Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 3260
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Solidarność domaga się wszystkich wolnych niedziel

Wiadomości: REGION
Wtorek, 24 października 2017, 14:02
Aktualizacja: Środa, 25 października 2017, 10:30
Autor: red
Fot. red
Związkowcy z Dolnego Śląska Solidarności domagają się uchwalenia wszystkich wolnych niedziel w handlu. Zarząd Regionu przyjął stanowisko ws. ograniczenia handlu w niedziele.

Stanowisko Nr 4/2017

Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” ws. ograniczenia handlu w niedziele

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 91 stanowi „ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy” oraz „umowa ta ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową” .

Polska podpisała w 1993 r. ze Stolicą Apostolską Konkordat, czyli umowę międzynarodową, w którym w Art. 9 postanowiono: „Wolne od pracy są niedziele i następujące dni świąteczne”.

Brak ograniczenia, a nawet zakazu handlu w niedziele nie może być tłumaczony negatywnymi skutkami ekonomicznymi, bowiem liczne przykłady jak między innymi Szwajcaria, Niemcy, Francja, świadczą, że takich ujemnych skutków nie ma.

Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” przypomina, że 37 lat temu Solidarność dopominała się o wolne soboty, dzisiaj w wolnej Polsce musi walczyć o wolne niedziele dla wszystkich pracowników. Zwracamy uwagę, że jest jeszcze wiele zakładów, które organizuję pracę w niedzielę, mimo że nie jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa państwa, obywateli czy ich zdrowia, ani nie jest to konieczne ze względu na funkcjonowanie państwa.

Biorąc pod uwagę, że Parlamentarzyści przyjęli projekt ustawy ograniczający handel w dwie niedziele w miesiącu, Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” oświadcza, że nadal domaga się wprowadzenia wszystkich wolnych niedziel w handlu.

