Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 3797
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Strajk Kobiet w Wałbrzychu

Środa, 8 marca 2017, 19:50
Aktualizacja: Czwartek, 9 marca 2017, 16:10
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Strajk Kobiet w Wałbrzychu
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Wałbrzychu, podobnie jak w wielu innych miastach w Polsce i na świecie, odbył się Międzynarodowy Strajk Kobiet. Hasło Strajku brzmiało: „Solidarność naszą bronią”.

W Polsce Międzynarodowy Strajk Kobiet został zorganizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalną, bezpartyjną inicjatywę kobiet, należących do różnych organizacji kobiecych, a także kobiet niezrzeszonych. OSK prowadzi różnego rodzaju działania na rzecz obrony praw kobiet - organizuje między innymi Czarne Protesty, które przyczyniły się do wycofania się partii rządzącej z procedowanego przez Sejm projektu całkowitego zakazu aborcji.

Przeprowadzony w przeszło 50 krajach świata Międzynarodowy Strajk Kobiet to sprzeciw wobec wszelkim formom dyskryminacji i ograniczaniu praw kobiet. Kobiety w każdym z krajów w których przeprowadzony został Międzynarodowy Strajk Kobiet wysuwały własne postulaty i żądania. Na temat postulatów polskich kobiet mówiła Marta Lempart - organizatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i Międzynarodowego Strajku Kobiet:

- W Polsce będziemy walczyć o państwo wolne od zabobonów, będziemy walczyć o prawa reprodukcyjne, będziemy walczyć o to, aby przemoc przestała być dozwolona, żeby nasz rząd zaprzestał pomysłów wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej, będziemy walczyć o to, aby kobiety przestały być dyskryminowane ekonomicznie, o to, żeby fundusz alimentacyjny zaczął działać, żeby ściągalność alimentów wzrosła, ale też o to, żeby nieodpłatna praca kobiet była uwzględniana chociażby przy świadczeniach emerytalnych.

Wśród postulatów zgłaszanych w ramach Międzynarodowego Strajku Kobiet znalazły się między innymi żądania pełni praw reprodukcyjnych, utrzymania standardów opieki okołoporodowej, dostępu do nowoczesnej, bezpłatnej antykoncepcji, dostępu do bezpiecznego przerywania ciąży, dofinansowania programu in vitro, nowoczesnych badań prenatalnych, rzetelnej edukacji seksualnej, likwidacji "klauzuli sumienia", nauki religii prowadzonej w Kościołach i na koszt Kościoła, wdrożenia i przestrzegania Konwencji Antyprzemocowej, ścigania i bezwzględnego karania sprawców przemocy domowej i gwałcicieli, zabezpieczenia emerytalnego nieodpłatnej pracy kobiet, skutecznego ściągania alimentów czy równości płac bez względu na płeć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (66) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group