Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 2668
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Studenci PWSZ z wizytą w Toyocie

Piątek, 31 maja 2019, 7:31
Autor: red
Wałbrzych: Studenci PWSZ z wizytą w Toyocie
Fot. PWSZ Wałbrzych
Studenci kierunku logistyka – II roku studiów inżynierskich oraz I roku studiów magisterskich (stacjonarnych) uczestniczyli 22.05.2019 r. w wizycie studyjnej, w Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o.

Wizyty w ramach Programu POWER – „Stawiamy na kształcenie praktyczne!” zorganizowała dr Beata Detyna, w ramach prowadzonych przez siebie zajęć dydaktycznych. Uczestnikami ponad 4-godzinnej wizyty było ponad 30 studentów.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji na temat historii i rozwoju TMMP – poprowadzonej przez Piotra Sandomierskiego. Studenci mogli dowiedzieć się m.in. jakie są kluczowe idee oraz zasady Systemu Produkcyjnego Toyoty (TPS – Toyota Production Systm). Na tzw. Toyota Way składają się m.in.: Kaizen (ciągłe doskonalenie), wyzwania, szacunek do ludzi, Genchi Genbutsu („Idź i sprawdź u źródła”) oraz praca zespołowa. Istotą TPS jest przede wszystkim: koncepcja Just in Time, Jidoka (inteligentna automatyzacja) oraz redukcja: marnotrawstwa (muda), niestabilności (mura) i przeciążeń (muri).

Studenci podczas wizyty odwiedzili zakłady produkcji silników i skrzyń biegów (dwie wizyty po 1,5 godziny). Mieli okazję zapoznania się z metodami i narzędziami wykorzystywanymi przez TMMP. Wyjaśniony został m.in. system Kanban oraz zasady pracy standaryzowanej. Oprowadzający studentów po zakładzie pracownicy Toyoty uświadamiali Uczestników, że jakość produktu „wbudowana” jest w proces jego produkcji. Podkreślano znaczenie szybkiego usuwania problemów, a także angażowania się w proces doskonalenia wszystkich zatrudnionych. Szczegółowo wyjaśniono takie zagadnienia jak: Poka Yoke, Heijunka, zasady FIFO, 5S itd.

Po wizytach w zakładach produkujących silniki oraz skrzynie biegów studentom zaprezentowano bardzo interesujący film – o zaangażowaniu firmy w różnego typu projekty (produkcję urządzeń rehabilitacyjnych, robotów, pojazdów jednoosobowych, pojazdów autonomicznych, napędów alternatywnych itd.). Szczególnie podkreślano znaczenie wyzwań środowiskowych oraz społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility) dla TMMP.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group