowana od piątku w Galerii Biblioteki pod Atlantami.

Wystawa Centralnego Muzeum Kultury Fizycznej i Sportu w Moskwie udostępniona została przez Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie. W Galerii pod Atlantami zaś całe przedsięwzięcie zawdzięczamy Stowarzyszeniu Współpracy Polska – Wschód.

Całość jest dość niezwykłym zbiorem. Stanowi bowiem przekrój blisko 100 lat rozwoju futbolu radzieckiego, a następnie rosyjskiego. Sporo tu o klubach i poszczególnych reprezentantach drużyn. Lew Jaszyn – kultowy bramkarz rosyjski widnieje na kilku z pośród licznego zbioru plakatów. 1913 – to rok z którego pochodzi najstarszy z pośród zaprezentowanych plakatów. Sporo z nich to egzemplarze przedwojenne.

„To kolejna wystawa realizowana wraz ze Stowarzyszeniem. Współpraca odbywa się nad wyraz pomyślnie” - zaznacza Cezary Kasiborski – opiekun i kurator wystawy – „w naszej gestii leżała właściwie wyłącznie aranżacja. Nie było najmniejszych problemów z wypożyczeniem czy transportem poszczególnych elementów. Tematyka piłki nożnej zainteresowała mnie szczególnie, jestem w końcu facetem” – dodaje z uśmiechem.
Co ciekawe, to jedna z nielicznych wystaw poświęconych tematyce sportowej. Do tej pory została podobno zorganizowana tylko jedna. Pod hasłem : K2. Dotycząca himalaistów.

„To rok futbolu, a poza tym organizowaliśmy Euro – tak o przyczynach powstania wystawy wypowiada się bezpośredni inicjator przedsięwzięcia pan Leszek Solarek – Całość wpasowuje się idealnie w obchody kultury rosyjskiej, w ramach których czeka nas jeszcze kilka interesujących inicjatyw.

Galeria Biblioteki pod Atlantami to jedyne miejsce na Dolnym Śląsku gdzie wystawa została zaprezentowana. Po 8 listopada prawdopodobnie opuści ona granice naszego kraju.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group