Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 4693
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj, Wałbrzych: Szkoła po nowemu

Wtorek, 1 września 2009, 8:22
Aktualizacja: 8:23
Autor: koj
Wprawdzie władze oświatowe przyzwyczaiły już zarówno nauczycieli, jak i rodziców oraz ich dzieci do częstych zmian w systemie polskiego szkolnictwa. Jednak rozpoczynający się rok 2009/10 bez wahania zaliczyć można do przełomowych. Przedstawiamy listę nowości, jakich oczekiwać mogą uczniowie w najbliższych dziesięciu miesiącach szkoły.

Najbardziej dyskutowaną zmianą jest obecność w I klasie sześciolatków – na razie jest to jedynie możliwość, a decyzja o posłaniu dziecka do szkoły leży po stronie rodziców. Na razie szacunki ministerstwa mówią, że zdecyduje się na to niewielu z nich – około 5%. Jednak już za trzy lata obowiązek szkolny obejmie wszystkie dzieci w wieku sześciu lat.

W ślad za obniżeniem wieku szkolnego idzie kolejna zmiana – do szkół wchodzi nowa podstawa programowa, określająca cele i treści nauczania, umiejętności uczniów oraz zadania wychowawcze szkoły. Jest ona także bazą dla autorów podręczników. Na razie według nowej podstawy uczyć się będą uczniowie I klas szkół podstawowych, I klas gimnazjów oraz przedszkolaki. W następnych latach zmiany obejmować będą kolejne klasy.

Dla gimnazjalistów nowy rok szkolny oznacza obowiązkowe lekcje dwóch języków obcych. Dotychczas obligatoryjna była nauka jednego języka obcego, drugiego młodzież uczyła się, jeśli organ prowadzący szkołę, czyli samorząd podjął taką decyzję. W ich planie lekcji pojawi się też zupełnie nowy przedmiot – edukacja dla bezpieczeństwa. Podstawa programowa zakłada, że na lekcjach będzie mowa m.in. o ratownictwie, pierwszej pomocy i zachowania w sytuacjach kryzysowych. Docelowo edukacja dla bezpieczeństwa zastąpi istniejące w szkołach ponadgimnazjalnych przysposobienie obronne

Eksperymentalnym rocznikiem są także tegoroczni maturzyści – po raz pierwszy obowiązkowo zdawać będą na egzaminie dojrzałości matematykę. To dość radykalna zmiana, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że w zeszłym roku, jako przedmiot do wyboru zdecydowało się na nią tylko 19% uczniów.

Od września obowiązywać będą nowe zasady uczestnictwa w zajęciach z przedmiotu przysposobienie do życia w rodzinie: rodzice uczniów nie będą musieli już deklarować, czy chcą, aby ich dzieci uczestniczyły w tych zajęciach, czy też nie. Deklaracja będzie potrzebna jedynie w razie, gdy rodzice nie życzą sobie, aby ich pociecha uczęszczała na lekcje.

Nowości czekają uczniów również na lekcjach wf. W podstawówkach i gimnazjach dwie z czterech lekcji poświęcone będą realizacji zainteresowań uczniów – w miarę rzecz jasna - możliwości szkoły. Będą więc mogły pojawiać się np. lekcje tańca, czy tenisa. Podobnie będzie również w szkołach ponadgimnazjalnych na dwóch z trzech lekcji wf.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group