Piątek, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 1657
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świat na wyciągnięcie ręki

Wiadomości: REGION
Środa, 15 lutego 2012, 12:58
Aktualizacja: 12:59
Autor: opr. PAW
Fot. użyczone
Powstawał 29 miesięcy, kosztował 300 milionów złotych i będzie mógł obsłużyć nawet 3 miliony pasażerów rocznie. Nowy terminal wrocławskiego lotniska będzie teraz wizytówką całego regionu. Zwłaszcza, że otwiera przed wszystkimi zupełnie nowe możliwości podróżowania.

To będzie niezwykle ważny dzień nie tylko dla Wrocławia, ale dla całego regionu. Bo choć dziś o nowym terminalu wrocławskiego lotniska mówi się głównie w kategorii obsługi kibiców i VIP-ów podczas UEFA EURO 2012™, to trzeba pamiętać, że nowoczesna infrastruktura będzie miała bezpośredni wpływ na szerszy wybór połączeń, większy komfort podróżowania i napływ zagranicznych inwestorów.
– Zupełnie nowa odsłona wrocławskiego lotniska będzie dźwignią promocji całego województwa. Ale otwieramy je przede wszystkim z myślą o komforcie mieszkańców i o tym, by umożliwić im łatwe podróżowanie po całej Europie – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Pierwszym udogodnieniem jest już sam dojazd. Rozbudowana infrastruktura wokół lotniska i otwarcie Autostradowej Obwodnicy Wrocławia sprawiły, że dotarcie do nowego terminalu nie powinno stanowić problemu dla nikogo. AOW zapewnia ekspresowy dojazd mieszkańcom północnej i południowej części województwa, a połączenie z autostradą A4 ułatwia dotarcie mieszkańcom ze wschodnich i zachodnich stron regionu.
– Dzięki temu łatwiej nam będzie zabiegać o podróżnych z dalszych stron regionu, którzy decydowali się do tej pory na korzystanie z innych portów, np. w Dreźnie. Zwłaszcza, że mamy teraz atut w postaci nowoczesnego terminalu i najwyższych standardów obsługi – przyznaje Dariusz Kuś.

Nowy wrocławski terminal jest aż 4 razy większy od obecnie używanego i może obsłużyć 3 mln pasażerów rocznie. A docelowo, po dalszej rozbudowie, nawet 7 mln. Jest nowoczesny i może pochwalić się imponującym designem – przeszkoloną fasadą i nieforemnym dachem w kształcie falujących klawiszy fortepianu. W przestronnej hali ogólnodostępnej, na poziomie 0, znajdują się m.in. 22 stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, 7 stanowisk kontroli bezpieczeństwa, restauracje, kawiarnie, kantory, wypożyczalnie samochodów. Natomiast w zamkniętej strefie dla odlatujących są 2 duże sklepy wolnocłowe, sklep jubilerski, butik z odzieżą, księgarnia muzyczna, restauracja i strefa zabaw dla dzieci oraz Executive Lounge. Przeszklona fasada sprawia, że nie tylko z tarasu widokowego, ale również ze strefy zamkniętej widać panoramę płyty postojowej i można podziwiać odlatujące i lądujące maszyny. – To co wyróżnia wrocławskie lotnisko od innych regionalnych terminali w Polsce to specjalne klatki i rękawy. Dzięki temu pasażerowie będą mogli bezpośrednio ze strefy dla odlatujących przejść na pokład samolotu – opowiada prezes Portu Lotniczego Wrocław. - Rękawy zostaną zamontowane przed UEFA EURO 2012.

Nowoczesna infrastruktura idzie w parze z wyborem połączeń. Już w kwietniu liczba oferowanych kierunków przekroczy 30. W dużej mierze za sprawą bazy linii Ryanair, którą przewoźnik uruchomi we Wrocławiu w marcu. Będzie to pierwsza taka baza w Polsce i druga – po Kownie – w tej części Europy. Już pod koniec marca ruszą loty do Malmö, Wenecji-Treviso, Pizy, Bournemouth, Paryża-Beauvais, Malty i Krety-Chanii. Duży wybór tanich lotów uzupełniają biznesowe połączenia do europejskich portów przesiadkowych – m.in. w Kopenhadze, Frankfurcie i Monachium – a także krajowe loty do Warszawy i Gdańska.
– To idealne połączenie oferty dla wszystkich grup pasażerów. I tych biznesowych, i tych, którzy planują urlop lub wczasy – mówi Dariusz Kuś. Magnesem dla turystów są czarterowe nowości, czyli bezpośrednie wakacyjne loty m.in na Cypr, Teneryfę, Fuerteventurę, czy greckie wyspy Kos i Zakynthos. – To wszystko dopiero początek. Jesteśmy przekonani, że coraz większe zainteresowanie lotami z Wrocławia i nowy terminal przełożą się na stałe poszerzanie oferty wrocławskiego lotniska – dodaje.

Szansę, by przekonać się jak wygląda szklane okno Dolnego Śląska na świat, pod koniec miesiąca, będzie miał każdy. 25 lutego lotnisko organizuje dzień otwarty dla zwiedzających. Trzy dni później odbędzie się oficjalna ceremonia otwarcia terminalu, a pierwsi pasażerowie skorzystają z niego na początku marca.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group