Sobota, 31 października
Imieniny: Augusta, Krzysztofa
Czytających: 1580
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice przejmują część dworca

Wiadomości: Świebodzice
Wtorek, 17 lutego 2015, 6:20
Aktualizacja: 7:02
Autor: opr.red.
Fot. www.swiebodzice.pl
W środę, 11 lutego, burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz podpisał umowę z PKP na dzierżawę części pomieszczeń wyremontowanego dworca kolejowego. Po przeprowadzeniu potrzebnego remontu we wnętrzach dworcowych znajdą swoje miejsce Izba Regionalna, komisariat Straży Miejskiej a także niewielka sala służąca celom kulturalnym.

Umowa najmu to finalizacja długotrwałych zabiegów burmistrza Bogdana Kożuchowicza nie tylko o modernizację budynku dworcowego, ale także możliwie jak najpełniejsze wykorzystanie dużego i pięknego obiektu. Miasto do dawna miało pomysł, by dworzec ożywić i by mógł służyć nie tylko pasażerom, ale wszystkim mieszkańcom Świebodzic.

- To doskonałe miejsce dla Izby Regionalnej czyli czegoś w rodzaju niewielkiego muzeum prezentującego historię naszego miasta - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Dodatkowo chcielibyśmy urządzić na dworcu salę wystawienniczą, która mogłaby pełnić rolę sali projekcyjnej, a także służyć różnym wydarzeniom kulturalnym - wylicza burmistrz. - W pomieszczeniach dworcowych znajdzie się także miejsce dla Straży Miejskiej, w planach na najbliższe lata jest również zagospodarowanie Placu Dworcowego.

Umowę najmu w imieniu PKP podpisała Brygida Zalewska, Dyrektor Regionalny Departamentu Komercjalizacji Nieruchomości Polskich Kolei Państwowych S.A.

- Cieszę się, że udało nam się sfinalizować rozmowy, dokumenty przetargowe na remont tych pomieszczeń są już gotowe i mam nadzieję, że uda się przeprowadzić remont szybko i sprawnie, by gmina mogła realizować tu swoje przedsięwzięcia - powiedziała Brygida Zalewska podkreślając, że Świebodzice są jednym z trzech kolejnych dolnośląskich miast, z którymi PKP podpisuje właśnie tego typu umowy.

Dokument z ramienia samorządu podpisała także Skarbnik Miasta Luiza Gass-Sokólska, a nad kwestiami prawnymi czuwał mecenas Paweł Polewski. PKP reprezentowała także Kamila Wieczysta, naczelnik wydziału w DKN.

Kolejna dobra wiadomość dla mieszkańców Świebodzic jest taka, że PKP ogłosiło przetarg na uruchomienie kasy biletowej na dworcu.

Ciekawostką jest także fakt, iż w Świebodzicach można już nabyć bilety kolejowe na poczcie. PKP Intercity testuje nowy kanał sprzedaży biletów za pośrednictwem okienek pocztowych. Wytypowano 37 miast, w tym Świebodzice. Bilety sprzedawane są na połączenia bezpośrednie Intercity.

Gruntowny remont świebodzickiego dworca PKP przeprowadziło w w latach 2012-2013. Inwestycja kosztowała blisko 3 mln zł. Pochodzący z II poł. XIX wieku obiekt odzyskał piękną elewację i zabytkowe wnętrza.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group