Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 5515
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Usunęli barszcz Sosnowskiego

Czwartek, 23 czerwca 2022, 11:38
Aktualizacja: 12:10
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Usunęli barszcz Sosnowskiego
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
Każdego roku późną wiosną lub latem w naszym mieście pojawiają się zgłoszenia dotyczące barszczu Sosnowskiego. Występowanie tej rośliny nie omija naszych dzielnic nawet tych najbardziej zurbanizowanych. By ustrzec się kontaktu z ta rośliną należałoby wspomnieć jak wygląda ten barszcz.

Jest to roślina zielna z rodziny selerowatych, pochodząca z rejonu Kaukazu, osiąga wysokość od ok. 1,5 metra do nawet 4 metrów wysokości. Łodyga o średnicy około 10 cm, jest głęboko podłużnie bruzdowana, zwłaszcza w górnej części, wewnątrz pusta. Na jej powierzchni znajdują się charakterystyczne fioletowawe plamki. Posiada blaszkowaty ogromny kwiatostan koloru białego (niekiedy różowawego) oraz wielkie liście (do 2 m długości i więcej, o szerokości do 150 cm), ułożonymi skrętolegle. Kwiaty wydzielają charakterystyczny zapach związany z obecnością związków kumarynowych. Na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję (na łodydze znajduje się mniej włosków, mocniej owłosione są ogonki liściowe). Ze względu na kształt najczęściej mylony z koprem.

Gdzie możemy spotkać barszcz Sosnowskiego:
Przy drogach.
Wzdłuż nasypów kolejowych.
Wzdłuż rzek, potoków, jezior.
Wzdłuż rowów i w dolinach rzecznych.
Na obrzeżach łąk i pól uprawnych.
W ogrodach, parkach i lasach, ale także w miastach, wśród zabudowy mieszkaniowych.

Jest to niebezpieczna dla zdrowia, parząca roślina, która wydziela soki mające właściwości drażniące, powodujące przede wszystkim niebezpieczne oparzenia skóry II i III stopnia.

W przypadku ujawnienia miejsca gdzie rośnie taka roślinna, należy powiadomić Straż Miejską. Strażnicy każdorazowo sprawdzają takie zgłoszenie. Jeżeli potwierdzą obecność barszczu Sosnowskiego informują właściciela terenu o konieczności usunięcia.

Bardzo dobrym przykładem jest ostatnie zgłoszenie od zaniepokojonych mieszkańców z dzielnicy Podzamcze o rosnącym barszczu Sosnowskiego na ul. Hetmańskiej. Funkcjonariusze straży miejskiej potwierdzili to zgłoszenie. Powiadomili o tym fakcie właściciela terenu, który niezwłocznie usunął niebezpieczną roślinę z jego terenu.

Twoja reakcja na artykuł?

31
44%
Cieszy
6
8%
Hahaha
2
3%
Nudzi
3
4%
Smuci
1
1%
Złości
28
39%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group