Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 3696
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” dla mieszkanki Głuszycy

Poniedziałek, 13 marca 2017, 15:07
Autor: red
REGION, Głuszyca: „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” dla mieszkanki Głuszycy
Fot. UM Głuszyca
„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”. Ta maksyma przyświeca Kapitule Instytutu Pamięci Jad Waszem przyznającego wyróżnienie osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów z Holocaustu podczas II wojny światowej.

W podziękowaniu za bohaterską postawę społeczność żydowska nadaje tytuł „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” i odznacza specjalnie wybitym medalem noszącym imię i nazwisko odznaczonej osoby, a także dyplomem honorowym i przywilejem wpisania nazwiska na Murze Honorowym w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jad Waszem.

Trzy medale „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” wręczyła w dzierżoniowskiej synagodze ambasador Izraela w Polsce - Anna Azari. Jeden z nich odebrała mieszkanka Głuszycy, Stanisława Niebylska, najmłodsza córka nieżyjącego już Zachariasza Słowińskiego, który ocalił niejedno życie w czasie hitlerowskiej okupacji.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy zostało zorganizowane spotkanie burmistrza Głuszycy Romana Głoda z Panią Stanisławą Niebylską, która opowiadała o wojennej rzeczywistości w małej kolonii Dworzysk w gminie Sokółka (obecnie woj. podlaskie) widzianej z perspektywy małego dziecka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group