Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 3289
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Ruszyła kampania parkingowa

Wtorek, 7 maja 2013, 11:52
Aktualizacja: 15:24
Autor: PAW
Wałbrzych: Ruszyła kampania parkingowa
Fot. PAW
Kampania parkingowa „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”? ma charakter edukacyjno–informacyjny. Ma uczulić Polaków na problem parkowania przez pełnosprawnych kierowców na miejscach parkingowych przeznaczonych dla kierowców niepełnosprawnych.

- To ogólnopolska akcja, w której chodzi o zwrócenie uwagi na problemy z parkowaniem dla osób niepełnosprawnych – mówi wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk. – Nikt z nas nie chciałby zapewne być na miejscu osób niepełnosprawnych. Osoby pełnosprawne powinny się troszczyć o to, by miejsca parkingowe z „kopertą” nie były blokowane.

Konferencja inaugurująca w Wałbrzychu kampanię parkingową odbyła się nieprzypadkowo w Galerii Victoria. To tutaj spora liczba wałbrzyszan i mieszkańców okolicznych miejscowości robi zakupy. Jak więc wygląda kwestia miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych w samej Galerii?
- Stworzyliśmy udogodnienia dla niepełnosprawnych. Oczywiście są dla nich miejsca parkingowe – łącznie ponad 20. Mamy także windy dla niepełnosprawnych, a także obniżone krawężniki – mówi Grzegorz Samczuk, dyrektor Galerii Victoria.

Warto wiedzieć, że osoba niepełnosprawna otrzymuje kartę parkingową na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności. Wydawanie takich kart należy do Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Wydanie takiej karty kosztuje 25 zł. W 2012 roku w Wałbrzychu takich właśnie kart wydano 532.
- Osoby niepełnosprawne występują do ZDKiUM z prośbami o wyznaczenie miejsca parkingowego dla osoby niepełnosprawnej i zawsze w takich przypadkach staramy się uwzględniać oczekiwania mieszkańców – mówi Leszek Szewc ze ZDKiUM w Wałbrzychu.

Jak poinformowali przedstawiciele wałbrzyskiego WORD-u, osoba niepełnosprawna podczas zdawania egzaminu na prawo jazdy musi liczyć się z takimi samymi wymaganiami jak osoba pełnosprawna. WORD nie dysponuje samochodami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych i dlatego podczas egzaminu takie właśnie osoby mogą korzystać z własnych pojazdów, które są dla nich przystosowane.

Wracając do problemu parkowania przez kierowców na „kopercie”, komendant Straży Miejskiej w Wałbrzychu - Kazimierz Nowak – uważa, że ten problem w naszym mieście systematycznie się zmniejsza.
- Kierowcy grozi mandat w wysokości 500 zł i 5 punktów karnych. Myślę, że tak dotkliwa kara nauczyła wielu kierowców tego, że nie warto parkować na kopercie – mówi Nowak. – Podniesienie wysokości mandatu na pewno wpłynęło na spadek liczby wykroczeń.

Wystarczy tylko powiedzieć, że w 2012 roku wałbrzyscy strażnicy miejscy ukarali za parkowanie na „kopercie” 38 osób, a więc stosunkowo niewiele. O rozsądek do pełnosprawnych kierowców apelował też były kierowca rajdowy - Jerzy Mazur.
- Takie kampanie są koniecznością, bo nadal zbyt wielu ludzi ginie na polskich drogach i wciąż jest na nich niebezpiecznie – mówi Mazur. – Wciąż mamy wiele do zrobienia i uważam, że należy edukować dzieci i młodzież od najmłodszych lat, bo tylko to może przynieść efekty.

Kampania parkingowa ma być prowadzona do końca listopada tego roku. Inicjatorzy chcą trafić do wałbrzyskich szkół jazdy, gdzie chcą edukować przyszłych kierowców, jak powinni zachowywać się na drodze i na parkingach w stosunku do osób niepełnosprawnych.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group