Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 3124
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Spiesz się – będą mniejsze bonifikaty przy sprzedaży mieszkań

Piątek, 29 września 2017, 13:37
Aktualizacja: Sobota, 30 września 2017, 8:39
Autor: PAW
Wałbrzych: Spiesz się – będą mniejsze bonifikaty przy sprzedaży mieszkań
Fot. red
Miasto chce zmobilizować mieszkańcow, którzy do tej pory nie zdecydowlai się na wykup lokali, w których żyją. W tym celu podjęta została uchwała.

Uchwala w sprawie zasad sprzedaży lokali mieszkalnych ma wejść w życie dopiero 1 czerwca przyszłego roku. Taka polityka mieszkaniowa miasta jest celowa.
- Wprowadzamy od 1 czerwca przyszłego roku mniejsze bonifikaty przy zakupie mieszkań - tłumaczy Aleksandra Winiarska z UM w Wałbrzychu. - Naszym celem jest wychodzenie ze wspólnot i dlatego podejmujemy takie kroki. Chcemy od tych dotychczasowych wielkich bonifikat odchodzić i zachęcić tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, by zdecydowali się na wykup mieszkań.

Jeszcze do końca maja przyszłego roku będą obowiązywać bonifikaty na następujących zasadach:
- lokator może wykupić mieszkanie komunalne na raty za 75% jego wartości, a po wykupie może je sprzedać
- lokator może wykupić mieszkanie komunalne za gotówkę z 90% bonifikatą
- lokator może wykupić mieszkanie komunalne za gotówkę z 97% bonifikatą, jeśli jest to ostatnie mieszkanie komunalne w budynku wspólnoty
- lokator może wykupić mieszkanie komunalne z 99 % bonifikatą, jeśli jest to mieszkanie do remontu i wyremontuje je na własny koszt.

Najważniejszą zmianą, którą wprowadza nowa uchwała, jest określenie wysokości udzielanych bonifikat od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz najemców. Nowe uregulowania wprowadzają dwie wysokości bonifikat:
- 50 % przy sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz najemcy,
- 90 %, gdy najemca wstąpił w stosunek najmu po dniu 1 stycznia 2011 r. w wyniku kwalifikacji przyznanej przez Gminę na wykonanie remontu kapitalnego na koszt przyszłego najemcy.

Jednocześnie wprowadza się ograniczenie możliwości udzielenia bonifikaty w przypadku lokalu mieszkalnego, który został wyremontowany ze środków Gminy. Przy sprzedaży lokalu mieszkalnego, w którym wykonano remont kapitalny finansowany wyłącznie ze środków Gminy, a najemca lokalu mieszkalnego złożył wniosek o jego nabycie przed upływem 5 lat, licząc od dnia zawarcia umowy najmu lub od dnia przekazania lokalu najemcy, bonifikata nie będzie przysługiwała.
- Żeby ta uchwala odniosła spodziewane efekty należy przeprowadzić odpowiednią kampanie informacyjną, dotrzeć do szerokiej grupy mieszkańców, by zdali sobie sprawę, że mają ostatni moment na wykup mieszkań po korzystnych cenach - uważa radna Alicja Rosiak.

Okazuje się, że miasto ma jeszcze około 7 tysięcy mieszkań komunalnych w budynkach wspólnot. Większości z nich chciałoby sie pozbyć. W tym roku sprzedano 189 lokali komunalnych, z czego 133 z ulgą 90%, 17 z bonifikatą 97% i 38 oraz jeden dom jednorodzinny z bonifikatą 99%.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group