Wtorek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 4564
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina-Zdrój: Rowery elektryczne dla mieszkańców Jedliny i Głuszycy

Środa, 17 stycznia 2018, 15:38
Aktualizacja: Czwartek, 18 stycznia 2018, 10:03
Autor: Robert Bajek
REGION, Jedlina-Zdrój: Rowery elektryczne dla mieszkańców Jedliny i Głuszycy
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Hotelu "Jedlinka" w Jedlinie–Zdroju została podpisana deklaracja o współpracy pomiędzy Gminami Świeradów–Zdrój, Jedlina–Zdrój i Głuszyca. Jednym z ważnych elementów współpracy są darmowe wypożyczalnie rowerów elektrycznych dla mieszkańców Jedliny i Głuszycy.

W uroczystym podpisaniu deklaracji udział wzięli: Roland Marciniak - Burmistrz Świeradowa-Zdroju, Leszek Orpel - Burmistrz Jedliny-Zdroju i Roman Głód - Burmistrz Głuszycy.

- Nasza gmina jako pierwsza w Polsce uruchomiła program bezpłatnych rowerów elektrycznych dla mieszkańców. Zrobiliśmy to niedawno, bo w październiku zeszłego roku. Powodem żeby to zrobić była oczywiście potrzeba, bo rower elektryczny to trudno dostępny produkt dla mieszkańców, z powodu ceny. Postanowiliśmy z wrocławską firmą Ecobike wejść w konsorcjum. Zakupiliśmy 6 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. W naszych górskich warunkach o dużych przewyższeniach rower elektryczny świetnie uzupełnia sprawy komunikacyjne w mieście - powiedział Roland Marciniak.

W ramach podpisanego porozumienia gminy będą wspólnie prowadzić różnego rodzaju działania, zmierzające do promowania aktywnego stylu życia i ograniczenia niskiej emisji, czemu mają służyć właśnie rowery elektryczne. Zarówno Jedlina-Zdrój jak i Głuszyca zakupią po 6 rowerów wspomaganych elektrycznie. Każdy mieszkaniec Jedliny i Głuszycy będzie mógł wypożyczyć taki rower zupełnie za darmo. Maksymalny czas jednorazowego wynajmu to jeden dzień. Gminy będą też starały się pozyskać środki zewnętrzne, które pozwolą na dopłaty osobom fizycznym, które zdecydują się taki rower kupić.

- Chcemy stworzyć model pozyskiwania środków zewnętrznych na zakup roweru elektrycznego. Mniej-więcej będzie to wyglądało tak: rower kosztuje 10 000 złotych. Chcemy, żeby mieszkaniec kupił go za 2 000 złotych. Skąd weźmiemy 8 000 złotych różnicy? Wystąpimy do Funduszu Ochrony Środowiska. Wojewódzkiego lub Narodowego. Są też bardzo duże szanse na pozyskanie środków z projektów transgranicznych w ramach integracji przygranicznej Euroregionu - powiedział Roland Marciniak.

Zakupione przez gminy rowery nie będą przeznaczone do wypożyczania turystom, jedynie do nieodpłatnego wypożyczania mieszkańcom. Jednocześnie włodarze gmin liczą na to, że mieszkańcy przekonają się do tego typu środka transportu i zdecydują się na jego zakup ze sporym dofinansowaniem ze strony gminy. Turyści natomiast będą mogli korzystać z komercyjnych wypożyczalni takich rowerów, które z pewnością powstaną na tym terenie.

W każdej gminie powstaną specjalne stacje do ładowania rowerów. Po jednym, pełnym ładowaniu można będzie pokonać dystans od 35 do 70 kilometrów - w zależności od ustawień roweru, prędkości jazdy i przewyższeń terenu w jakim odbywać się będzie jazda. Dodatkowo w ramach deklaracji promowane będą wszelkie przedsięwzięcia wykorzystujące rowery elektryczne a dla posiadaczy i miłośników rowerów elektrycznych co roku organizowane będą spotkania i zloty. Wypożyczalnie w Jedlinie i Głuszycy rozpoczną działanie 21 marca.

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group