Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 6725
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Sitodruki w Sztygarówce

Niedziela, 28 października 2018, 6:36
Aktualizacja: 7:19
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Sitodruki w Sztygarówce
Fot. Robert Bajek
W Kawiarni Sztygarówka na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyło się wczoraj spotkanie z berlińską artystką Kamą Jackowską, która w barwny sposób opowiadała o sitodrukach.

Kama Jackowska jest absolwentką archeologii, którą studiowała na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego i jednocześnie absolwentką wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej specjalnością jest sitodruk, a jej unikatowe prace, stanowiące połączenie grafiki i malarstwa opowiadają o czasie i przeszłości, odwzorowują także krajobrazy i tkankę miejską. Dzieła Kamy Jackowskiej powstają w pracowni graficznych BBK Berlin, a prezentowane są na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w różnych krajach.

Podczas spotkania artystka tłumaczyła na czym polega sitodruk, będący obecnie jedną z form grafiki artystycznej, opowiadała jak wygląda proces tworzenia techniką sitodruku od samego początku aż do ostatecznej formy graficznej i pokazywała zebranym swoje prace. Każdy chętny mógł w ramach spotkania sam spróbować swoich sił i wykonać jedną z prac. Spotkanie zorganizowano w ramach cyklu “Wędrówki krajobrazem. Techniki graficzne, artyści i F.B.Werner”. Projekt otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania “Szklany czas – wędrówki krajobrazem”.

- Projekt “Szklany czas – wędrówki krajobrazem” zakłada zorganizowanie różnych warsztatów: kalkomanii, linorytu, w tym też sitodruku, który mieliśmy od piątku. W warsztatach uczestniczyły 4 grupy - głównie byli to licealiści. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z twórczością artystki Kamy Jackowskiej z Berlina. Uczestnicy poznali cały proces technologiczny, dowiedzieli się czym jest sito, czym jest farba drukarska. Podczas zajęć wykonali swoje maski do sita i każdy wykonał przynajmniej po 2 odbitki. W tym momencie te prace schną w Centrum Ceramiki Unikatowej. Projekt trwa od 1,5 miesiąca i będzie trwał jeszcze przez cały listopad. Będą jeszcze zajęcia z malowania na szkle. Zakończenie będzie około 30 listopada - będzie wystawa - jedna z większych w Wałbrzychu. Zaprezentujemy prace około 150 uczestników - powiedział Piotr Micek, kierownik Centrum Ceramiki Unikatowej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group