Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 3256
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rosz Haszana – Żydowski Nowy Rok

Niedziela, 2 października 2016, 12:33
Autor: red.
Wałbrzych: Rosz Haszana – Żydowski Nowy Rok
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Klubie Montownia na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyły się występy artystyczne i koncerty, będące częścią obchodów Żydowskiego Nowego Roku – Rosz Haszana, których organizatorem jest Towarzystwo Społeczno–Kulturalne Żydów Oddział w Wałbrzychu.

Podczas wczorajszej uroczystości wystąpił zespół klezmerski "Klezmerado". Trzon zespołu stanowi trio w którego skład wchodzą: klarnecista Bartosz Warkoczyński, skrzypek Włodzimierz Brzeziński, oraz grający na fortepianie Paweł Stuczyński. W trakcie wczorajszego koncertu w składzie "Klezmerado" wystąpił również basista Bartosz Wawrzkowicz, perkusista Marek Długołęcki, oraz wokalistka Emilia Hamerlik.

Zespół "Klezmerado" istnieje od 2009 roku, kultywując tradycyjną muzykę żydowską. "Klezmerado" ma na swoim koncie występy w takich miejscach jak między innymi Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu, Synagoga Rutika w Dzierżoniowie, Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, Dworek Chopina w Dusznikach-Zdroju, Teatry Zdrojowe w Szczawnie-Zdroju i Kudowie-Zdroju, oraz Kluby Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Wałbrzychu, Dzierżoniowie i Legnicy.

Koncert zespołu "Klezmerado" poprzedziły występy artystyczne, zawierające żydowskie piosenki i tradycyjny żydowski taniec, w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum nr 6 im. Janusza Korczaka w Wałbrzychu. Warto zaznaczyć, że Żydowski Nowy Rok rozpocznie się dzisiaj po zachodzie słońca i będzie to 5777 rok według żydowskiego kalendarza.

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group