• Czwartek, 12 grudnia 2019
  • Godz. 9:05
  • Imieniny: Adelajdy, Ady, Aleksandra, Dagmary, Konrada
  • Czytających: 2428
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Stara Kopalnia na szlaku ERIH

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 7 grudnia 2015, 6:50
Aktualizacja: Wtorek, 8 grudnia 2015, 12:51
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Stara Kopalnia w Wałbrzychu znalazła się na prestiżowym szlaku ERIH – European Route of Industrial Heritage – Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Jest to szlak łączący ponad tysiąc europejskich obiektów dziedzictwa przemysłowego, takiego jak krajobrazy postindustrialne, nieczynne kompleksy przemysłowe czy pojedyncze zakłady i obiekty.

- Nie ma lepszego i gorszego dziedzictwa kulturowego. Zabytki techniki są takim samym obiektem wartym zachowania jak każdy inny zabytek, czy to jest pałac, kościół czy zamek. Te decyzje są odważne, te decyzje są śmiałe, te decyzje są wizjonerskie. ERIH działa w oparciu o niemieckie prawo. Zrzesza w tej chwili około 200 instytucjonalnych członków. Jeśli mówimy o kopalniach, to ten obiekt dziedzictwa kultury przemysłowej jest największy. Taka realizacja jak ta jest pierwszą realizacją, macie palmę pierwszeństwa i nikt już wam jej nie odbierze - powiedział Adam Hajduga - Wiceprezydent ERIH

Celem projektu i tworzenia szlaku ERIH jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe a także promocja turystyczna miejsc związanych z historią przemysłu. Główny szlak projektu zawiera przeszło 80 najważniejszych punktów w Europie, z czego 7 takich obiektów dziedzictwa przemysłowego znajduje się w Polsce. Są wśród nich: Exploseum w Bydgoszczy, Manufaktura w Łodzi, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium, Kopalnia Guido w Zabrzu, Muzeum Browaru w Żywcu oraz Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

- Trzeba było wizji ponad miarę, albo też odwagi ponad wyobraźnię, albo trochę jednego i drugiego, a na pewno trzeba było mieć uczucia wobec tego jakim miastem był, jest i pozostanie Wałbrzych. Pozostanie miastem górniczym. Mimo tego, że nie słychać już stukotu kuźni czy maszynowni, to jednak Wałbrzych jest górniczy. Trzeba o tym pamiętać. Staramy się i dbamy o to, żeby młode pokolenia pamiętały skąd ten Wałbrzych jest. Powtarzam to wielokroć - zawsze udaje się coś osiągnąć, zrealizować, jak jest to prawdziwe. Udawanie że Wałbrzych był inny niż był jest po prostu fałszem. Bardzo się cieszę, że jest z nami cała delegacja ze Śląska. Nie przeniesiemy się na Górny Śląsk, natomiast będziemy podkreślać, że górnictwo w tej części Europy zaczęło się w Wałbrzychu a nie na Górnym Śląsku, o czym mało kto pamięta. Nie przeniesiemy się na Górny Śląsk, ale jest nam niezwykle miło, że Górny Śląsk, który jest węglowo większy, ważniejszy i pewnie z przyszłością - jaka by ona nie była - docenia to, że jest taki obiekt jak Stara Kopalnia, dlatego że to jest po pierwsze dowód na to, że ta decyzja, jaka by nie była, odważna, nieodpowiedzialna, to była na pewno słuszna. Proszę sobie wyobrazić co by było w tym miejscu i co by się działo w Wałbrzychu przez miniony rok, gdyby nie było Starej Kopalni. Nie byłoby niezliczonych spotkań, występów, plaży latem, nie byłoby tu WOKu, Zespołu Pieśni i Tańca "Wałbrzych" - na temat Starej Kopalni powiedział Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha

Fakt że Stara Kopalnia dołączyła do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego jest ważny zarówno dla samego obiektu jak i dla Wałbrzycha i całego regionu ze względu na prestiżowe znaczenie sieci ERIH a co za tym idzie ogromne możliwości promocyjne na skalę europejską. Jak podkreślał Adam Hajduga, znajdując się na szlaku ERHI Stara Kopalnia stała się obiektem o ponadregionalnym znaczeniu historycznym i o ogromnym potencjale turystycznym.

