• Czwartek, 12 grudnia 2019
  • Godz. 9:13
  • Imieniny: Adelajdy, Ady, Aleksandra, Dagmary, Konrada
  • Czytających: 2433
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Świebodzice: Pozytywne myślenie nie ma wieku

Wiadomości: Świebodzice
Sobota, 19 grudnia 2015, 6:40
Autor: opr.red.
Fot. www.swiebodzice.pl
Grupa blisko 50 pań w wieku 50 i 60+ ze Świebodzic wzięła udział w projekcie "Senior=Aktywny obywatel", realizowanym wspólnie przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach oraz Fundację Integracji Społecznej PROM.

- To były fantastyczne miesiące, które nas zintegrowały, zmotywowały do działania i dały potężną dawkę energii. Teraz chcemy zachęcić innych, by wyszli z domu i przyłączyli się do nas. Pomysłów nam nie zabraknie - mówią uczestniczki projektu. W poniedziałek, 14 grudnia, spotkały się z władzami miasta i swoimi "opiekunami" na podsumowaniu działań.

W spotkaniu wziął udział Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans, Izabela Siekierzyńska dyrektor OPS, Agnieszka Gielata dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Janusz Zieliński Prezes OSiR Świebodzice sp. z o.o., radny Marek Jakubina, członek Komisji Oświaty, Kultury, Pomocy Społecznej i Zdrowia Rady Miejskiej w Świebodzicach, a także Janusz Balkowski, prezes PROM-u. Panie zaprosiły również osoby, które prowadziły dla nich ciekawe warsztaty, wycieczki czy aqua aerobik.

Projekt, którego pomysłodawcą był OPS, miał na celu aktywizację i integrację osób w starszym wieku ze społeczeństwem. Udało się pozyskać ważnego partnera - Fundację PROM - i znaczące dofinansowanie z budżetu państwa. Dzięki temu kilkadziesiąt osób mogło wziąć udział w naprawdę ciekawym projekcie, realizowanym poprzez rozliczne działania: warsztaty komputerowe, warsztaty i doradztwo wspierające rozwój kompetencji społecznych, zajęcia edukacyjno-sportowe, np. aqua aerobic, nordic walking w ramach aktywnych sobót czy aktywna, międzypokoleniowa turystyka krajoznawcza. Jednym z istotnych elementów było utworzenie Rady Seniorów, która będzie dbała o interes seniorów np. na drodze dialogu z władzami miasta.

Projekt dofinansowany został z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2020 - edycja 2015. Priorytet II - Aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz i międzypokoleniową.

- Ten projekt to wielki sukces, zainteresowanie przerosło zdecydowanie nasze oczekiwania. Udało się zebrać grupę naprawdę aktywnych osób, które będą działać dalej, a my postaramy się je wspierać - mówi Janusz Balkowski, Prezes PROM-u. -

Na bazie osób, biorących udział w projekcie, powstaje Stowarzyszenie "Senior=Aktywny obywatel".

- Jest już złożony wniosek o wpis w KRS, więc to tak naprawdę początek dalszych działań - dodaje Izabela Siekierzyńska. - Być może uda się pozyskać jeszcze większe środki, by zaktywizować jeszcze więcej osób, bo projekt okazał się trafiony i warto go kontynuować.

Podczas uroczystego podsumowania panie podziękowały władzom samorządowym za wsparcie i umożliwienie włączenia się w życie miasta - chociażby poprzez przyjęcie przez Radę Miejską uchwały o utworzeniu Świebodzickiej Rady Seniorów.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, panie wspominały ze śmiechem wycieczki, ogniska; było też wspólne odśpiewanie hymny organizacji i oglądanie zdjęć. Spotkanie uświetnił także występ utalentowanej, młodej flecistki Kingi Stochły.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group