W projekcie uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Nr 5 w Wałbrzychu oraz wrocławska organizacja pozarządowa – Fundacja MODE, specjalizująca się w edukacji międzynarodowej i innowacjach społecznych. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik przemysłu mody wezmą udział w cyklu szkoleń obejmujących nowoczesne techniki upcyklingu, projektowania odpowiedzialnego oraz podstaw przedsiębiorczości. Dzięki zdobytym kompetencjom będą lepiej przygotowani do wyzwań rynku pracy oraz aktualnych trendów w branży fashion.
O działaniach opowiada dr Paulina Bilska-Marek, prezes Fundacji MODE:
– W projekcie „Fashion Up” stawiamy na praktyczne umiejętności i kreatywne podejście do mody. We współpracy z partnerami z Włoch, Grecji i Portugalii opracowaliśmy zestaw innowacyjnych modułów szkoleniowych w ramach Upcycling Training Kit (UpTraK), który obejmuje techniki upcyklingu, podstawy projektowania zrównoważonego oraz elementy przedsiębiorczości. Uczestnicy – w tym uczniowie Zespołu Szkół Nr 5 w Wałbrzychu – wezmą udział w warsztatach, podczas których przekształcą używane materiały w nowe produkty odzieżowe, ucząc się jednocześnie, jak tworzyć modele biznesowe oparte na zasadach gospodarki obiegu zamkniętego. Zależy nam również na budowaniu mostów między edukacją, sektorem kreatywnym i ekologicznym podejściem do życia – dlatego projekt obejmuje nie tylko działania edukacyjne, ale też kampanie informacyjne, publikacje cyfrowe i międzynarodowe spotkania wymieniające dobre praktyki.
O oczekiwanych efektach projektu mówi Iwona Hnatiuk, dyrektor Zespołu Szkół Nr 5 w Wałbrzychu:
– Udział w projekcie „Fashion Up” to dla naszych uczniów ogromna szansa na rozwój zawodowy i osobisty. Dzięki cyklowi szkoleń w zakresie mody upcyklingowej uczniowie kierunku technik przemysłu mody zyskają nie tylko nowe umiejętności praktyczne, ale także lepsze przygotowanie do zmieniających się wymogów rynku pracy. Liczymy, że udział w projekcie zwiększy ich szanse na zatrudnienie, a także rozbudzi postawy przedsiębiorcze i proekologiczne. Projekt wpisuje się w nasze działania na rzecz nowoczesnej, świadomej edukacji zawodowej – kładącej nacisk na innowacje, zrównoważony rozwój i wrażliwość społeczną. Dodatkową wartością jest również wzmocnienie współpracy międzynarodowej i wymiana doświadczeń z innymi placówkami edukacyjnymi oraz organizacjami społecznymi. Warto nadmienić, że przyszli projektanci mody już angażują się w wykonywanie nowych projektów ubiorów przy wykorzystywaniu używanych rzeczy. Promują w ten sposób proekologiczną postawę zgodnie z hasłem - "Nie wyrzucajmy starych ubrań, tylko je na nowo kreujmy!
Więcej informacji na temat projektu oraz upcyclingu ubrań można znaleźć na stronie projektu https://www.fashionupproject.com