Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 4726
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Solidarność domaga się wszystkich wolnych niedziel

Wtorek, 24 października 2017, 14:02
Aktualizacja: Środa, 25 października 2017, 10:30
Autor: red
REGION: Solidarność domaga się wszystkich wolnych niedziel
Fot. red
Związkowcy z Dolnego Śląska Solidarności domagają się uchwalenia wszystkich wolnych niedziel w handlu. Zarząd Regionu przyjął stanowisko ws. ograniczenia handlu w niedziele.

Stanowisko Nr 4/2017

Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” ws. ograniczenia handlu w niedziele

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 91 stanowi „ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy” oraz „umowa ta ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową” .

Polska podpisała w 1993 r. ze Stolicą Apostolską Konkordat, czyli umowę międzynarodową, w którym w Art. 9 postanowiono: „Wolne od pracy są niedziele i następujące dni świąteczne”.

Brak ograniczenia, a nawet zakazu handlu w niedziele nie może być tłumaczony negatywnymi skutkami ekonomicznymi, bowiem liczne przykłady jak między innymi Szwajcaria, Niemcy, Francja, świadczą, że takich ujemnych skutków nie ma.

Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” przypomina, że 37 lat temu Solidarność dopominała się o wolne soboty, dzisiaj w wolnej Polsce musi walczyć o wolne niedziele dla wszystkich pracowników. Zwracamy uwagę, że jest jeszcze wiele zakładów, które organizuję pracę w niedzielę, mimo że nie jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa państwa, obywateli czy ich zdrowia, ani nie jest to konieczne ze względu na funkcjonowanie państwa.

Biorąc pod uwagę, że Parlamentarzyści przyjęli projekt ustawy ograniczający handel w dwie niedziele w miesiącu, Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” oświadcza, że nadal domaga się wprowadzenia wszystkich wolnych niedziel w handlu.

Czytaj również

Komentarze (46) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group