Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 5115
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Stara Kopalnia na szlaku ERIH

Poniedziałek, 7 grudnia 2015, 6:50
Aktualizacja: Wtorek, 8 grudnia 2015, 12:51
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Stara Kopalnia na szlaku ERIH
Fot. Robert Bajek
Stara Kopalnia w Wałbrzychu znalazła się na prestiżowym szlaku ERIH – European Route of Industrial Heritage – Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Jest to szlak łączący ponad tysiąc europejskich obiektów dziedzictwa przemysłowego, takiego jak krajobrazy postindustrialne, nieczynne kompleksy przemysłowe czy pojedyncze zakłady i obiekty.

- Nie ma lepszego i gorszego dziedzictwa kulturowego. Zabytki techniki są takim samym obiektem wartym zachowania jak każdy inny zabytek, czy to jest pałac, kościół czy zamek. Te decyzje są odważne, te decyzje są śmiałe, te decyzje są wizjonerskie. ERIH działa w oparciu o niemieckie prawo. Zrzesza w tej chwili około 200 instytucjonalnych członków. Jeśli mówimy o kopalniach, to ten obiekt dziedzictwa kultury przemysłowej jest największy. Taka realizacja jak ta jest pierwszą realizacją, macie palmę pierwszeństwa i nikt już wam jej nie odbierze - powiedział Adam Hajduga - Wiceprezydent ERIH

Celem projektu i tworzenia szlaku ERIH jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe a także promocja turystyczna miejsc związanych z historią przemysłu. Główny szlak projektu zawiera przeszło 80 najważniejszych punktów w Europie, z czego 7 takich obiektów dziedzictwa przemysłowego znajduje się w Polsce. Są wśród nich: Exploseum w Bydgoszczy, Manufaktura w Łodzi, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium, Kopalnia Guido w Zabrzu, Muzeum Browaru w Żywcu oraz Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

- Trzeba było wizji ponad miarę, albo też odwagi ponad wyobraźnię, albo trochę jednego i drugiego, a na pewno trzeba było mieć uczucia wobec tego jakim miastem był, jest i pozostanie Wałbrzych. Pozostanie miastem górniczym. Mimo tego, że nie słychać już stukotu kuźni czy maszynowni, to jednak Wałbrzych jest górniczy. Trzeba o tym pamiętać. Staramy się i dbamy o to, żeby młode pokolenia pamiętały skąd ten Wałbrzych jest. Powtarzam to wielokroć - zawsze udaje się coś osiągnąć, zrealizować, jak jest to prawdziwe. Udawanie że Wałbrzych był inny niż był jest po prostu fałszem. Bardzo się cieszę, że jest z nami cała delegacja ze Śląska. Nie przeniesiemy się na Górny Śląsk, natomiast będziemy podkreślać, że górnictwo w tej części Europy zaczęło się w Wałbrzychu a nie na Górnym Śląsku, o czym mało kto pamięta. Nie przeniesiemy się na Górny Śląsk, ale jest nam niezwykle miło, że Górny Śląsk, który jest węglowo większy, ważniejszy i pewnie z przyszłością - jaka by ona nie była - docenia to, że jest taki obiekt jak Stara Kopalnia, dlatego że to jest po pierwsze dowód na to, że ta decyzja, jaka by nie była, odważna, nieodpowiedzialna, to była na pewno słuszna. Proszę sobie wyobrazić co by było w tym miejscu i co by się działo w Wałbrzychu przez miniony rok, gdyby nie było Starej Kopalni. Nie byłoby niezliczonych spotkań, występów, plaży latem, nie byłoby tu WOKu, Zespołu Pieśni i Tańca "Wałbrzych" - na temat Starej Kopalni powiedział Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha

Fakt że Stara Kopalnia dołączyła do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego jest ważny zarówno dla samego obiektu jak i dla Wałbrzycha i całego regionu ze względu na prestiżowe znaczenie sieci ERIH a co za tym idzie ogromne możliwości promocyjne na skalę europejską. Jak podkreślał Adam Hajduga, znajdując się na szlaku ERHI Stara Kopalnia stała się obiektem o ponadregionalnym znaczeniu historycznym i o ogromnym potencjale turystycznym.

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group