Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 4675
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Świebodzice: Urząd Miasta w Świebodzicach prostuje informacje dotyczące budowy obwodnicy

Wtorek, 21 listopada 2017, 12:29
Autor: red
REGION, Świebodzice: Urząd Miasta w Świebodzicach prostuje informacje dotyczące budowy obwodnicy
Fot. red
Otrzymaliśmy oświadczenie z Urzędu Miasta w Świebodzicach.

"Nie jest prawdą rozpowszechniana przez członków Stowarzyszenia Obywatelskie Świebodzice informacja, jakoby ze studium uwarunkowań i kierunków rozwoju Gminy Świebodzice zniknęły zapisy o obwodnicy. Dziwi to tym bardziej, że dwaj radni tegoż Stowarzyszenia posiadają bieżące informacje w sprawie opracowywania studium i osobiście zapoznawali się z jego zapisami.
Prace nad studium są na ukończeniu, jesteśmy na etapie wyłożenia opracowania do publicznego wglądu, każdy mieszkaniec może się zapoznać z dokumentem od 29 września do końca listopada – i przedłożyć stosowne wnioski – zapraszam do odwiedzenia BIP Gminy Świebodzice, zakładka Obwieszczenia Burmistrza Miasta.

Wracając do obwodnicy – projektowana droga zbiorcza łącząca ul. Jeleniogórską ze Strzegomską – czyli obwodnica w kierunku A4, jest w studium ujęta i gmina bynajmniej nie rezygnuje z utrzymania takich zapisów – czego przykładem są chociażby wydawane na bieżąco odmowy mieszkańcom, będącym właścicielami okolicznych gruntów, chcących je podzielić i przeznaczyć pod zabudowę. Gmina chce ten grunt utrzymać w rezerwie pod planowaną obwodnicę.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to droga, której budowa leży w gestii Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu. Niestety, DSDiK na nasze pisma w sprawie ujęcia w planach do realizacji tego odcinka poinformowało, że w planach województwa obwodnica Świebodzic nie została ujęta ze względu na brak zarezerwowanych środków finansowych na ten cel.
Z kolei trudno sobie wyobrazić, by Gmina Świebodzice sama zrealizowała tak potężną inwestycję biorąc pod uwagę fakt, że jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - koszt budowy kilometra obwodnicy to 9 mln EURO.
Nie zmienia to faktu, że burmistrz Bogdan Kożuchowicz zdecydował, by zapis o obwodnicy w studium utrzymać i podejmować dalsze starania o ujęcie budowy obwodnicy w planach województwa.

Z kolei druga planowana obwodnica, w kierunku Jeleniej Góry, to odcinek drogi krajowej. Gmina Świebodzice wystąpiła do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z prośbą o ustosunkowanie się do zapisów studium i wskazanie terminu realizacji obwodnicy. GDDKiA dopiero po dwukrotnym monicie poinformowała, że odcinek wskazany wcześniej w planach województwa jako obwodnica Świebodzic, nie został ujęty w planach realizacji budowy dróg krajowych na lata 2014-2023. Zdaniem dróg krajowych planowana budowa obwodnicy Wałbrzycha oraz będący na ukończeniu odcinek drogi S3 (węzeł Sady Dolne), odciąży ruch tranzytowy w Świebodzicach.

W obliczu takiej decyzji w studium Gminy Świebodzice ten odcinek został oznaczony jako pas wyłączony z zabudowy kubaturowej. Jest to więc teren w rezerwie pod obwodnicę i liczymy, że w kolejnych latach pojawią się środki krajowe lub programy, pozwalające na zrealizowanie tego ważnego dla miasta zadania. Natomiast z całą pewnością zapisy zawarte w dokumentach planistycznych Gminy Świebodzice, w pełni gwarantują możliwość odciążenia ruchu kołowego z centrum miasta.

Dodam jeszcze, że obecne trudności komunikacyjne w centrum Świebodzic potęguje zamknięta od ponad roku droga 372 ze Strzegomia do Świdnicy – objazd został wytyczony przez Świebodzice i w związku z tym wzrosło natężenie ruchu właśnie na ul. Strzegomskiej".

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
W Świebodzicach

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group