Sobota, 10 czerwca
Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
Czytających: 4846
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: S5 – wiele wątpliwości

Piątek, 18 lutego 2022, 11:19
Autor: red
REGION: S5 – wiele wątpliwości
Fot. Gmina Świdnica
W poniedziałek 14 lutego odbyło się spotkanie informacyjne w formie wideokonferencji, dotyczące przebiegu proponowanych wariantów drogi ekspresowej S5 Sobótka – Bolków przez teren gminy Świdnica oraz łącznika istniejącej drogi krajowej nr 35 z projektowaną S5.

Spotkanie w świetlicy w Pszennie zgromadziło ponad 20 mieszkańców miejscowości, przez których obszary zaplanowane zostały warianty drogi ekspresowej S5 oraz drogi krajowej nr 35.

Autorzy projektu (firma Multiconsult Polska Sp. z o.o.) zaprezentowali trzy warianty przebiegu drogi ekspresowej S5 przez teren Gminy Świdnica. Żaden z zaproponowanych wariantów nie uzyskał akceptacji, zarówno ze strony mieszkańców uczestniczących w spotkaniu, jak również przedstawicieli samorządu. Jak podkreślali w swoich wypowiedziach, każdy z wariantów znacząco ingeruje w obszary zlokalizowane w dużym zbliżeniu do terenów zabudowanych miejscowości Sulisławice, Wiśniowa, Niegoszów i Wilków, co budzi obawę mieszkańców w zakresie negatywnego odziaływania przedsięwzięcia na ich zdrowie i jakość życia. Podobna sytuacja występuje w przypadku nowo projektowanego odcinka drogi krajowej nr 35 w okolicach Mokrzeszowa.

Stanowisko mieszkańców jest zbieżne ze stanowiskiem przedstawicieli samorządów, którzy niejednokrotnie wskazywali na konieczność takiego poprowadzenia drogi, aby możliwie maksymalnie oddalić ją od terenów zabudowanych i ograniczyć negatywne skutki jej budowy na obszarze Gminy Świdnica, wobec tego zastępca wójta gminy Bartłomiej Strózik poprosił Lidię Markowską dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział we Wrocławiu o spotkanie mające na celu wypracowanie takich rozwiązań, które nie będą miały negatywnego wpływu na życie mieszkańców, zarówno na etapie budowy jak i eksploatacji planowanej drogi ekspresowej.

Węzły drogowe planowane w ramach budowy drogi ekspresowej S5:

- W ramach zadania w sąsiedztwie gminy Świdnica zostanie zbudowany węzeł „Świdnica” – na przecięciu z istniejącą drogą wojewódzką nr 382

- W ramach zadania w obrębie gminy Świebodzice zostanie zbudowany węzeł „Wałbrzych” – na przecięciu z planowanym odcinkiem drogi krajowej nr 35.

Twoja reakcja na artykuł?

5
38%
Cieszy
2
15%
Hahaha
1
8%
Nudzi
1
8%
Smuci
4
31%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group