Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 2776
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: „Śmiecioludy” – finał konkursu

Środa, 28 listopada 2012, 6:17
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: „Śmiecioludy”  – finał konkursu
Fot. Robert Bajek
Śmiecioludy to zadziwiające postacie, stworzone przez dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Wałbrzychu ze wszystkiego co niepotrzebne, zużyte, zepsute – ze śmieci. Podczas konkursowej wystawy można było zobaczyć jedynie część z dużej liczby stworzonych eksponatów.

Komisja konkursowa w składzie Patryk Piekaj – wiceprezes Fundacji „DAR”, Izabela Mazurek – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Wałbrzychu i Karolina Głuszek – terapeutka prowadząca warsztaty miała bardzo trudne zadanie z wyborem zwycięzców, ponieważ wszystkie eksponaty były niezwykle ciekawe i pomysłowo wykonane. Dodatkowo dzieci poza zbudowaniem „Śmiecioluda” musiały napisać wiersz o tematyce ekologicznej. Wiersz zwycięskiej ekipy został uroczyście odczytany przez Panią Mazurek podczas dekorowania laureatów. Zwycięską ekipą okazała się klasa Ia. Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca były bilety dla całej klasy do wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora. Drugie miejsce przypadło w udziale klasie IVa a trzecie zajęła klasa 0-I. Nagrodami za drugie i trzecie miejsce były słodkie niespodzianki. Finał konkursu był połączony ze szkolnym Balem Jesieni.

Konkurs zamykał pierwszą edycję trwającego od maja projektu zorganizowanego przez Fundację Prawno-Pedagogiczną „DAR” z Wałbrzycha. Środki na realizację projektu przekazał Fundusz Toyoty „Dobre Pomysły Zmieniają Nasz Świat”. Współorganizatorem konkursu była PSP nr 2 w Wałbrzychu.

Projekt obejmował osiem warsztatów i osiem happeningów, podczas których uczestnicy mogli się dowiedzieć jak emisja CO2 wpływa na naszą planetę, co można zrobić, żeby to zjawisko ograniczyć, jak segregować śmieci i jak zmniejszyć ich ilość. Mogli również pogłębić wiedzę ekologiczną i dowiedzieć się jak nabytą wiedzę przełożyć na praktykę i codzienne postępowanie. Cała akcja miała charakter wychowawczy i edukacyjny, mający na celu podniesienie świadomości ekologicznej. Podczas trwającego przeszło pół roku projektu oprócz wspomnianych już warsztatów i happeningów organizowane były różnego rodzaju wydarzenia, takie jak na przykład pokaz mody ekologicznej czy akcja „Zamień Odpady na Kulturalne Wypady”, podczas której mieszkańcy Wałbrzycha przynosząc niewielką ilość "elektro-śmieci" oraz posegregowanych odpadów otrzymywali bilety i wejściówki na imprezy kulturalne, m.in. do Kina, Teatru czy Filharmonii oraz zaproszenia na śródroczne spotkania z kulturą w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury czy „Bibliotece pod Atlantami”.

W projekcie bezpośredni udział wzięło 700 uczestników (pośrednio około 3000 osób). Do produkcji eko-sprzętów i eko-przedmiotów zużyto 800 butelek typu PET, 400 kartonów i pudeł, 20 kilogramów folii pakowej stretch, 20 kilogramów tkanin „z odzysku”, 10 kilogramów puszek i plastikowych opakowań a także dużo drobnych przedmiotów takich jak guziki, sprzączki, druty, zapinki, kapse i zakrętki.

Pan Patryk Piekaj ma nadzieję, że ta proekologiczna akcja stanie się wydarzeniem cyklicznym.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Wałbrzychu aktywnie uczestniczy w programie „Stań po zielonej stronie mocy” i cały czas prowadzi zbiórki zużytych baterii, płyt CD i telefonów komórkowych. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest firma Slam Poland.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group