Poniedziałek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 4156
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Spotkanie z dzikami

Sobota, 24 kwietnia 2021, 10:47
Autor: red
REGION, Boguszów-Gorce: Spotkanie z dzikami
Fot. UM Boguszów–Gorce
Dużo szczęścia miała jedna z naszych mieszkanek, która zachowała zimną krew podczas spotkania ze stadem dzików na swoim ogródku w centrum Boguszowa– Gorc. Co robić w takiej nagłej i niespodziewanej sytuacji?

Nagle nie była sama w ogrodzie

Do zdarzenia doszło 19 kwietnia w godzinach popołudniowych. Spacer do ogrodu przy ul. Kamieniogórskiej w Boguszowie mógł dla niej źle się skończyć. Wszystko przez niespodziewanych gości, którzy zdecydowali jej się towarzyszyć. Żerujące w dzień na terenie ogrodów stado dzików liczyło około dwudziestu dorosłych oraz młodych sztuk zwierząt. Niczego niespodziewająca się kobieta nagle została przez zwierzęta otoczona. Na szczęście nie wpadła w panikę i nie zaczęła uciekać, wykonywać gwałtownych ruchów, ani krzyczeć, co mogłoby zwierzęta zdenerwować i sprowokować do ataku. Wyciągnęła natomiast telefon i zadzwoniła do rodziny, która wezwała też patrol straży miejskiej.

Strażnicy niezwłocznie wyprowadzili kobietę z niebezpiecznego miejsca. W miejscu, gdzie stado żerowało, zostaną rozsypane środki odstraszające zwierzęta. Środki te znajdują się w regularnym użyciu. O to, aby był cały czas ich zapas, dba Zarządzanie Kryzysowe Urzędu Miejskiego, gdyż problem dzików i innych dzikich zwierząt, głównie saren, powraca.

Podobnych przypadków każdego roku nie brakuje.

W sierpniu ubiegłego roku strażnicy i zarządzanie kryzysowe w Boguszowie miało nie problem z dzikami odwiedzającymi ogrody pomiędzy ul. Szkolną a 1 Maja. Używano substancji odstraszających oraz odstraszających środków pirotechnicznych. Jednak dziki i tak wracają, jako że mają do czego.

W ostatnich latach dziki dały się we znaki mieszkańcom Boguszowa, Kuźnic i Os. Krakowskiego. Panie bały się chodzić z psem w okolicy lasu, a jeden z mieszkańców Osiedla Krakowskiego po powrocie z nocki stanął pod domem i bał się wyjść z auta, musiał poczekać aż stado dzików skończy żerować na jego podwórku i przy znajdującym się w pobliżu parkingu. Dziki odstraszano specjalnymi urządzeniami i substancją o intensywnym zapachu, którego nie cierpią ryjący goście. Do tego wykonany został odstrzał redukcyjny. Na nic się nie zdadzą jednak te działania, jeśli w mieście dziki znajdują suto zastawiony stół.

Jak zachować się, gdy natkniemy się na dziki?

Stada dzików żerujących w naszych ogrodach nie należą do rzadkości, jako że miasto otaczają lasy, a mieszkańcy mniej czy bardziej świadomie zwabiają dziki i inne zwierzęta łatwym posiłkiem. Są nim niezabezpieczane odpadki żywności, brak odpowiedniego ogrodzenia działki, a także pozostawianie w ogrodzie owoców czy też w skrajnych przypadkach wysypywanie ich dla dzików i saren. To ostatnie ma na celu odciągnięcie zwierzyny od warzyw i puszczających młode pędy roślin. Jednak takie działanie zwabia na miejsce dziki, które nie odchodzą po posiłku, ale szukają dalej i co istotne wracają, buchtując glebę gdzie popadnie.

Grunt to podczas spotkania z tymi zwierzętami zachować zimną krew, nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie uciekać. Można stanąć w bezruchu i poczekać aż dziki pójdą. Efekty daje też powolne wycofywanie się w ciszy, bez wykonywania gwałtownych gestów. Zwykle to wystarczy, by uniknąć zagrożenia.

Najtrudniej poradzić sobie, gdy nieopatrznie natrafimy na lochę z warchlakami. Samicę pilnującą młodych łatwo zaniepokoić, co kończy się atakiem. Dziki zdenerwowane mogą zaatakować, co dla człowieka może skończyć się poważnymi obrażeniami. W konfrontacji z masą szarżującego dzika i jego ostrymi szablami jesteśmy niestety bezbronni.

Najlepiej zabezpieczać działki i ogrody oraz unikać dokarmiania dzików, by ich nie prowokować do opuszczania lasu, odwiedzania miasta i żerowania w dzień. A jeśli już się na nie natkniemy, jak mieszkanka Boguszowa, trzeba zachować spokój i zawiadomić służby.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
3
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
17%
Złości
7
58%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group