Czytaj również

Komentarze (46) Dodaj komentarz

~Zosia 24-10-2017 15:32
W kościele będziemy podpisywać liste obecności od nowego roku
~Ked59 24-10-2017 15:57
A gdzie znajduje się siedziba wałbrzyskiej Solidarności.? Nawet szyldu nie mają. Boją się czy wstydzą?
~rolo 24-10-2017 15:59
A moze panowie solidaruchy, wezma sie za uczciwa robote a nie mowia ludziom kiedy i jak mają spędzać czas i kiedy robic zakupy. S#$%)lajcie
~To juz koniec PO 24-10-2017 16:18
Markety zagraniczne S#$%)lajcie nie bedziecie nam ludziom mowic, jak mamy spedzac czas i czy pracowac w niedziele. Zyskow szukajcie sobie w niedziele wolne od pracy ale w waszych krajach... zabierajcie dzien wolny ludziom u siebie w kraju a nie w POlsce, Polakom. S#$%)lajcie
~To juz koniec PO 24-10-2017 16:20
I jak zwykle ratuszowe trole, wyborcy PO, ci co popieraja PO zawsze bronia interesow, czy to niemiec, a teraz zagranicznych marketow. Zbieg okolicznosci ze ci co bronia imienia niemcow i obcych marketow jednoczesnie popieraja PO? Przyzpadek?
~kuba 24-10-2017 16:21
Jeżeli liczą, że zapełnią ławki w kosciołach i napełnią tacę to nic bardziej błędnego.
~ 24-10-2017 16:37
Domagać to się oni mogą. Ile osób straci pracę ? Moja sprawa co ja robię w niedzielę.
~Noval 24-10-2017 16:39
Solidaruchy już pozbawili pracy ponad 15tysięcy Wałbrzyskich górników;na hałdach miały być pola golfowe,ludzie mieli żyć długo i szcześliwie bez żadnych wyrzeczeń i co?
~Polewa z matola 24-10-2017 16:42
Mozesz sobie robic co chcesz w niedziele, ale nie mozesz zmuszac pracownika do pracy matol. Jak zwykle wyborcy PO maja sie za nie wiadomo kogo... mysla ze w tej sprawie nie chodzi zeby ulzyc paniom na kasach zmuszanych do pracy w niedziele za grosze, tylko ich interesuje to, czy wino bedzie mogl kupic w niedziele. To jest dla niego najwazniejsze, nie to zeby matka miala dzien wolny na czas z dziecmi, tylko czy on bedzie mial gdzie wino kupic. wyborcy mysla, ze wszystki sue obraca wokol nich? Oni mysla rowniez, ze ta ustawa ma nie pomoc kobietom z kas, tylko ze ta ustawa ingeruje w ich czas wolny... czytacie co oni pisza?
~Troll 24-10-2017 17:47
~Noval-masz rację , a ich bożek dr Bolek ps Motorówka ma się dobrze.;)
~ch-4 24-10-2017 18:00
Solidarność zdrajcy robotników i,górników
~Gienek 24-10-2017 18:16
Jako student moglem dorabiac tylko w weekendy, dorabialem w marketach. Przez tych oszolomow wielu ludzi straci prace. Jak sie komus nie podoba praca w niedziele niech ja zmieni na inna.
~ 24-10-2017 18:18
rozumie, ze ksiadz w niedziele tez nie bedzie zbieral na tace bo jakby nie patrzec to tez zarobek
~Fin 24-10-2017 18:20
Banda katobolszewikow tylko zahamuje rozwoj gospodarczy i zwiekszy bezrobocie.
~Haha 24-10-2017 19:07
Ale debile. Może jeszcze 13 tki wszystkim i sjestę jak w Grecji ?? Te zwiazki to juz dawno powinny odejsc do lamusa bronią tylko przerostu zatrudnienia w państwowych firmach i urzędach tam gdzie sami pracują i gówno pracuja ale zwolnic ich nie można nie ważne jaką koniunktura i że firma zbankrutuje.
57jurand 24-10-2017 19:12
,,Żeby jednak nie było nam smutno,wladza postanowiła zagonić nas w niedzielę do kościółka .W co drugą niedzielę będzie obowiązywał zakaz handlu w sklepach. Ta zmiana, która budzi sprzeciw dwóch trzecich Polakow, została polana przez władzę sosem udawanej troski o kasjerki z hipermarketow . Gdyby wladza rzeczywiście się troszczyła o los kasjerek, to wystarczy zmienić ustawę o placy minimalnej i określić ,że minimalna stawka godzinowa za pracę w niedzielę wynosi np. dwukrotność normalnej stawki.Ale przecież tu nie chodzi o pomoc żadnym kasjerkom , tylko o zrobienie dobrze pedofilom i złodziejom w sutannach,ktorych firma udział w rynku na rzecz innych niedzielnych atrakcji niż durnowata i upolityczniona ,,msza w kościółku''. Rzygać się chce na te obłudę'' Jerzy Dolnicki FiM.
