• Środa, 21 sierpnia 2019
  • Godz. 0:34
  • Imieniny: Joanny, Franciszki, Kazimiery, Piusa
  • Czytających: 4660
  • Zalogowanych: 3
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Ulica Uczniowska będzie remontowana – 45 milionów złotych na nowe drogi na południu Dolnego Śląska

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Wtorek, 14 lutego 2012, 14:50
Aktualizacja: 17:22
Autor: opr. PAW
Fot. PAW
Zarząd województwa wybrał dziś kolejne inwestycje drogowe, które mają szansę na dofinansowanie z funduszy unijnych. Wartość wsparcia, o jakie wnioskowały na ten cel dolnośląskie samorządy, sześciokrotnie przekroczyła dostępną pulę. Spośród 29 przedsięwzięć drogowych, które ostatecznie z pozytywnym wynikiem przeszły pierwszy etap selekcji, zarząd wyłonił 9 propozycji.

Prawie 45 milionów złotych, bo tyle wynosi pula przeznaczona tym razem na dotacje, to kwota przeznaczona m.in. na budowę lub przebudowę obwodnic miejscowości i poprawę szlaków tranzytowych prowadzących przez miasta, a także na budowę i modernizację połączeń z głównymi drogami krajowymi.

O wyborze danej propozycji decydowały dwa kryteria: pilność inwestycji i jej znaczenie dla równomiernego rozwoju regionu. Za te dwa kryteria można było otrzymać od 2 do 30 punktów – inwestycje, które wybrał zarząd, uzyskały co najmniej 16 punktów. Kluczowa okazała się lokalizacja planowanych dróg. Ponieważ Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi obecnie inwestycje głównie w północnej części województwa, zarząd zdecydował, że dofinansuje poprawę połączeń drogowych na południu regionu, „poniżej” autostrady A4 i drogi A18. Wśród wybranych propozycji znalazły się drogi w Jeleniej Górze, Karpaczu, Wałbrzychu, Bielawie, Świdnicy, Zgorzelcu, Ząbkowicach Śląskich, Wleniu i Osiecznicy (krótkie opisy inwestycji poniżej).

Kolejnym etapem w staraniach o pieniądze z Unii będzie zaproszenie dziewięciu wybranych projektodawców do składania właściwych wniosków o dofinansowanie, zawierających już pełną dokumentację każdej inwestycji. Na pierwszym etapie wystarczyło złożyć dokumenty w wersji uproszczonej. Taka dwufazowa procedura związana jest prowadzona po to, by nie narażać nikogo na niepotrzebne koszty w przypadku, gdyby jego projekt miał być ostatecznie odrzucony.

Ostatnim etapem będzie przyznanie dofinansowania przez zarząd województwa. Należy podkreślić, że nie wszyscy wnioskodawcy, którzy dostaną zaproszenie do złożenia pełnej dokumentacji i zostaną pozytywnie ocenieni, otrzymają dofinansowanie. Inwestycje, które trafią na listę rezerwową, mają jednak szansę na wsparcie, jeśli pojawią się dodatkowe pieniądze.

PROJEKTY INWESTYCJI, KTÓRE ZARZĄD WOJEWÓDZTWA WYBRAŁ W PRESELEKCJI:

1.Przebudowa i modernizacja ul. Uczniowskiej w Wałbrzychu - inwestycja zakończy połączenie drogi krajowej nr 35 z drogą wojewódzką 379, co odciąży przejazd tranzytowy przez centrum Wałbrzycha i usprawni bezpośredni dojazd do Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
2.Budowa ulicy Parkowej w Karpaczu - projekt ma na celu zmniejszenie bardzo dużego natężenia ruchu w centrum Karpacza; ulica Parkowa będzie stanowić obwodnicę centrum tej miejscowości.
3.Budowa odcinka ulicy Spółdzielczej w Jeleniej Górze - usprawni dojazd z drogi krajowej nr do Cieplic Zdrój omijając centrum miasta.
4.Budowa obejścia ul. Kamienieckiej w m. Ząbkowice Śląskie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 382 - projekt ma na celu ograniczenie ciężkiego ruchu samochodowego w centrum miasta, wyprowadzając ruch z drogi krajowej nr 8 na południowy- wschód od miasta.
5.Przebudowa drogi powiatowej nr 2383D Zgorzelec -Tylice - Mała Wieś Dolna- po realizacji inwestycji usprawniony zostanie ruch z autostrady A4 i Zgorzelca na południe i południowy- zachód województwa.
6.Przebudowa ulic Polna Droga i Sprzymierzeńców w Świdnicy - Etap I wraz z przebudową wiaduktu kolejowego (wnioskodawca miasto Świdnica) - ma na celu usprawnienie obejścia centrum Świdnicy, gdzie występuje duże natężenie ruchu i poprawi połączenie z droga krajową nr 35.
7.Budowa nowego odcinka drogi powiatowej stanowiącego obejście drogowe miasta Wleń (wnioskodawca starostwo lwóweckie) - wyprowadzenie ruchu tranzytowego.
8.Przebudowa obwodnicy miejskiej Bielawy od drogi wojewódzkiej nr 384 do drogi powiatowej nr 3007D (wnioskodawca miasto Bielawa) wyprowadzenie ruchu tranzytowego.
9.Odbudowa drogi gminnej Osieczów-Dobra zgłoszony przez gminę Osiecznica - projekt zlokalizowany jest na drodze gminnej łączącej drogi wojewódzkie nr 350 i 357, usprawnia połączenie pomiędzy autostradą A4 i A 18 oraz drogą krajową nr 94.

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~mario 14-02-2012 14:58
"Należy podkreślić, że nie wszyscy wnioskodawcy, którzy dostaną zaproszenie do złożenia pełnej dokumentacji i zostaną pozytywnie ocenieni, otrzymają dofinansowanie. Inwestycje, które trafią na listę rezerwową, mają jednak szansę na wsparcie, jeśli pojawią się dodatkowe pieniądze." Ja ten tekst zrozumiałem jako informację o tym, że BYĆ MOŻE ul. Uczniowska zostanie wyremontowana.
~Kocur 14-02-2012 19:27
Widzicie, jak Pan Prezydent Szełemej wspaniale działa. Najstarsza ulica w Wałbrzychu w końcu doczeka się remontu. Następną w kolei będzie ulica łącząca Wyszyńskiego z Żeromskiego, zapomniałem jaką ma nazwę.
~CZYTACZ 14-02-2012 20:42
A ŚWIDNICKA NADAL NIE JEST REMONTOWAMA
~kocurek 14-02-2012 21:00
ul.Kocura(obwodnica)
~ 15-02-2012 4:19
swidnicka nie musi byc
~ 15-02-2012 10:08
przecież ten remont jest już ukończony :)
~Kicia 17-02-2012 9:09
A co z remontem Niewidzialnej Obwodnicy (ul. Kocura)?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group