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~emigrant 6-12-2015 17:59
Przeznaczenie pieniedzy na Stara Kopalnie zamiast na rozwoj drog i przemyslu bedzie sie nam b.dlugo odbijac czkawka. Nie zrekompensuje tego zaden prestiz- nim sie nie da najesc.
~... 6-12-2015 18:16
......Nie byłoby niezliczonych spotkań, występów, plaży latem, nie byłoby tu WOKu, Zespołu Pieśni i Tańca "Wałbrzych" " - na temat Starej Kopalni powiedział Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha. Czytam i nie wierzę. Bez dalszego komentarza.
~Michaś 6-12-2015 18:32
miasto się rozwija - mieszkańcy w tyle :P
~ms 7-12-2015 6:04
Mieszkancy Sa zwyklymi nierobami,tyle w temacie.
~@@@ 7-12-2015 7:01
No, z tą plażą to Monty Python
~v7 7-12-2015 12:35
Niedługo napiszą, że osiągnęli 3mln dochodu i cały czas się zwiększa. Hura już niedługo Stara Kopalnia będzie sponsorować, piłkarzy, koszykarzy, siatkarzy. Ale skoro pani prezes zarabia 13tys i pan z Książa tyle samo, to trzeba sprzedać kit lemingom. Z biletów na pensje to ochrona ma na Starej Kopalni a gdzie zysk hehe. Zaraz ktoś napisze, że są przedsiębiorczy, tak za publiczne pieniądze.
~żul 7-12-2015 13:01
Czy to nie szlak Eri(c)ha Honeckera????
~ 7-12-2015 13:47
Stara KUPAlnia??? Lemingi klaszczą uszami a nie zdają sobie sprawy , że dokładają do utrzymania tego pomnika głupoty UM:)
~Daniel 7-12-2015 19:56
Wałbrzych też chciał mieć swojego misia i ma.Przynajmniej nie jest gorszy niż w innych miastach,a może nawet lepszy,bo droższy.I Doctorus Romanus załatwił go nam,zwykłym wałbrzyszanom.Niewątpliwie zasłużył tym,aby postawić mu pomnik za życia.Pomnik egoizmu i arogancji,cwaniactwa i megalomanii.Każdy ma takiego misia na jakiego zasługuje,a wałbrzyskie lemingi z klapkami na oczach tak wybrały.Mam tylko nadzieję,że nowy rząd nie będzie sponsorował następnych chorych wizji doktorka.Naszemu miastu najbardziej potrzebna jest obwodnica(zachodnia) i na nią powinny się znaleźć pieniądze.GDKi,filharmonie i stadiony niech buduje za swoje.Stać go na to.
~emigrant 7-12-2015 21:21
Dlaczego "zainwestowano" w Stara Kopalnie zamiast w obiekty uzytecznosci publicznej; Drodzy rodacy, poniewaz komunistyczna ofensywa polegajaca na wywlaszczeniach i walce klas spolecznych dosc szybko skompromitowala sie w praktyce,lewicowi intelektualisci zachodni oparli model swoich dzialan na tzw.dialektyce heglowskiej. W skrocie polega ona na ataku na tradycyjny model zycia, rodziny i kultury. Realizowane jest to tzw.marszem przez instytucje, szczegolnie kulturalne po to, aby stworzyc "nowego czlowieka" urobionego wedlug zasad marksizmu. Dlatego ostatnim bastionem lewakow i komunistow sa wlasnie tego typu kulturalne hybrydy, podobne w zalozeniu do Palacow Kultury. W nich moga oni dowolnie manipulowac przekazem tresci i odbiorcami. Stad np. przypadki pornografii scenicznej.
~emigrant 7-12-2015 21:28
Niestety jak widac i Walbrzych stal sie finansowa ofiara realizatorow oblednej idei zachodniej rewolucji kulturalnej. Cieszyc jedynie moze , ze Polacy jako narod niepokorny stawiaja silny opor wobec tych lewackich szalenstw. Pozostaje mi jedynie wezwanie do nowych wladz Polskich o jak najszybsze odciecie finansow od opisanych instytucji masowego oduraczania.
~ 8-12-2015 10:00
a o "Złotym pociągu" już cisza? Przeminął i tylko wspomnienie zostało? Oj jaka szkoda Szełemej zas będzie musiał szukać czegoś by zabłysnąć i odwrócić uwagę od "pary wodnej" wydobywającej sie z Mo bruka bucha cha cha.
~Testo1 8-12-2015 11:49
Może gospodarze z Izraela przyjadą i wybudują sobie piękne osiedle....Wałbrzych jest bardzo ładnie położony...i będą korzystali z plaży pod Starą Kopalnią?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group