Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3137
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Teatr z dotacją

Czwartek, 28 maja 2020, 8:38
Aktualizacja: Piątek, 29 maja 2020, 8:32
Autor: red
Wałbrzych: Teatr z dotacją
Fot. organizatorzy
Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu otrzymał 68 000 zł na działania on–line. Środki pochodzą z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, które w drodze konkursu pozytywnie rozpatrzyło wniosek wałbrzyskich Lalek.

W ramach przyznanej dotacji wałbrzyski Teatr Lalki i Aktora zrealizuje projekt pn. #ZOSTANWDOMUZTLIA, który zakłada wyprodukowanie spektaklu stolikowego, koncertu piosenki aktorskiej oraz spotkania z twórcami. Wszystkie działania tworzą spójną całość i odwołują się do tekstu Oscara Wilde'a pt. „Prawdziwy przyjaciel”.
– Nie będzie to pierwsze spotkanie naszego Teatru z tym tekstem, bowiem zaledwie tydzień temu mieliśmy premierę on-line performatywnego czytania tego opowiadania – informuje Karolina Sobolewska z Biura Promocji i Edukacji TLiA. – Teraz będziemy kontynuować prace, a w zasadzie rozwijać je, ponieważ tekst Wilde'a ma bardzo szerokie pole eksploatacji interesujących nas tematów – dodaje.

Przyjaźń, na którą wskazuje sam tytuł tekstu, będzie głównym motywem przewodnim zaplanowanych przez Teatr działań.
– W spektaklu chcielibyśmy, aby na oczach widzów powstawała rzeczywistości zawarta w tekście Wilde'a, czyli np. biednego i bogatego domu głównych bohaterów – mówi Seweryn Mrożkiewicz, reżyser. – Ważnym elementem, a jednocześnie celem przedstawienia będzie wzbudzenie w widzu świadomości, że przedstawione w inscenizacji relacje mogą przytrafić się każdemu. Jak wówczas zareagować? Czy wykorzystywanie słabości innych dla realizacji własnych celów jest dobre? Czy przyjaźń jest potrzebna? Czy mogę być przyjacielem? Czy mam przyjaciela? – dodaje reżyser.

Podczas prac realizatorskich widzowie będą mogli podglądać działania wszystkich twórców. W tym celu Teatr będzie przygotowywał m.in. relacje zza kulis ukazujące prace aktorsko – reżyserskie czy też scenograficzne.

Projekt #ZOSTANWDOMUZTLIA to również koncert piosenki aktorskiej, który będzie muzycznym i tematycznym dopełnieniem spektaklu „Przyjaciel”, a w jego repertuarze znajdą się teksty m.in. o przyjaźni, miłości, chciwości czy lojalności we współczesnych aranżacjach muzycznych.

Prace realizatorskie nad projektem #ZOSTANWDOMUZTLIA zostały zaplanowane na czerwiec 2020. Premiera on-line spektaklu "Przyjaciel" odbędzie się 7 lipca, natomiast koncertu 20 września.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
1
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group