Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 3302
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Świebodzice: Aglomeracja szansą na kolejne inwestycje

Niedziela, 26 października 2014, 6:30
Aktualizacja: 11:24
Autor: opr.red.
Region: Świebodzice: Aglomeracja szansą na kolejne inwestycje
Fot. www.swiebodzice.pl
W środę, 22 października, w sali reprezentacyjnej Miejskiego Domu Kultury odbyła się szczególna sesja Rady Miejskiej. Tym razem radni nie tylko procedowali nad przedłożonymi im projektami uchwał, ale wzięli również udział w panelu na temat Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Posiedzenie Rady Miejskiej rozpoczęło wystąpienie gościa specjalnego, Prezydenta Wałbrzycha dra Romana Szełemeja. Lider Aglomeracji Wałbrzyskiej, zaproszony do Świebodzic przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza, wyjaśniał radnym oraz obecnym na sali gościom, na czym polega idea Aglomeracji Wałbrzyskiej, jakie są nowe możliwości finansowe, z których mogą korzystać gminy i miasta członkowskie AW oraz, w jaki sposób środki te będą dystrybuowane.

Rozpoczynając wystąpienie prezydent Szełemej przybliżył genezę i potrzebę powstania Aglomeracji. - Byliśmy kiedyś najbardziej uprzemysłowioną częścią Dolnego Śląska. Do lat 70. zdecydowana większość PKB tego regionu wyrabiana była w okręgu wałbrzyskim. Te lata bezpowrotnie minęły, weszliśmy w czas transformacji systemowej, trudny okres, który spowodował zmianę sytuacji miast działających w oparciu o górnictwo i przemysł - powiedział dr Roman Szełemej i odniósł się do możliwości, jakie dają środki unijne. - Teraz, w okresie kiedy dzięki środkom z Unii Europejskiej rozwój Dolnego Śląska może się wyrównać, idea Aglomeracji Wałbrzyskiej jest niezwykle ważna. Mamy te same problemy, tę samą historię - przemysłową i niełatwą, a także mamy wspólne szanse w oparciu o Aglomerację.

Według dra Szełemeja, najważniejszą cechą Aglomeracji jest agregowanie potencjału mieszkańców okręgu wałbrzyskiego, ponieważ działając wspólnie poszczególne jednostki mają większą siłę oddziaływania na szczebel centralny. - Kiedy do jakiegokolwiek ministerstwa w sprawie własnej gminy czy miasta przyjeżdża wójt lub burmistrz, dla resortu nie jest partnerem do rozmów, ponieważ reprezentuje niewielką liczbę mieszkańców. Jeśli jednak pojawi się sześciu burmistrzów i prezydent większego miasta, i powiedzą, że reprezentują pół miliona obywateli, a nas w Aglomeracji jest teraz 450 tys., traktowani są jako poważny rozmówca.

Prezydent Wałbrzycha zwrócił uwagę na strukturę Aglomeracji, podkreślając, że nie jest to kolejny twór administracyjny multiplikujący posady. - Aglomeracja Wałbrzyska nie tworzy nowych stanowisk, nie generuje dodatkowych kosztów, wszystkie czynności wykonują już zatrudnieni pracownicy danych członków. Idąc tym tropem zrezygnowaliśmy nawet ze strony internetowej korzystając ze stron urzędów miejskich.

Lider Aglomeracji odpowiadał również na pytania świebodzickich radnych. Jedno z nich zadał Edward Szwarcbach, pytając o sprawę obwodnicy miasta. W odpowiedzi radny usłyszał, że jest to kwestia złożona, ale nie niemożliwa. - W Polsce dokonano skoku cywilizacyjnego pod względem infrastruktury drogowej, ale są takie drogi, z których ludzie nie korzystają, a tam gdzie chcą jeździć dróg nie ma. W tym momencie prowadzone są badania przepływów pasażerskich przez profesjonalną firmę analityczną. Wyniki tych badań pokażą, jakie połączenia i inwestycje są potrzebne. Kwestia obwodnicy Świebodzic jest realna, ale powinna być poprzedzona diagnozą. Budowa drogi tego typu nie dotyczy wyłącznie jednego miasta, ale musi być skonfrontowana z potrzebami jednostek sąsiadujących - wyjaśnił dr Szełemej.

Na koniec swojej owocnej w merytoryczne informacje wizyty dr Roman Szełemej podziękował za zaproszenie oraz aktywny udział Świebodzic w Aglomeracji. - Chciałbym podziękować panu Burmistrzowi za szybkie podjęcie inicjatywy Aglomeracji. Łatwo jest decydować się na przystąpienie do danego projektu, gdy wiadomo, że dobrze funkcjonuje. Tymczasem pan Kożuchowicz był z nami od początku, od początku uwierzył, że ten projekt się uda. Aglomeracja to dynamiczny podmiot, ale ten pomysł nie jest sztuczny, łączą nas problemy, łączą nas ludzie. Aglomeracja to wyraz tego, że mieszkańcy zaczynają myśleć konstruktywnie.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group