Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 5272
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Trzy strategiczne listy

Poniedziałek, 8 lipca 2024, 12:34
Aktualizacja: 13:07
Autor: red
REGION: Trzy strategiczne listy
Fot. Dolnośląska Dolina Wodorowa
Strategiczne partnerstwa w Dolnośląskiej Dolinie Wodorowej.

Podczas Dnia Otwartego Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, który miał miejsce 14 czerwca 2024 roku, Stowarzyszenie DDW podpisało trzy strategiczne listy intencyjne: ze Starostwem Powiatowym w Wałbrzychu oraz z firmami Promet-Plast i SIGMA PROJECT. Dolnośląska Dolina Wodorowa jest liderem wdrażania gospodarki wodorowej w Polsce. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele przemysłu, samorządów oraz sektora badawczo-naukowego, którzy podkreślali znaczenie wdrażanych innowacji oraz korzyści, jakie płyną z rozwoju gospodarki wodorowej.

– Aby skutecznie wdrażać nowoczesne technologie wodorowe, niezbędna jest szeroka współpraca wszystkich uczestników rynku. Naszym zadaniem jest wsparcie polskich projektów wodorowych i stworzenie przyjaznych warunków do współpracy różnych środowisk. Szukamy takich Partnerów i możliwości współpracy, które zaowocują nowymi, praktycznymi rozwiązaniami dla lokalnych społeczności. Jesteśmy po słowie z kilkoma samorządami na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny i jest zainteresowanie zeroemisyjnymi pojazdami komunalnymi – powiedział Szymon Płoński, Wiceprezes Zarządu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.

Polska zeroemisyjna śmieciarka: przyszłość w recyklingu miejskim

Podpisane pomiędzy Dolnośląską Doliną Wodorową (DDW), SIGMA PROJECT i Promet-Plast S.C. porozumienie otwiera drogę do projektu i budowy, pierwszej w Polsce, zeroemisyjnej śmieciarki. Współpraca to milowy krok w kierunku zrównoważonego recyklingu i gospodarowania odpadami. Dodatkowo tego typu rozwiązanie przyczyni się do poprawy jakości powietrza i zredukuje hałas w mieście. Na tym jednak nie koniec, ponieważ w planach jest cała gama pojazdów zeroemisyjnych – również pługopiaskarki oraz wozy asenizacyjne. Zgodnie z listem intencyjnym DDW zajmie się pozyskiwaniem finansowania, SIGMA PROJECT odpowiedzialna będzie za projekt pojazdu, a Promet-Plast S.C. opracuje technologie związane z produkcją i tankowaniem wodoru.

– W 2030 roku w transporcie będzie wykorzystywane około 30 tys. ton wodoru jakości automotive rocznie. Planowana sieć stacji tankowania wodoru – 32 stacje do 2025 roku - jest głównie pod wodorowe autobusy, które są jednym z kilku przykładów zastosowania komercyjnego technologii wodorowych na dużą skalę na świecie. Pierwszy projekt to ponad 400 autobusów w Pekinie. Od 2028 roku 30% pojazdów w transporcie publicznym samorządów będzie zeroemisyjna. Ogniwa zasilane wodorem mają przewagi - są bez-emisyjne, zapewniają większy zasięg, tankowanie pojazdu trwa krócej, a potrzebna do tego infrastruktura wymaga mniejszych nakładów niż w przypadku pojazdów elektrycznych. My chcemy zaproponować rozszerzenie gamy zastosowania technologii wodorowych w transporcie o rozwiązania dla służb komunalnych, które również będą ciche i bez-emisyjne. To jest już możliwe, ponieważ powstaje infrastruktura, trzeba tylko dołożyć kolejne klocki – powiedział Szymon Płoński, DDW.
– Jesteśmy małą firmą, która specjalizuje się w zabudowach specjalnych i intermodalnych rozwiązaniach samo-załadowczych. Mamy spore doświadczenie z rynku skandynawskiego, na którym głównie się do tej pory koncentrowaliśmy. Współpraca z Promet-Plastem i Dolnośląską Doliną Wodorową daje nam nowe możliwości działania na polskim rynku w bardzo innowacyjnej branży. Ja sam jestem absolwentem Politechniki Wrocławskiej i jestem związany z naszym regionem i tu chciałbym rozwijać wspaniałe projekty – Ernest Wojtowicz, CEO SIGMA PROJECT.

