Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 1967
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szansa dla bezdomnych zwierząt

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 11 sierpnia 2010, 16:42
Aktualizacja: 16:43
Autor: red
Wchodzi w życie „Program zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Wałbrzych”, przyjęty w czerwcu uchwałą Rady Miejskiej.

Opracowaniem programu zajmowali się pracownicy Wydziału Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego. Program był konsultowany z Sanepidem, Strażą Miejską, Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz Strażą dla Zwierząt. U podstaw programu leżą dwie ustawy – ustawa o porządku i czystości, która mówi o konieczności ochrony ludzi przed bezdomnymi zwierzętami oraz ustawa o ochronie zwierząt, która obliguje gminę do ochrony bezdomnych zwierząt. Na realizację programu w tym roku zarezerwowano 25 tysięcy złotych.

W 2010 roku w ramach realizacji programu planowane jest wykonywanie zabiegów sterylizacji oraz kastracji bezdomnych kotów oraz usypianie ślepych miotów, przy czym ten ostatni zabieg będzie wykonywany tylko w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach. Wykonawcą usługi jest Przychodnia Weterynaryjna przy ul. Wysockiego 34. W ramach świadczonej usługi przychodnia zobowiązana jest do: przyjęcia kotów do zabiegu na podstawie skierowania wystawionego przez Urząd Miejski w Wałbrzychu, kwalifikacji przyjętych kotów do zabiegu na podstawie płci i stanu zdrowotnego, zwalczenia pasożytów zewnętrznych, wykonania zabiegu, przetrzymywania przyjętych kotów oraz ich żywienia przez okres około 2-3 dni po zabiegu, leczenia stacjonarnego kotów - założenia szwów śródskórnych, podawania antybiotyków i środków przeciwbólowych, znakowania kotów po zabiegu poprzez wykonanie nacięcia na lewym uchu, prowadzenia ścisłej ewidencji wykonanych zabiegów, w przypadku wystąpienia ewentualnych powikłań po wykonanym zabiegu przychodnia zobowiązana jest do zapewnienia właściwej opieki weterynaryjnej do czasu powrotu wszystkich czynności fizjologicznych zwierzęcia do normy.

Koty do zabiegów sterylizacji i kastracji mogą zgłaszać zarządcy, administratorzy oraz właściciele nieruchomości, a także osoby prywatne, przy czym do wniosku o uzyskanie skierowania należy dołączyć zaświadczenie potwierdzające bezdomność zgłaszanych kotów wydane przez Straż Miejską, Schronisko dla Zwierząt lub Straż dla Zwierząt.

Koty skierowane do zabiegów sterylizacji będą wypuszczane w miejscach ich wcześniejszego bytowania, chyba że ze względu na ich stan zdrowotny nie będzie to możliwe.

Całkowity koszt sterylizacji, kastracji oraz usypiania ślepych miotów ponosi Gmina Wałbrzych.

Szczegółowe informacje na temat programu udzielane są pod nr telefonu: 74/ 66-55-239.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~:) 11-08-2010 20:27
W końcu jakaś inicjatywa w kierunku tych biednych zwierząt. Mam nadzieję że projekt się uda i przynajmniej części z nich uda się choć trochę pomóc.
~kolo 11-08-2010 23:15
Już to widzę, jak w naszym mieście będzie to realizowane. Wcześniej mnie kaktusik wyrośnie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group