Niedziela, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 4539
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rzecznik Praw Dziecka odwiedził Wałbrzych

Wtorek, 23 maja 2017, 6:49
Aktualizacja: Piątek, 26 maja 2017, 13:48
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Rzecznik Praw Dziecka odwiedził Wałbrzych
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Klubie Montownia na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyło się spotkanie z Markiem Michalakiem – Rzecznikiem Praw Dziecka. Spotkanie nosiło nawę „Mam i znam swoje prawa".

- Jestem Rzecznikiem Praw Dziecka, więc przypominam i małym i dużym jak ważna jest podmiotowość dziecięca, jak ważne są prawa dziecka, jak ważne jest, żeby je z jednej strony znać a z drugiej strony przestrzegać. A żeby przestrzegać - trzeba je rozumieć. Stąd nigdy za dużo edukacji. Ona jest cały czas potrzebna. Do mnie wpływają sprawy edukacyjne, socjalne, zdrowotne i nieprzestrzeganie prawa przez instytucje do tego powołane. Teraz najczęściej analizuję rozwiązania o charakterze edukacyjnym i opiekuńczym. Statystycznie przemoc wobec dzieci spada. Na przestrzeni ostatnich 8-9 lat jest jej mniej, ale ona niestety jest bardzo drażliwa i niedobra w skutkach, więc trzeba z nią walczyć. Przemoc jest wszędobylskim zjawiskiem i musi być społeczna nieakceptacja dla wszelkich form - od tych najlżejszych do najcięższych, bo najcięższych by nie było, gdybyśmy nie pozwalali na te najlżejsze - powiedział Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka.

Marek Michalak przyjechał do Wałbrzycha na zaproszenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 imienia Aleksandra Kamińskiego a wczorajsze spotkanie stanowiło podsumowanie działań wychowawczych jakie podejmowała ta placówka w roku szkolnym 2016/2017. Działania polegały na realizowanym w ciekawy sposób programie dotyczącym praw i obowiązków dziecka. Dodatkowo w ramach programu zorganizowano konkurs plastyczny „Mam i znam swoje prawa”, którego zadaniem było poszerzenie wiedzy dotyczącej praw dziecka, pobudzenie aktywności twórczej, rozwinięci umiejętności obserwacji otaczającego świata i jego dokumentowanie. Podczas wczorajszego spotkania laureaci konkursu odebrali z rąk Rzecznika Praw Dziecka nagrody a całość uroczystości dopełniły występy artystyczne.

- Był konkurs plastyczny, były zajęcia o prawach dziecka, lekcje warsztatowe, zajęcia wychowawcze. Zachęceni popularnością tego tematu zaprosiliśmy do współpracy inne szkoły, które również wzięły udział w konkursie plastycznym. Cała ta inicjatywa ma na celu uświadomienie jakie dzieci mają prawa, do czego nie można ich zmusić, co mogą robić, ale i uświadomienie, że oprócz praw mają też obowiązki. Nie zapominamy oczywiście o obowiązkach, ale w naszym programie akcentujemy prawa - powiedziała Barbara Lisowska - dyrektor PSP 6.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group