Sobota, 31 października
Imieniny: Augusta, Krzysztofa
Czytających: 1638
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rusza kolejna edycja Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 15 kwietnia 2015, 15:48
Aktualizacja: Piątek, 17 kwietnia 2015, 7:58
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w wałbrzyskim Ratuszu przedstawione zostały założenia kolejnej edycji Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego na rok 2016. Tak jak poprzednio globalna kwota na inwestycje wynosi 5 milionów złotych, z czego 3 miliony przeznaczone są na projekty lokalne a 2 miliony na projekty ogólnomiejskie. Obecna edycja zawiera też kilka istotnych zmian.

Do 29 maja będą trwały spotkania informacyjne z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach a 30 czerwca mija ostateczny termin zgłaszania projektów zadań w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego. W lipcu i sierpniu będą się odbywały obrady Zespołu Weryfikacyjnego a w dniach 5 i 6 września ogólnomiejskie spotkania z mieszkańcami. Głosowanie nad projektami zadań odbywać się będzie od 1 do 10 września a 15 listopada nastąpi złożenie projektu budżetu na 2016 rok.

-Mamy już kilkuletnie doświadczenie. W oparciu o to doświadczenie mamy wnioski, które wypływają z tego co sami zrobiliśmy, ale również mamy doświadczenie wynikające z tego, że w Polsce budżet partycypacyjny rozwija się dość żywiołowo. Chcemy uniknąć rozwiązań, które się nie sprawdziły. Ustaliliśmy, że zmiany będziemy wprowadzać ewolucyjnie. Najważniejsza zmiana dotyczy tego, żeby projekty były mniejsze, ale żeby była ich większa liczba. Projekty duże bardzo często wymagają tak dużej ilości pracy organizacyjnej, dokumentacyjnej a później wykonawczej, że nie da się ich zrealizować w ciągu roku. Zależy nam raczej na tym, żeby projekty były mniejsze, ale było ich więcej. Czyli żeby w danej dzielnicy były na przykład 2-3 projekty mniejszej wartości, niż jeden duży na dzielnicę. Do tej pory praktyka była taka, że niektóre bardzo duże projekty właściwie zgarniały większość środków. Chcemy, żeby społeczność była w większym stopniu zaangażowana w tą całą ideę budżetu partycypacyjnego - powiedział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej

Zmiany szykują się też w projektach ogólnomiejskich. Tu wartość jednego zadania nie może przekroczyć kwoty miliona złotych, a więc w obecnej edycji budżetu partycypacyjnego będą to minimum dwa projekty, zamiast jednego dużego. To spowoduje również, że wzrośnie liczba beneficjentów tych projektów.

O projektach ogólnomiejskich Prezydent Szełemej powiedział:

-Wiemy z doświadczeń ubiegłorocznych, że jeżeli projekt ogólnomiejski wygrywa całą kwotę 2 milionów złotych, to jest to naprawdę bardzo duże przedsięwzięcie. Projekty duże w moim przekonaniu powinny być zarezerwowane dla działalności miasta. Takie inwestycje powinny być prowadzone przez miasto. Natomiast chyba będzie to ewoluowało tak jak w wielu miejscach w Polsce w kierunku kilku mniejszych projektów. Wielkość środków pozostanie taka sama. Wałbrzych jest miastem o tyle specyficznym, że dzielnice nie raz położone są od siebie bardzo daleko. I mamy projekty ogólnomiejskie, które z racji zgromadzonej liczby głosów mają znaczną preferencję w jednej części miasta, kosztem drugiej. Na projekt ogólnomiejski znacznie łatwiej zdobyć głosy w dzielnicach dużych i ludnych a w kilku mniejszych dzielnicach, które leżą nam również na sercu takiej możliwości po prostu nie ma. Zmobilizowanie głosów do projektu miejskiego na Piaskowej Górze czy Podzamczu jest znacznie łatwiejsze niż na Sobięcinie, na Podgórzu. I mieszkańcy mają poczucie, że to jest projekt, który ich omija. Ważna jest też kwestia skrupulatniejszej oceny wniosków pod względem ich wykonalności. Urząd jest tylko po to, żeby merytorycznie pomagać inicjatorom. Czasami umykają takie uwarunkowania, które później uniemożliwiają realizację projektu w odpowiednim czasie.

W przypadku projektów lokalnych wysokość środków przyznawanych dla poszczególnych dzielnic uzależniona jest od liczby mieszkańców i wynosi dla dzielnic Śródmieście i Gaj 390 tysięcy złotych, dla Nowego Miasta 270 tysięcy złotych, dla Starego Zdroju 240 tysięcy złotych, dla Podgórza, Starego i Nowego Glinika również 240 tysięcy złotych, dla Białego Kamienia i Konradowa 390 tysięcy złotych, dla Sobięcina 150 tysięcy złotych, dla Szczawienka, Książa i Lubiechowa 120 tysięcy złotych, dla Poniatowa 60 tysięcy złotych, dla Kozic i Rusinowej 60 tysięcy złotych, dla Piaskowej Góry 510 tysięcy złotych a dla Podzamcza 570 tysięcy złotych.

Jeżeli chodzi natomiast o maksymalną wartość projektu na jedno zadanie lokalne, to wynosi ona dla Śródmieścia i Gaju 195 tysięcy złotych, dla Nowego Miasta 135 tysięcy złotych, dla Starego Zdroju 120 tysięcy złotych, dla Podgórza, Starego i Nowego Glinika 120 tysięcy złotych, dla Białego Kamienia i Konradowa 195 tysięcy złotych, dla Sobięcina 150 tysięcy złotych, dla Szczawienka, Książa i Lubachowa 120 tysięcy złotych, dla Poniatowa 60 tysięcy złotych, dla Kozic i Rusinowej również 60 tysięcy złotych, dla Piaskowej Góry 255 tysięcy złotych a dla Podzamcza 285 tysięcy złotych.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group