Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 3821
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Uczelnia będzie współpracować z terytorialsami

Piątek, 13 stycznia 2023, 8:34
Aktualizacja: 9:16
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Uczelnia będzie współpracować z terytorialsami
Fot. użyczone
Dolnośląscy Terytorialsi podpisali porozumienie z wałbrzyską Akademią Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa.

Studenci wykorzystają wiedzę żołnierzy związaną z bezpieczeństwem państwa, wojsko będzie mogło przekazywać praktyczne umiejętności młodym ludziom, a także uzyska bazę do organizacji szkoleń i ćwiczeń fizycznych – to zaledwie niektóre z korzyści wynikające z umowy podpisanej w środę w Wałbrzychu. Wzajemną pomoc i przyjazne kontakty zapewniły sobie 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej oraz wałbrzyska Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa.

– Z tej współpracy będą wynikać wyłącznie korzyści dla obu stron – zarówno dla naszej Akademii, jak i 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej – tak fakt podpisania porozumienia komentował profesor Robert Wiszniowski, rektor Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa.
– Podpisane porozumienie to legitymizacja dotychczasowej współpracy, która trwa już od kilkunastu miesięcy, dotychczas dotyczyła chociażby wsparcia procesu kształcenia Legii Akademickiej – mówił dowódca dolnośląskich terytorialsów. – Teraz chcemy rozwijać naszą współpracę, szczególnie w ramach kierunków studiów, które związane są stricte z obronnością, np.: bezpieczeństwo wewnętrzne, jesteśmy do tego dobrze przygotowani.

Jak dodał, skorzystają też żołnierze 16DBOT – będą bowiem mogli do celów szkoleniowych wykorzystać bazę, którą dysponuje wałbrzyska uczelnia, choćby nowoczesne sale sportowe czy wykładowe. Jest to tym bardziej istotne, że właśnie trwa formowanie 163. Sudeckiego Batalionu Lekkiej Piechoty, który stacjonuje właśnie w Wałbrzychu.

– Oczywiście liczymy też na to, że w nasze szeregi wstąpią również studenci Akademii Nauk Stosowanych – podkreślał pułkownik Barański.

Profesor Wiszniowski dodał, że współpraca z Brygadą umożliwia nie tylko wstępowanie w szeregi Wojska Polskiego ale pozwoli na przygotowanie studentów do pracy w wydziałach zarządzania kryzysowego. Akademia i Brygada będę współpracowały w organizowaniu rozmaitych wydarzeń, m.in. warsztatów, konferencji i badań naukowych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że żołnierze 16DBOT będą mogli podejmować studia w Akademii Nauk Stosowanych na preferencyjnych warunkach, a studenci uczelni mają zapewnione odbywanie praktyk w 16. Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

– Najważniejsze jest jednak to, że na mocy podpisanego porozumienia bez żadnych dodatkowych formalności będziemy mogli wzajemnie i na bieżąco sobie pomagać reagując na potrzeby drugiej strony – podsumował pułkownik Artur Barański.

Akademia Nauk Stosowanych to druga uczelnia wyższa na terenie województwa dolnośląskiego, z którą 16 DBOT podpisała porozumienie o współpracy.

Twoja reakcja na artykuł?

10
42%
Cieszy
1
4%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
4%
Smuci
3
13%
Złości
9
38%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group