• Wtorek, 19 lutego 2019
  • Godz. 21:44
  • Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelgo
  • Czytających: 3969
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Samorząd chce przejąć od PKP m.in. odcinek Wałbrzych Szczawienko–Boguszów–Gorce

Wiadomości: wa
Piątek, 5 października 2018, 14:18
Autor: red
Fot. UMWD
Samorząd Województwa Dolnośląskiego zamierza przejąć od PKP ponad 20 odcinków linii kolejowych w regionie. Te dziś zdegradowane i nieużywane trasy, zdaniem władz województwa, mogą już wkrótce zmienić się w trasy, po których regularnie kursować będą połączenia regionalnego przewoźnika kolejowego.

Tym samym zdecydowanie poprawi się cały system komunikacji na Dolnym Śląsku, mieszkańcy zyskają nowe połącznia do pracy, szkoły czy do miejsc wypoczynku, a turyści łatwiejszy dojazd do wielu turystycznych atrakcji w naszym regionie. O szczegółach na czwartkowej konferencji prasowej mówili: marszałek Cezary Przybylski, członek zarządu Jerzy Michalak, radni Patryk Wild i Julian Golak, burmistrz Karpacza Radosław Jęcek oraz sekretarz miasta Złotoryja Włodzimierz Bajoński.

Samorząd województwa gotowy jest przejąć linie na własność w oparciu o wspólne ustalenia z PKP S.A. i PKP PLK. W sumie to 22 odcinaki tras w różnych częściach regionu.
- Jesteśmy zdecydowani przejąć te linie. Chcemy je wyremontować i ponownie wykorzystać. Mamy najlepszego w Polsce przewoźnika regionalnego - Koleje Dolnośląskie, który znakomicie się rozwija i tylko w 2017 roku przewiózł blisko 10 mln pasażerów. Ta liczba z roku na rok rośnie i to jest najlepszy dowód na to, że koleje powinny rozszerzać swoją ofertę, bo takie są oczekiwania i potrzeby mieszkańców. Są przez nich coraz chętniej wykorzystywanym środkiem transportu. To jest dla nas naturalne wyzwanie, które podejmujemy, i które chcemy zrealizować – mówił po czwartkowej konferencji prasowej marszałek Cezary Przybylski.

Samorząd oczekuje równocześnie zapewnienia finansowania dla tego przedsięwzięcia z Funduszu Kolejowego proporcjonalnie do długości zarządzanej sieci kolejowej.
- Te nowo przejęte linie będą uzupełnieniem dla obecnie funkcjonującej sieci w obszarach o dużym potencjalne przewozowym w ruchu regionalnym. Są to też linie o charakterze lokalnym służące obsłudze wielu dolnośląskich miast dziś zupełnie pozbawionych kolei. Korzystać z nich będą mogli przewoźnicy towarowi zwłaszcza producenci kruszyw, ale również turyści. Przejęcie kolejnych linii pozwoli na uruchomienie przewozów kolejowych. Połączenia bezpośrednie z Wrocławiem otrzymają stolice 4 powiatów, czyli Kamienna Góra, Lwówek Śląski, Góra i Złotoryja, oraz 13 innych miast i kilka gmin o łącznej populacji ponad 225 tysięcy Dolnoślązaków - wyjaśnia radny wojewódzki Patryk Wild. - Uważam, też, że przejęcie i uruchomienie tych linii będzie miało fundamentalny wpływ na dalszy rozwój turystyki w regionie. Chcemy zapewnić odpowiedni dojazdu do naszych atrakcji turystycznych. Dzięki przejęciu zaproponowanych przez samorząd województwa linii połączenia uzyskają między innymi: 4 uzdrowiska (Świeradów Zdrój, Lądek Zdrój, Szczawno Zdrój, Przerzeczyn Zdrój), 2 parki narodowe: Karkonoski i Gór Stołowych (Karpacz, Radków), 2 obiekty oraz jeden obszar uznane za Pomniki Historii (Krzeszów, Srebrna Góra) oraz 9 z 11 pałaców należących do wpisanej obszarowo na listę pomników historii Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Poprawi się również zdecydowanie dojazd do Wambierzyc, Chełmska Śląskiego, Adrspach po stronie czeskiej, Lubomierza, Bolkowa, Niemczy czy Stronia Śląskiego.

- Ta inicjatywa cieszy mnie zwłaszcza ze względu na możliwość dojazdu koleją do dolnośląskich uzdrowisk. To ma duże znaczenie dla ich atrakcyjności. Klientami uzdrowisk są często osoby, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą np. prowadzić samochodów - mówi radny Czesław Kręcichwost, długoletni burmistrz Kudowy Zdroju.

