Niedziela, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 2423
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Śladami polskich żołnierzy we Francji, czyli wystawa „Za naszą i waszą wolność w wałbrzyskim Muzeum

Niedziela, 28 października 2012, 6:36
Aktualizacja: 10:05
Autor: Wiktoria Blicharz
Wałbrzych: Śladami polskich żołnierzy we Francji, czyli wystawa „Za naszą i waszą wolność w wałbrzyskim Muzeum
Fot. Wiktoria Blicharz
Wystawa „Za naszą i waszą wolność. Polskie miejsca pamięci narodowej we Francji” w wałbrzyskim Muzeum to z pewnością wydarzenie bezprecedensowe, które uświetniła także obecność znamienitych gości.

Wystawa zrealizowana została we współpracy ze stowarzyszeniem Dom Bretanii w Wałbrzychu i dotyczy działań polskich żołnierzy na terenie Francji. Celem wystawy jest przede wszystkim podkreślenie roli polskich żołnierzy na tamtejszych terenach oraz podtrzymanie pamięci o tym okresie historycznym u młodego pokolenia.

Przy organizacji wystawy dokonano wielkiej pracy dokumentacyjnej, zaś za projektowanie graficzne całości odpowiedzialna była Małgorzata Laszczak. Przemawiający podczas otwarcia członek stowarzyszenia – Bogdan Król, powitał przybyłych gości. M.in. członków Stowarzyszenia byłych żołnierzy Armii Francuskiej z Wałbrzycha, a także córki Jana Świerkosza – bezpośredniego uczestnika tamtych wydarzeń. Jan Skowron – prezes stowarzyszenia, podkreślił podczas otwarcia, iż „cieszy się iż mógł brać udział w inauguracji tak niezwykłej wystawy, unikatowej w perspektywie nie tylko Polski, ale i całej Europy”.

Wystawie towarzyszył koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu wykonujący utwory polskie oraz francuskie. Publiczność dopisała bardzo licznie.

„Nie było najmniejszych problemów z organizacją – mówi Bogdan Król – jednak zbieranie materiałów było procesem dość trudnym. Trwało około półtora roku. Część zasobów oraz zdjęć pozyskaliśmy z archiwów polskich i francuskich. Ale gro z pośród nich to efekt dobrej woli osób prywatnych, głównie rodzin byłych żołnierzy.

Wystawę będzie można oglądać w Muzeum w Wałbrzychu przez około miesiąc, a zaraz po wernisażu zostaną na terenie placówki poprowadzone zajęcia edukacyjne związane bezpośrednio z tematem wystawy.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group