~Asban 24-10-2017 20:48
CAła Europa weekend zaczyna w piątek o 12.00. Dleczego mamy pracowac na eurokołchoz w wekendy. NIedziela dla rodziny i wolne for every!
~Andrusek 24-10-2017 21:01
Dla wszystkich z krótką pamięcią ,przed erą solidarności były wolne niedziele a nawet soboty. Oszołomy z solidarności już raz się brali za gospodarkę , efektem było zamordowanie zagłębia wałbrzyskiego i całego przemysłu lekkiego w całej okolicy. Pytam dlaczego sprzedawca w markecie ma mieć wolną niedziele a kierowca autobusu,pracownik restauracji,pracownik stacji benzynowej , pielęgniarka ma pracować w niedziele zamiast spędzać ją z rodziną ?
~daga 24-10-2017 21:02
Moja sprawa co będę robiła w niedzielę. I nikt mnie już nie zmusi do siedzenia 12h na kasie bo pan i władca musi więcej zarobić
~Leszek 24-10-2017 21:16
solidarność zniszczyła Wałbrzych i Polskę.
~Wojtek 24-10-2017 23:49
Ja jestem już na emeryturze i mnie to nie dotyczy, ale niech Solidarność zastanowi się ile ludzi straci pracę a przez to dochody. I dalej popadną w biedę. Już raz Solidarność poparła plan Balcerowicza i okrągły stół i niech zobaczą co z tego wyszło. A co Solidarność ma do zaproponowania w niedzielę pracownikom służby zdrowia, energetyki itp. Ja pracowałem przez prawie 50 lat i w większości właśnie w te dni co Solidarność chce pozbawić ludzi pracy.
~ 25-10-2017 0:50
Solidarnosc paradoksalnie jest bardziej lewicowa od starych komuchow. Ci chorzy ludzie sa niebezpieczni.
~Joan1 25-10-2017 7:37
Jeżeli wolne to dla wszystkich- przestać chorować, podróżować, ochraniać, a do kina lub restauracji to z jakiej racji - trochę mi się zrymowało...!!!
~To juz koniec PO 25-10-2017 9:24
Dlaczego taki Rysiu Petru, Schetyna, Pomaska, Nitras, Kaczynski moga miec w niedziele wolne a dlaczego nie zwykli ludzie? Dlaczego Petru i Schetyna nie pozwalaja ludziom na to co sami maja? Czyli wolne w niedziele? Zaloze sie o 500 plus ze ani jedna prujdupa tutaj nie pracuje w niedziele. Bo by inaczej kwiczeli. Prawda matoly? CHodzi tylko o to, byscie mogli kupic sobie wino w niedziele. Jeszcze jedno matoly. Sprawa nie dotyczy gastronomi. Ale pewnie o tym wiecie czy nie? Tepe zmanipulowane dzidy. Pozyteczni idioci, streowalne marionetki, nie bez powodu SIkorski i ROstowski mieli o was takie zdanie w SOwa & Przyjaciele, bo wy naprawde jestescie pozytecznymi idiotami, komu mozna wcisnac wszystko.
~To juz koniec PO 25-10-2017 9:27
Rodacy... pomozecie.... nie mozna pluc na PO i naszego prezydenta ROmana. Rodacy pomozcie... pomozemy i ocenzurujemy... bo nie liczy sie czlowiek tylko partia. Partia PO i nasz kochany wodz. Wodz przechodza po dzielnicach, a za nim swita oklaskuje i notuje co wodz powie. Normalnie korea. Tam chyba tez cenzuruja internet.
~To juz koniec PO 25-10-2017 9:33
!!Jak ktos nie chce pracowac w niedziele to niech zmieni prace. Normalnie czyzby sam Bronek Komorowski sie wypowiedzial tu na tym forum?? Panie jak zyc? Wez kredyt, zmien prace. ZMien prace w Walbrzychu... no to sprobujmy zmienmy prace z linii produkcyjne, na czlonka rady nadzorczej miejskiej spolki, wodociagow. Ja mam studia wyzsze, znam jezyki, jestem mlody... kurcze nie wyszlo... wiesz czemu nie ma etatow, zajete przez nauczycieli WFu takich jak Torbus!!!
~Marcin 25-10-2017 10:01
proPOnuje wszystkim zwolennikom handlu w Niedzielę pracować w każdą Niedzielę . Dlaczego urząd skarbowy, miejski, zus i inne nie pracują w niedziele a te panie na kasie muszą bo głupi leming chce isć na zakupy A ja chce w Niedzielę iśc do urzędu miejskiego a nie mogę bo pieprzony leming ma wole
