Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 4468
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Uczą fachowej pomocy

Poniedziałek, 13 lutego 2023, 7:29
Aktualizacja: 12:20
Autor: red
Wałbrzych: Uczą fachowej pomocy
Fot. KMP Wałbrzych
W lipcu 2022 roku rozpoczął się pilotażowy program nauki pierwszej pomocy prowadzony przez wałbrzyską Straż Miejską. Program jest skierowany głównie do uczniów szkół podstawowych naszego miasta. Jednak nie tylko najmłodsi korzystają z wiedzy o ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia, strażnicy organizowali też m. in. spotkania w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, miejskich bibliotekach czy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Tematyka przeprowadzonych szkoleń jest ogromnie ważna, ponieważ oprócz nauki podstawowych zachowań ratowniczych (BLS -Basic Life Support) przy przeprowadzaniu reanimacji krążeniowo-oddechowej zgodnie z wytycznymi Polskiej Rady Resuscytacji (w skrócie RKO), uczestnicy mogą zapoznać się z obsługą AED (automatyczny defibrylator), nauczyć prawidłowego postępowania w przypadku zadławień i zakrztuszeń, zapoznać z odpowiednim postępowaniem w przypadku udaru, wylewu czy ataku serca. Najmłodsi uczą się także jak prowadzić rozmowę z dyspozytorem numeru alarmowego 112.

Baza szkoleniowa wałbrzyskiej straży miejskiej obejmuje zestaw nowoczesnych fantomów QCPR, które współdziałają z urządzeniami mobilnymi poprzez które możemy sprawdzić czy czynności ratownicze wykonujemy poprawnie. Strażnicy posiadają również treningowe urządzenie AED dzięki któremu można zapoznać się z prawidłowym algorytmem postępowania przy jego użyciu i przełamać wewnętrzny strach.

Szkolenia przeprowadza st.insp. Tomasz Sakowski - instruktor pierwszej pomocy i ratownik kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Szkoleniem najpierw zostali objęci wszyscy strażnicy miejscy. Następnie zostało przeprowadzonych 46 spotkań z mieszkańcami w których łącznie wzięło udział 860 osób.

Straż Miejska planuje rozwijać swoje działania w tym zakresie między innymi doposażając jednostkę w profesjonalny sprzęt służący do pierwszej pomocy.

W roku 2023 odbyło się 7 spotkań w których udział wzięło 70 osób. Planowane są kolejne spotkania. Zainteresowani zorganizowaniem takiego spotkania proszeni są o kontakt z Panią Kamilą Bułą k.bula@um.walbrzych.pl - 74 64 44 848.

Twoja reakcja na artykuł?

5
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
17%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group