Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 3590
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Stowarzyszenie Nowoczesny Wałbrzych zwraca się do prezydenta Szełemeja

Środa, 22 lipca 2015, 6:30
Aktualizacja: 22:33
Autor: red
Wałbrzych: Stowarzyszenie Nowoczesny Wałbrzych zwraca się do prezydenta Szełemeja
Fot. red.
Do naszej redakcji dotarł list otwarty członków Stowarzyszenia Nowoczesny Wałbrzych adresowany do prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja.

LIST OTWARTY DO PREZYDENTA WAŁBRZYCHA

W dniu 5 lipca br. niemal wszystkich mieszkańców Wałbrzycha dotknęła katastrofa o niespotykanej skali i śmiertelnym zagrożeniu. Służby miejskie przez wiele godzin nawoływały wałbrzyszan do niewychodzenia z domu oraz zamknięcia wszystkich okien. Smuga gryzącego dymu sięgnęła nawet oddalone o 14 km Podzamcze. Gaszenie gigantycznego pożaru zgromadzonych w jednym miejscu materiałów łatwopalnych i trujących trwało cały dzień. O tym jak wielkie niebezpieczeństwo i w jakiej skali spotkało Wałbrzych pisał Pan w zawiadomieniu do Prokuratury cyt. "… stwierdzam kompletny bałagan na terenie składowiska, beczki z substancjami chemicznymi opisanymi w języku obcym, tuż obok palącego się plastiku. Odpady znajdujące się na wysypisku zajmowały się ogniem jeden od drugiego (…) W wyniku powyższego zagrożone jest bezpieczeństwo i zdrowie społeczeństwa oraz środowiska naturalnego. Gryzący dym otulający całą okolice, zabudowę mieszkaniową zlokalizowaną zarówno bezpośrednim sąsiedztwie jak i w oddaleniu od ul. Górniczej, lasy tereny rekreacyjne może stać się przyczyną licznych chorób mieszkańców...", koniec cyt.

Z relacji Straży Pożarnej wiemy, że do gaszenia użyto 1,5 miliona litrów wody, która częściowo wyparowała, a reszta wsiąknęła w niezabezpieczony grunt i spłynęła w dół miasta. W skutek pożaru na Wałbrzych spadły tony trujących związków i groźny popiół. A wszystko to stało się w okresie letnim, kiedy dojrzewają owoce i warzywa uprawiane przez wałbrzyszan w ogródkach i działkach.

Mieszkańcy Wałbrzycha mają prawo wiedzieć, czy spożywanie wody ze studni oraz produktów roślinnych jest bezpieczne i czy nie narazi ich na niebezpieczeństwo powstania różnych groźnych chorób.

Oczekujemy zatem od Prezydenta Wałbrzycha i lekarza zarazem, natychmiastowego i jednoznacznego komunikatu w tej sprawie.

Zarząd Stowarzyszenia Nowoczesny Wałbrzych

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group