- Dotychczasowe doświadczenia związane z przejmowaniem linii kolejowych nr 326 Wrocław Zakrzów – Trzebnica oraz nr 311 Szklarska Poręba Górna – granica Państwa (Harrachov) oraz przekazanie ich do zarządzania podległej samorządowi jednostce Dolnośląskiej Służbie Dróg i Kolei są dowodem na to, że potrafimy z sukcesem przywrócić je do życia i odpowiednio wykorzystać. Nasze spółka- Koleje Dolnośląskie - dysponuje obecnie 57. nowoczesnymi pociągami, którymi obsługuje ponad 300 połączeń każdego dnia. Bez żadnego problemu poradzimy sobie z dodatkowymi zadaniami przewozowymi – mówił marszałek Cezary Przybylski

Zdaniem radnego Juliana Golaka realizacja inwestycji kolejowych dedykowanych obsłudze ruchu towarowego może być przeprowadzana we współpracy z partnerami biznesowymi zainteresowanymi obsługą zakładów produkcyjnych pociągami towarowymi.


Wykaz planowanych do przejęcia odcinków linii kolejowych

1. Mysłakowice - Karpacz

2. Ogorzelec - Jelenia Góra

3. Kłodzko Nowe - Stronie Śląskie

4. Bojanowo - Góra Śląska

5. Wałbrzych Szczawienko - Boguszów Gorce

6. Chojnów - Rokitki

7. Gryfów Śląski - Mirsk

8. Mirsk - Świeradów-Zdrój

9. Kobierzyce - Piława Górna

10. Jelenia Góra - Lwówek Śląski

11. Jerzmanice-Zdrój - Lwówek Śląski

12. Rokitki - Przemków Odlewnia

13. Kamienna Góra - Ogorzelec

14. Marciszów - Jerzmanice Zdrój

15. Strzegom - Marciszów

16. Henryków - Targowica

17. Strzelin - Łagiewniki

18. Lubomierz - Gryfów Śląski

19. Srebrna Góra - Bielawa Zachodnia

20. Kamienna Góra - Okrzeszyn

21. Nowa Ruda Słupiec - Radków

22. Srebrna Góra - Nowa Ruda Słupiec.

Twoja reakcja na artykuł?