idler73 25-10-2017 10:12
Ale się uśmiałem ! Kapitan Bomba się przypomina i okrzyk "średnia hawajska dla każdego !". Pisowska wersja kato-faszystowskiego socjalizmu, zaczyna przypominać absurdy z kultowego Misia. Solidarność natomiast przechodzi samą siebie, a opary głupoty nad jej szefostwem, unoszą się wprost do nieba. Ale ... podobno Morawiecki zafundował nam dziurę budżetową większą niż kosmos, dopiero się zacznie pisiaki, wasze 500+ i partyzantka Antoniego, puszczą nas z torbami, co wtedy powiedzą trolle z australijskiego interioru.
~Ja 25-10-2017 10:15
Ileż tu ludzi się wypowiada z kompleksami - hejt Wam na imię. Moim zdaniem dobry pomysł - ludzie zaczną spędzać czas na świeżym powietrzu ze swoimi rodzinami/bliskimi. Pójdą w góry, wyjadą nad wodę, pójdą na spacery - wspaniały pomysł. A dlaczego tak będą robili? - Chociażby z nudów - ci bardziej leniwi :-)
~do Jurand 57 25-10-2017 10:21
Proszę : - podaj źródło swoich informacji - "sprzeciw dwóch trzecich Polakow" - podaj statystyki "pedofilom i złodziejom w sutannach," - ilu ich jest bo ciekaw jestem? Myślę, że jak chcesz być traktowany poważnie to takie dane by mocno obroniły Twoje wypowiedzi. Bez tych statystyk to co piszesz to zwykły hejt i szczekanie zza klawiatury.
~To juz koniec PO 25-10-2017 10:35
A ja chce isc spotkac sie z radnym Torbusem w niedziele, albo z poslem Petru lub Schetyna w jego biurze. Dlaczego nie moge? TO ogranicza moje swobody obywtaelskie i ingeruje w moja wolnosc. Retoryka zaciagnieta od lemingow. Dokladnie tak Urzad miejski, skarbowy, pracy, zus, biura poselskie, wszyscy maja wolne... dlaczego zatem pani na kasie w markecie nie moze miec wolnego? Co ona jest gorsza od pracownika ZUSu? A jak takiemu pracownikowi skarbowki, zusu, urzedu miejskiego nie bedzie sie podobala praca w niedziele, to niech zmieni prace. I co znow retoryka ktora sie posluguja cynicznie lemingi boli?
~misiek 25-10-2017 11:11
Czemu związki nie żądają zamknięcia wszystkich zakładów na strefie? Kopalnie, koksownie....czy bogaty górnik nie może iść do kościoła dać na tacę dla PIS-u
~To juz koniec PO 25-10-2017 11:39
Ja myslalem ze w niedziele robi sie protesty opozycji, na ktorych partia Petru zbiera na dzialalnosc Partii... Czy bogaty walbrzyski gornik nie moze isc na protest SB i dac na dzialnosc partii Nowoczesna? Tepe leminigi to takie sterowalne robociki. Pozyteczni idioci. Juz sa tak przyzwyczajeni do swojego niewolnictwa, ze jak cos dostaja, to sa przekonani ze musza dac cos w zamian. Maja dostac wolne niedziele, to ze swiadomoscia ze beda musieli zrobic cos w zamian. Biedne otumanione zmanipulowane komuszki i lemingi. Otoz ustawa oprocz wolnych niedziel nie przewiduje zapisy, ktory zmuszalby ludzi do chodzenia do kosciola matoly. Mozecie spac spokojnie, wy lemingi bedziecie mogli kupic wina w sobote i chlac cala niedziele, nikt wam nie zabroni... spokojnie.
~do misiek 25-10-2017 11:40
Zamknięcie niektórych zakładów wiązało by się z "wygaszeniem" procesu technologicznego, ale może warto lobbować - bynajmniej nie tutaj bo nic nie zmienisz. Co do Kościoła to lepiej się nie wypowiadaj bo brak u Ciebie elementarnej wiedzy w tym zakresie i podkopujesz swój autorytet uczestnika forum.
~Limciu 25-10-2017 15:04
Dlaczego ograniczać się tylko do handlu ? Skoro konkordat tak stanowi, to zamknijmy w niedzielę pogotowia, szpitale, stacje benzynowe, elektrownie, PKP, PKS, MPK i taksówki. Wszystko, gdzie nie pracują roboty.
~To juz koniec PO 25-10-2017 15:25