Zeroemisyjne rozwiązania dla rolnictwa: innowacje wspierające zrównoważony rozwój

Komisja Europejska lubi projekty duże, takie jak Bałtycka Dolina Wodorowa, gdzie został stworzony plan inwestycyjny o wartości trzech miliardów EURO – to ogromne kwoty i dźwignia rozwojowa dla regionu. Wśród projektów są 23 różne sposoby wykorzystania technologii wodorowych.

– My w Dolnośląskiej Dolinie Wodorowej właśnie inicjujemy tego rodzaju przedsięwzięcia, nasze polskie i regionalne. Wśród nich mamy pomysł na zeroemisyjne maszyny rolnicze zastępujące diesla do pracy z instalacjami agrofotowoltaicznymi – powiedział Szymon Płoński – wiceprezes Zarządu SDDW.

Zarządzanie zużyciem energii w rolnictwie, które wykorzystuje paliwa kopalne do wielu zastosowań, jest ogólnoświatowym wyzwaniem ze względu na niekorzystne skutki, które wywołane są emisjami CO2. Zrównoważone systemy w rolnictwie opierają się na wykorzystaniu odnawialnych źródeł biologicznych, geotermalnych, hydroelektrycznych, słonecznych i wiatrowych. Drugi list intencyjny, podpisany przez Dolnośląską Dolinę Wodorową z Promet-Plast, dotyczy wdrażania technologii, które zmniejszają emisję szkodliwych substancji w rolnictwie i poprawiają efektywność energetyczną. Projekt „Agrohydroenergia" to nowatorskie podejście, które integruje produkcję rolną z zarządzaniem wodą i generowaniem energii z OZE, co stanowi przyszłość zrównoważonego rolnictwa.

Infrastruktura wodorowa: hub wodorowy na Dolnym Śląsku

Trzeci list intencyjny, podpisany ze Starostwem Powiatowym w Wałbrzychu, ma na celu wspólne tworzenie infrastruktury wodorowej, która będzie wspierać lokalną transformację energetyczną. Projekt obejmie poszukiwania najlepszej lokalizacji dla instalacji OZE i elektrolizerów, co ma na celu zasilenie regionu w zieloną energię i wspieranie niskoemisyjnego transportu miejskiego.

– Struktury klastrów energii muszą nabyć kompetencji wodorowych, aby móc sprostać wyzwaniom transformacji energetycznej kraju. Wałbrzych stanowi doskonały przykład, gdzie lokalne inicjatywy mogą odegrać kluczową rolę w tym procesie. Miasto planuje pozyskiwać wodór od miejscowego producenta, co przyczyni się do zasilania najnowszych autobusów wodorowych. Takie działania nie tylko wspierają lokalnych przedsiębiorców, ale również przyczyniają się do zmniejszenia emisji i poprawy jakości powietrza. Kluczowe jest zatem, aby klastry energii zdobyły niezbędne umiejętności i technologie, umożliwiając szerokie wdrożenie rozwiązań wodorowych w całym regionie – powiedział dr Andrzej Węgrzyn, Wiceprezes DDW.

Dolnośląska Dolina Wodorowa jest liderem w kreowaniu i animowaniu projektów związanych z transformacją energetyczną w oparciu o technologie wodorowe. Podpisane porozumienia pokazują zaangażowanie Dolnośląskiej Doliny Wodorowej w promowanie ekologicznych technologii wodorowych oraz rozwój lokalnej gospodarki. Dzięki tym inicjatywom, DDW nie tylko przyczynia się do osiągnięcia celów klimatycznych UE, ale również stwarza nowe możliwości dla przemysłu, rolnictwa i transportu w regionie.

Twoja reakcja na artykuł?

1
5%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
15%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
10%
Złości
14
70%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group