7
64%
Cieszy
2
18%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
18%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~ 5-10-2018 15:43
Zabawne. Chcą przejąć linie których nie ma. A jeszcze mieć zapewnione finansowanie. Jak widać wybory idą pełna parą.
~olo 5-10-2018 16:09
Wałbrzych Szczawienko - Boguszów Gorce To linia przebiegająca obok tesco ( nasyp ) do Szczawna dalej do boguszowa zelektryfikowana w 1921 Nie wiem czy się da . W latach 80 ubiegłego stulecia propozycja utworzenia tzw zerówki Szczawi enko- Szczawno-Boguszów - Wch główny-miasto-szczawnienko . Oj za dużo by to kosztowało . Torów tam 0 km czyli nic
~do domu! 5-10-2018 17:03
Wybory za pasem to i samorząd województwa się obudził? Chcecie przejąć, to przejmijcie sie sobą, musicie szukać nowej roboty.
~inż. A. Partacz 5-10-2018 17:46
Olo, na tej linii kolejowej już wybudowano domy.
~mieszkaniec. 5-10-2018 18:58
Pan Wild i reszta ekipy marszałkowskiej niech nie plecie bajek. Akurat w Wałbrzychu nie narzekamy na inwestycje kolejowe. Utopijne i niezgodne z prawdą hasła zostawcie sobie na Wrocław.
~Dla Wałbrzycha 5-10-2018 20:02
Ciekawe że przez tyle lat było o tym cicho, nagle teraz przed wyborami się obudzili. Z jedną linią kolejową ze Świdnicy do Jedliny Zdrój nie mogą sobie poradzić, jej odbudowa wkońcu z poślizgiem, po tylu latach ruszyła a tu jebut, jest cała lista linii kolejowych, które chcą przejąć i odbudować. Wow !!! Na torowisku na Konradowie stoi prywatny dom. Torowisko po linii kolejowej z Kamiennej do Krzeszowa jest w trakcie budowy ścieżki rowerowej. Samorząd województwa chyba nie wie za co się bierze i chce w jakiś sposób zabłysnąć przed wyborami pomysłem, który zapewne po wyborach zostanie zamieciony pod dywan.
~wyzwalacz 5-10-2018 20:15
Unia zrujnowała, teraz poproście Unię aby odbudowała.Są jeszcze dowody i świadkowie.
~Kamiennogórzanin 5-10-2018 20:29
Do Krzeszowa? Chyba z Kamiennej Góry na nogach, linia z KG do Krzeszowa została rozebrana i ma tam powstać ścieżka rowerowa
~państwowiec 5-10-2018 20:39
Wole juz niech to pozostanie w rękach państwowych PKP PLK bo coraz lepiej idzie im przeprowadzanie nowych inwestycji i reaktywowanie starych linii. Kolej ma łączyć regiony państwa niezależnie od władz poszczególnych samorządów.
~gohciu 5-10-2018 21:11
Dokładnie... LK 274 /Kolejka Walimska/, LK 285 /Jedlina - Wrocław/,LK 291 /Szczawienko -Mezimesti/ LK 298 i 299 /Kamienna Góra - Sędzisław i KG - Lubawka/ są obiektami istniejącymi "teoretycznie"... Jak hmmm... wiadomo co. Co nawet komuna jako tako "trzymała" na chodzie, to padło pod rządami kapitalizmu/?/. Rozkradzione, sprzedane, bezmyślnie doprowadzone do ruiny i wyburzone. Vide LK 285. Toż stacja Jedlina Zdr. ledwie stoi, przystanki /stacje/ po drodze daawno przestały nimi być. A najbardziej mnie wk. zaoranie stacji Świdnica Kraszowice. No bo koszty odbudowy tej przepięknej / i potencjalnie zyskownej / linii, podrażane są o koszty wybudowania! przystanków i ich infrastruktury. A wystarczyło zadbać, nie kraść, nie wyprzedawać w szemranych interesach.
~gohciu 5-10-2018 21:20
To powyżej odnosi się znakomicie do pozostałych wymienionych w artykule obiektów. Pretensje do ówczesnych złodziejskich rządów, ministrów, którzy bezkarnie zmarnotrawili tyle majątku i wniosek o przykładne ukaranie - kieruję na Berdyczów...
~ 5-10-2018 22:31
Tak to jest, jak nad mapą siedzi jakiś tłuk i wymyśla pierdoły. Na Konradowie ze starej nastawni zrobiono dom, obok stoi garaż. Pociąg ma chłopu przejechać przez ogródek? Nad obwodnicą Szczawna zrobicie wiadukt o wysokości półtora metra? Bo mniej więcej taka jest różnica w poziomach dawnego torowiska i jezdni. Jesteście debilami?
~TAG 6-10-2018 0:26
wybory, karuzela pomysłów. Zejdźmy na ziemię dla dobra zwierząt PS Dobry polityk to martwy polityk
~wyzwalacz 6-10-2018 0:34
Dokładnie.PiS=PO.
~??? 6-10-2018 9:09
Ktoś panu marszałkowi województwa podsunął do odczytania przed mikrofonami papierek z fantazyjnym tekstem. To jest fajna wiadomość na prima aprilis, żeby było z czego się pośmiać. Tekst nadaje się do kabaretu,a mówi to polityk.Komedia.
~Polewa z matolka 6-10-2018 11:17
Praawda jest taka klakiery PO i ludzie nienawidzacy Polakow.... Prawda jest taka, ze PO zwijala polaczenia lokalne... i PIS chce je otwierac... nie tylko tu... ale w calym kraju. Mozecie pluc jadem nienawisci.... ale prawda jest jedna PO zwijala Polske, kopalnie, stocznie, szkoly, komisariaty, linie kolejowe... nie bez powodu znikl PKS w Walbrzychu.... PIS Polske rozwija.