Limciu - tak i zamknijmy wiezienia na weekend. Jak widac, nie masz pojecia o czym bredzisz. Jakbys wiedzial w kazdej kroporacji jest cos takiego jak utrzymanie ruchu. Placi sie takim nawet za prace w dni wolne i swieta, ale specjalne stawki tacy ludzie maja, napewno nie jak pani na kasie w zagranicznym otwartym markecie. I nie konkordat tak stanowi matole, tylko prawo prawie wszystkich krajow europy zachodniej.... matole.
~Wiesiek 25-10-2017 15:35
Wolne niedziele jestem ZA ale dla wszystkich policji lekarzy strażaków kierowcow komunikacj miejskiej kolejarzy .Solidarność co wy na to bądźcie sprawiedliwi!!###
~To juz koniec PO 25-10-2017 15:36
A moze Torbus sie zamieni? Pojdzie na kase w markecie, a ta pani z kasy pojdzie do rady nadzorczej wodociagow usiadzie... ze co? Pani z kasy nie ma kwalifikacji by siedziec w radzie nadzorczej spolki miejskiej? A Torbus ma? Nauczyciel wf ma? Ogarnijcie sie, chorzy z nienawisci ludzie... totalniacy jak byli tak sa... wiec schetyna klamal mowiac, ze konczy z totalniactwem... nic sie nie zmienilo... ciekawe kiedy te 16% wyborcow PO w koncu sama sie przekona, ze PO tylko klamie... Najlepsze jest to: Kastracja pedofilow, dla Polanskiego protekcja sadowa przed ekstradycja do najlepszego sojusznika kraju USA. SZOK. Tak sie kastruje w Polsce pedofilow, a jak trzeba to protekcja... Obroncy kobiet, dbaja o ofiary pedofilow... czy o pedofilow?
~To juz koniec PO 25-10-2017 15:38
Wiesiek, a ja jestem za wolnoscia twoich szarych komorek... cos musi je ciemiezyc, uciskac... moze jakis guz... nie mozliwe by mozna byc tak tepym... Uwolnic szare komorki WIeska!! Niech zaczna same myslec chociaz w niedziele. Albo inaczej... wygrajcie sobie wybory, wtedy zrobicie wolne wszystkim...
~To juz koniec PO 25-10-2017 15:43
Albo inaczej... skoro pani na kasie musi pracowac w niedziele, to dlaczego nie urzednik pasntwowy? CO on jest lepszy od pani na kasie? Urzedy miejskie, skarbowe, zusy, pracy wszyscy do roboty w niedziele. Co wy na to? Zaraz by sie zmienila retoryka, bo wszystkie glosy przeciw wolnemu w niedziele tu na forum, to przedstawiciele ratusza i PO. Urzednicy, pracownicy ZUSu i skarbowek... Jakby im kazac pracowac w soboty i niedziele, ale bylby wrzask, ale skoro tyrac maja na kasie za grosze kobiety w marketach, to nie ma sprawy, niech tyraja. CYrk co? Ale mamy w PO obroncow praw kobiet. Najbardziej dbaja o kasjerki w marketach. Niech robia w niedziele na kasie, a najlepiej niech jeszcze towar przyjmuja... Bo pan urzednik chce w swoja wolna niedziele wodke kupic.
~No-no 25-10-2017 20:03
Czy ktoś widział w świecie prawicowe związki zawodowe?jeżeli takie były,to były związane z dyktaturami panującymi w ;trzecim świecie; Solidaruchy,czyli zbrojne ramię PiSu jakoś nie zabiera głosu w sprawie poparcia strajkujących lekarzy;a powinni.Im to zwyczajnie wisi ten problem;nie było wytycznych z Nowogrodzkiej,więc głosu nie zabierają,choć powinni.
~To juz koniec PO 25-10-2017 21:55
Lekarze nie strajkuja tylko stazysci. Tobie ile za staz placili? Cieszyles sie pewnie ze darmowy w ogole miales nie? Ci maja ile 2500?? I malo? Za staz?
~do Wiesiek 26-10-2017 8:01
Żal było czytać Twój komentarz.
~polewa zza płota 30-10-2017 16:56
W niedziele powinni mieć wolne także lekarze. Kolejarze. Kierowcy autobusów policjanci i straz pozarna. Jak wszyscy to wszyscy oni też maja rodziny
~Walb 5-11-2017 16:40
Solidarność won!!!! Do czego doprowadziliscie ???? Patologio za buga wyjazd z powrotem tam gdzie wasi dziadkowie stryj drochobycz boryslaw i tam macie mozliwosc rozglaszac zaklamaną walesowską solidarnosc ....won i to szybko!!!
~Erty 7-11-2017 13:30
Niema sidarnosci! Solidarność była w latach 80-tych

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group