W Zamku Książ w Wałbrzychu odbyła się uroczystość z okazji 80 rocznicy zakończenia II wojny światowej. -Radując się z 80 rocznicy zwycięstwa i wyzwolenia Europy ze szponów hitlerowskiego terroru, pamiętamy o 60 milionach zabranych przedwcześnie żyć- powiedział prowadzący spotkanie, Mateusz Mykytyszyn. Wieńce pod tablicą upamiętniająca ofiary niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i jego filii AL. Fuerstenstein, która znajdowała się w książańskim parku złożyli m.in. przedstawiciele władz miejskich, wałbrzyskich szkół, muzeum Gross-Rosen, instytucji i stowarzyszeń.
Uroczystość miała przede wszystkim na celu upamiętnienie ofiar najkrwawszego z konfliktów w historii ludzkości. Poczet sztandarowy i wartę honorową zapewnili Straż Miejska i harcerze z Hufca ZHP Ziemi Wałbrzyskiej im. Alojzego Ciasnochy. O tym jak ważne było dzisiejsze wydarzenie i dlaczego musimy zawsze pamiętać nie tylko o zwycięzcach, ale przede wszystkim o ofiarach mówiły zastępca prezydenta Wałbrzycha, Anna Elzbieciak-Stec oraz inicjatorka uroczystości prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu, Dorota Karolewska. Obie podkreśliły potrzebę edukacji i znaczenie obecności dzieci i młodzieży podczas tego typu uroczystości.
Kwiaty pod tablicą upamiętniająca ofiary KL Gross-Rosen złożyły delegacje następujących wałbrzyskich szkół: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 im. Księżnej Daisy Hochberg von Pless, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 z Wałbrzycha, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 im. Gwarków Dolnośląskich, Publiczna Szkoła Podstawowa Specjalna nr 10 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Eureka.
- Wywołana przez hitlerowskie Niemcy II wojna światowa zakończyła się w Europie 8 maja 1945 roku, kiedy to III Rzesza podpisała bezwarunkową kapitulację. Działania wojenne w Europie zakończyły się o 23:01 czasu środkowo-europejskiego. Jednak oficjalny koniec wojny nastąpił dopiero 2 września 1945 roku, po kapitulacji Japonii. Ta najstraszliwsza z wojen pochłonęła życie od 50 do 78 milionów ludzi. Zginęło 6 milionów obywateli polskich, głównie ludność cywilna. Uśrednia się, że w II wojnie światowej zginęło ponad 60 milionów osób, co stanowiło około 3% światowej populacji – podsumowała prezeska Książa, Dorota Karolewska.
AL Fürstenstein (obóz pracy Książ)
Obóz zorganizowano w maju 1944 r., na wzgórzu w pobliżu zamku Fürstenstein. Początkowo więźniowie mieszkali w okrągłych budach „z tektury”. Dopiero w grudniu 1944 postawiono 4 baraki. Więźniowie pracowali na trzy zmiany, więc z jednego miejsca noclegowego korzystało 3 więźniów. Warunki sanitarne były wręcz katastrofalne. Brak było wody i opieki medycznej. Więźniami byli polscy, węgierscy i greccy Żydzi. Głównym zajęciem więźniów było drążenie sztolni pod zamkiem. Zatrudniano ich również na bocznicy kolejowej w Liebichau (Lubiechów), gdzie przeładowywali materiały budowlane, dostarczane następnie kolejka wąskotorową do zamku. Więźniowie posiadający wyższe wykształcenie pracowali w zamku, przy projektach dotyczący.ch budowy dróg, tuneli i budynków.
Około 16.02.1945 r. nastąpiła ewakuacja obozu. Do kolumny zostały dołączone więźniarki z pobliskiego FAL Freiburg (Świebodzice). Pieszo dotarli do Trutnova, a następnie koleją do KL Flossenbürh. W trakcie ewakuacji zastrzelono około 50 więźniów.