~misiek 6-10-2018 11:51
Pierdoły wyborcze ... na wielu tych odcinakach są już trasy rowerowe ukończone lub w trakcie budowy.... mrzonka wyborcza zakutych łbów...
~Moherowy Pisior 6-10-2018 18:01
Nikt Wam tyle nie da, ile polityk Wam obieca.
~ 7-10-2018 10:21
Polewa znowu łże, jak to typowy śmierdzący pisior. Stocznie sprzedał PiS za poprzednich rządów, kopalnie Solidarność, linia kolejowa przez Szczawno została zlikwidowana tak dawno temu, że chyba nawet dyrektor Kolubka tego nie pamięta. Szkoły pozamykano, bo była mała frekwencja. Dlatego pobudowano żłobki, żeby zmotywować rodziców do majstrowania dzieci, a gdy tych przybędzie, w przyszłości otworzyć szkoły. PKS padł, bo nie wytrzymał konkurencji. Proste? Polewa, ty w ogóle masz jakieś dziecko? Choćby bękarta? I w ogóle co cię bolą pozamykane szkoły, jeśli sam nie skończyłeś nawet podstawówki, dęty frajerze?
~Historyk 7-10-2018 11:56
Linia była zamknięta za czasów pierwszych rządów SLD w 1994 roku a formalności dopełni ono za drugich rządów SLD czyli w 2002 roku. Nie robiło wiec tego PO tylko ich najbliższy wałbrzyski koalicjant. Za PO wydano wiele decyzji na zamykanie innych linii. Wszystko zostało w czerwono różowej rodzinie. Decyzję o zaprzestaniu zamykania linii podjęto bodajże 2 lata temu juz za rządów PiS. Każdy niech sobie sam wyciągnie wnioski.
~ 7-10-2018 12:41
Na nasypie na Konradowie stoi nie dom ale jakaś buda przy domu ktory był domem dróżnika i zawsze tą budę można rozebrać, a poza tym tory można przełożyć obok i ominąć ten dom. Jak ktoś chce to znajdzie rozwiazanie.
~Polewa z matolka 7-10-2018 13:17
No nie moge.... jakie matoly.... PIS sprzedal stocznie, bo znalazl inwestora i pomogl stoczni..... Ale ja do jasnej ciasnej pisalem o zamykaniu stoczni.... Wszyscy pamietaja jak Tusk mowil, z enie moze udzielic wsparcia dla stoczni, bo UE nie pozwalala... w tym samym czasie problemy mialy stocznie Niemieckie... Merkel dofinansowala publicznie Nimeickie stocznie, a Tusk mowil ze nie mozna... i tak Polskie stoczni ezostaly zamkniete za Tuska. Tusk zlikwidowal konkurencje niemieckiem stoczniom w regionie. Obelgi i bluzgi puszczam mimo uszu... kazdy moze sie dowiedziec jak wyborcy PO swoja racjonalna mowa milosci zasypuja podzialy w narodzie.... Zapytam tylko... PO i ROmek placi ci za plucie na mieszkancow tego miasta?
~ 7-10-2018 18:38
Słyszeliście nowość? Wild chce zrobić nową stację kolejową Wałbrzych Północ między Podzamczem, a Piaskową Górą LOL. To dlatego na Szczawienku mało się dzieje? Czy dlatego, że nikt nie chce pracować za miskę ryżu? LOL
~adalbert 7-10-2018 19:50
To nie jest nowość. Już dawno jeden z kandydatów do rady o tym mówił bo w roku 2010. Co prawda mówiło się o relacji do Mieroszowa i Kłodzka ale zawsze. Ale on przynajmniej miał pojęcie o kolei. Nie z perspektywy Urzędu Marszałkowskiego tylko własnego doświadczenia. Znając działania Dolnośląskiego UM oni i tak na wszystko patrzą przez pryzmat Wrocławia i swoich partykularnych interesów.
~Ewelina 7-10-2018 22:01
A jak tam zapowiadane od 2013 połączenie do Bielawy? W tym roku miał ruszyć pierwszy pociąg. I co? Wielkie nic. Teraz też pewnie tak będzie. Zróbcie najpierw porządek z tym, co jest (pociągi Wałbrzych - Wrocław nabite często do ostatniego miejsca, luki w rozkładzie po 2 godziny), a potem myślcie, co dalej.
~ 8-10-2018 9:17
W TV .....Patryk czuje się jak ryba w wodzie, a to dzięki prowadzącej..... Dla mnie dziennikarstwo to dystans do polityki. Dystans, który polega na tym, że przepytujesz polityków, dociekasz, ale to widzowi czy czytelnikowi pozostawiasz prawo do wyciągnięcia wniosków. Uważam, że za dużo mamy ze strony dziennikarzy kazań, a za mało pytań, które powinni zadawać. Za dużo jest przekazów ludzi, którzy zapisali się do tego czy innego plemienia, a za mało prób rozmowy. Dodać należy że z ramienia PiS kandyduje do rady miasta Magdalena ......, naczelna spikerka .........
~inż. A. Partacz 8-10-2018 9:26
Do tego z 12.41. Mowa o domu przy samym wiadukcie na Konradowie, nie przy dworcu Biały Kamień. Tym wiadukcie, z którego niedawno spadł jakiś pijak.
~ 8-10-2018 10:58
Historyk nieco się myli. Linia nie była zamknięta w 1994 roku. Mam mapę Gór Wałbrzyskich z 1972 roku, na której linii przez Szczawno już nie ma zaznaczonej. Oczywiście tory zostały i czasem nawet odcinkiem jechały jakieś zdawki, ale formalnie już wtedy linia była nieczynna.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group