Niedziela, 24 stycznia
Imieniny: Franciszka, Rafała
Czytających: 2672
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Świebodzice: 25 lat samorządności

Sobota, 30 maja 2015, 11:26
Autor: opr.red.
Świebodzice: Świebodzice: 25 lat samorządności
Fot. www.swiebodzice.pl
W 25. rocznicę pierwszych, prawdziwie wolnych wyborów samorządowych, w Świebodzicach odbyła się uroczystość podsumowująca ćwierćwiecze samorządności i przemian społeczno–gospodarczych w mieście. Na uroczystą galę do Miejskiego Domu Kultury zaproszono wszystkich radnych i burmistrzów, pełniących tę zaszczytną funkcję od 1990 roku.

Gala odbyła się 27 maja 2015 r., czyli dokładnie 25 lat po pierwszych wyborach samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Gospodarzami uroczystości byli: Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans. Na sali goszczono byłych i obecnych radnych miasta, osoby pełniące w ostatnim 25-leciu ważne funkcje w samorządzie, a także dyrektorów szkół i szefów placówek miejskich. Spotkanie rozpoczął burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

- Samorządowi wystawiam ocenę celującą, myślę, że zdaliśmy ten trudny egzamin - rozpoczął swoje wystąpienie burmistrz podkreślając, jak wiele gminy osiągnęły w ciągu minionych 25 lat. - Gdybym chciał wymienić wszystkie inwestycje, działania w sferze społecznej, oświacie, kulturze, moglibyśmy tu siedzieć do następnego jubileuszu - żartował burmistrz. - Nadrobiliśmy wiele zapóźnień cywilizacyjnych - jak budowa wodociągów, kanalizacji. Wszyscy tu obecni możemy być z tego dumni. Razem budowaliśmy naszą małą Ojczyznę. Dziękuję w imieniu wszystkich Mieszkańców za to nowoczesne oblicze Świebodzic - zakończył burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Mówiąc o 25-leciu samorządności Przewodniczący RM Łukasz Kwadrans zaznaczył, że uważa powstanie samorządów za największy sukces przemian społeczno-gospodarczych po 1989 r.

- Ta idea dobrze się sprawdza, w myśl zasady koszula bliższa ciału. Majątek społeczności lokalnej jest właściwie zarządzany a ważne decyzje dotyczące inwestycji są konsultowane, ludzie mają rzeczywisty wpływ na to, co się dzieje w mieście - podkreślił wskazując także na "dotykalność" władzy samorządowej.

- Burmistrza, radnego można spotkać na ulicy i przekazać mu swoje uwagi. - Jeszcze raz dziękuję wszystkim za zaangażowanie i pracę na rzecz społeczności lokalnej - zakończył swoje wystąpienie.

Po wystąpieniach gospodarzy nastąpiła chwila dla muzyki - zapewnił ją występ świebodzickiej sopranistki Grażyny Pantal, której akompaniował na fortepianie Wiktor Wawrzkowicz.

Po części artystycznej wysłuchano interesującego wykładu prof. dra hab. Piotra Jurka z Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor przeanalizował powstanie idei samorządności, odniósł się także do mocnych i słabszych stron samorządu wraz z perspektywami na przyszłość. W trakcie wykładu profesor przypomniał, że idea samorządu została sformułowana w Europejskiej Karcie Samorządu Terytorialnego.

- Wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku były ogromnym wydarzeniem, uderzyły w monopol władzy centralnej, sprawowanej w terenie - podkreślał.

Profesor przywołał także twórców reformy samorządowej w naszym kraju: profesorów Regulskiego, Izdebskiego i Kuleszę (tego ostatniego gościliśmy w Świebodzicach podczas obchodów 20-lecia samorządu). Zdaniem profesora - samorządy wciąż mają zbyt małą autonomię, są obciążane zadaniami zlecanymi przez władze centralne, a to nie sprzyja samorządności.

- Potrzebna jest maksymalna samodzielność finansowa, jedna, przejrzysta ustawa, rozdział zadań i większe współdziałanie jednostek - wskazywał prof. Jurek.

Przedostatnim punktem programu była prezentacja 25-lecia zmian, jakie zaszły w Świebodzicach w formie slajdów - kartek z kalendarza. Na koniec uroczystości burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz Przewodniczący RM Łukasz Kwadrans wręczyli zaproszonym gościom podziękowania i pamiątkowe odznaki. Otrzymali je radni wszystkich 7 kadencji oraz burmistrzowie i członkowie Zarządów Gminy. Odznakę otrzymał także goszczący na uroczystości Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group