Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5339
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Spotkanie z Janem Mleczko

Poniedziałek, 2 września 2019, 7:30
Aktualizacja: Wtorek, 3 września 2019, 8:42
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Spotkanie z Janem Mleczko
Fot. Robert Bajek
W Sztygarówce na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyło się wczoraj spotkanie z Janem Mleczko.

Pochodzący z leżącego w obwodzie lwowskim Samboru, a mieszkający obecnie w Wałbrzychu Jak Mleczko - kombatant, był uczestnikiem walk między innymi o Warszawę, Kołobrzeg i Berlin. Po wybuchu wojny został przymusowo wcielony do Służby Budowlanej w Generalnym Gubernatorstwie - tzw. Baudienstu, z którego w roku 1944 uciekł. Po wkroczeniu Armii Czerwonej został objęty mobilizacją do Wojska Polskiego. Trafił do oddziałów artylerii w Żytomierzu. Był zwiadowcą. Tak zaczęła się jego kampania bojowa, obejmująca między innymi walki o Warszawę, Kołobrzeg i Berlin. Podczas wczorajszego spotkania Jan Mleczko opowiadał o swoich doświadczeniach i przeżyciach wojennych, pokazywał też wiele pamiątek z tego okresu. Spotkanie prowadził Artur Szałkowski - regionalista, dziennikarz.

Spotkanie z Janem Mleczko było częścią wałbrzyskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W ramach uroczystości, którą rozpoczęła Msza Święta odprawiona w Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Kościelnym oddano hołd poległym i zamordowanym. W planach obchodów znalazły się również projekcje filmowe, wystawy i okolicznościowy spektakl Grupy Tancerzy Ognia "Impuls".

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group