Sobota, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 3603
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Sybiracy odpowiadają radnemu

Piątek, 26 sierpnia 2022, 9:32
Aktualizacja: 9:36
Autor: red
Wałbrzych: Sybiracy odpowiadają radnemu
Fot. Wacław Kwieciński
W odpowiedzi na pismo radnego Jerzego Langera, jakie wpłynęło do siedziby Związku Sybiraków w Wałbrzychu, Związek przekazał radnemu odpowiedź.

"W nawiązaniu do przesłanego pisma uprzejmie informujemy że:

ZS Oddział w Wałbrzychu zajął stanowisko w ww sprawie w artykule z dnia 14 lipca, który również został upubliczniony.

https://www.facebook.com/sybiracy.walbrzych/posts/pfbid0pqbSq7NKXUJrYiR98zNP4dXyDYUAe3QU3g9n3gcJ8qT2vDxJJ3teLNNoKXsUhEaZl

ZS nie podziela Pana stanowiska i uważa że Ustawa na którą Pan się powołuje przynosi jak na razie więcej starty dla społeczeństwa polskiego jak pożytku.

W wyniku działań odwetowych na nasze usuwanie pomników strona białoruska doszczętnie zniszczyła polskie pomniki żołnierzy AK równając je z ziemią w Mikuliszkach, w Stryjówce, pod Koreliczami, w Wołkowysku, w Iwiu, Bogdanach, Kaczycach, Bobrowiczach, Jodkiewiczach itd.

Setki polskich rodzin doznało niepowetowanej utraty miejsca pochówku swoich bliskich. Stracili swoje mogiły bliskich i miejsce złożenia kwiatów i zapalenia zniczy.

Strona polska podejmując taką ustawę musiała zdawać sobie sprawę, że nieobliczalny dyktator Białorusi będzie zdolny do niszczenia polskich miejsc pamięci.

Dlatego wnosimy o całkowite zatrzymanie działania tej tej ustawy bo jest szkodliwa dla naszego społeczeństwa.

Eskalowanie tego konfliktu doprowadzi do jeszcze poważniejszych strat dla polskiego narodu w postaci chociażby zaorania cmentarza w Katyniu i innych bolesnych dla Polaków miejsc.

Prosimy również o nie szarganie dobrego imienia naszego Sekretarza Koła w Wałbrzychu Wacława Kwiecińskiego którego w tej sprawie całkowicie popieramy.

Pana zaś prosimy o wycofanie się z podjętej inicjatywy zburzenia tego pomnika, który to w swoim piśnie do IPN proponujemy przenieść na pobliski cmentarz żołnierzy radzieckich.

Od polskiego rządu domagamy się zaprzestania eskalowania tzw "wojny na pomniki" ponieważ jesteśmy ludźmi cywilizowanymi i należy w tej delikatnej sprawie prowadzić rozsądny dialog

ze stroną białoruską i rosyjską.

Z poważaniem

Prezes Zarządu Oddziału ZS w Wałbrzychu

Adam Mitelsztet

Ponadto pragniemy poinformować, że w wczoraj tj 24.08.2022 doszło do kolejnego zniszczenia miejsca pochówku polskich żołnierzy AK w Surkontach na Białorusi poprzez zrównanie cmentarza z ziemią.

Była to odpowiedź strony białoruskiej na zniszczenie pomnika w Gorzowie Wielkopolskim 23.08.2022r. Czy naprawdę polska strona zdaje się nie rozumieć, że tylko rozmowa z białoruskim dyktatorem powstrzyma od dalszej eskalacji tej "wojny na pomniki". Ponownie prosimy o powstrzymanie się od niszczenia pomników, ponieważ przynosi to jedynie ból i cierpienie polskim rodzinom które utraciły mogiły swoich bliskich.

Ponadto informuję radnego, że Sybiracy na zesłaniu wielokrotnie byli ratowani od niechybnej śmierci przez zwykłą ludność rosyjską a jedynymi krzywdzicielami byli żołnierze NKWD.

I niech do naszego radnego z obozu katolickiego dotrze fakt, że Sybiracy w ogromnej większości wybaczyli swoim oprawcom a jedyne czego dziś potrzebują to zdrowia i spokojnej starości, którą Pan radny raczy nam zakłócać".

Z sybirackim pozdrowieniem

Adam Mitelsztet

Twoja reakcja na artykuł?

56
54%
Cieszy
8
8%
Hahaha
1
1%
Nudzi
4
4%
Smuci
6
6%
Złości
28
27%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (88)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group