Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6519
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rusza 53 sezon artystyczny wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego

Piątek, 23 września 2016, 15:35
Aktualizacja: 22:37
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Rusza 53 sezon artystyczny wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego
Fot. Robert Bajek
Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu rozpoczyna 53 sezon artystyczny. W tym sezonie będzie można zobaczyć aż 9 premier, a jego hasło przewodnie brzmi: "NO PROBLEM!".

O planach Teatru w nowym sezonie mówili dzisiaj podczas konferencji prasowej: Danuta Marosz - dyrektor naczelny, Maciej Podstawny - dyrektor artystyczny i Łukasz Zaleski - kierownik literacki wałbrzyskiego Teatru. Bezpośrednio po konferencji prasowej przedstawicielom mediów zaprezentowany został fragment próby do spektaklu "Sztuka" Yasminy Rezy w reżyserii Łukasza Zaleskiego. Premiera tego spektaklu odbędzie się już 30 września o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego.

- 53 sezon artystyczny zapowiadamy dość hucznie i z przytupem, ponieważ zaplanowaliśmy aż 9 premier, licząc oczywiście na premiery współprodukowane z Gminą Wałbrzych. Wszystkie są pod znakiem "NO PROBLEM!" czyli mówienie o problemach, o których często niechętnie mówimy, zamiatamy je pod dywan, bo są trudne, bo dotyczą nałogów, bo dotyczą przemocy, ale dotyczą też czasami spraw wstydliwych dla nas, o których niechętnie mówimy. Może warto tym sprawom się przyjrzeć. Zaprosiliśmy do współpracy twórców, z którymi już pracowaliśmy a także zupełnie nowych - powiedziała Danuta Marosz.

Tak jak zapowiedziała Danuta Marosz - sezon "NO PROBLEM!", który jest naturalną, bezpośrednią kontynuacją sezonu "Powodzenia, kowboju!" to będą zmagania z tematami trudnymi, ważnymi, aktualnymi dla wszystkich. Będzie w nim mowa o drapieżnym kapitalizmie, o sytuacji w Polsce i Europie, o wyzwaniach, przed jakimi stajemy, o kłopotach zachodnich demokracji, polityce historycznej, globalnej odpowiedzialności, wspólnocie, wolności, tolerancji i osobistych aspiracjach.

Już we wrześniu nastąpi przeniesienie Teatru w Klasie na Dużą Scenę, gdzie wystawiona zostanie sztuka "Tutaj jest wszystko", oraz "SZTUKA" Yasminy Rezy. W październiku na Dużą Scenę trafi spektakl plenerowy "Piosenki na koniec świata". W listopadzie wystawiony zostanie "Moby Dick" Hermana Melville w reżyserii Macieja Podstawnego. Styczeń i luty to "Strajk", który wyreżyserował Przemysław Wojcieszek, według własnego tekstu. W lutym i w marcu wystawiany będzie spektakl "Middlesex" w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego a następnie w marcu i kwietniu "Gdyby Pina nie paliła to by żyła" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Maj i czerwiec to "Białe żniwa. Jak zdobyć miliony sprzedając kokainę i nie pójść do więzienia" Żelisława Żelisławskiego a w czerwcu i lipcu będzie można zobaczyć spektakl "Gdzie mieszkają dzikie stwory" Maurice'a Sednaka w reżyserii Magdy Miklasz. Warto wspomnieć, że od stycznia do lipca będzie wystawiana jeszcze sztuka w ramach Wolnych Scen Inicjatyw Aktorskich.

Oprócz zaplanowanych premier wałbrzyski Teatr Dramatyczny w swoim 53 sezonie artystycznym będzie nadal prowadził działania edukacyjne, oraz brał udział w festiwalach. Warto tu wymienić program "Bądź EDU!", cykle "Czarne na Biało", SiostRANKI", czy "Permanentny brak powagi" w ramach projektu Kultura Dostępna. W październiku odbędą się XVII Dni Dramaturgii "Z ogniem w głowie II", w listopadzie Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne a w grudniu spektakl finałowy programu "TLeN". W maju i czerwcu 2017 roku odbędzie się II Wałbrzyska Gala Pedagogiki Teatralnej "Bądź EDU". Również w czerwcu odbędą się 14 Dni Młodego Teatru.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group